http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ekologiczne konkursy i ich zwycięzcy

Wyróżniony Ekologiczne konkursy i ich zwycięzcy

Dziesięciu wyróżnionych i jeszcze więcej osób, które podjęły tematy ochrony środowiska oraz zagadnień przyrodniczych. Tak można podsumować wyniki dwóch konkursów, które zorganizowało Starostwo Powiatowe w Gnieźnie. Cel – dać młodym możliwość zaprezentowania swoich spostrzeżeń dotyczących naszego bliskiego otoczenia – został osiągnięty.


Dziś wręczone zostały nagrody dla laureatów dwóch konkursów, które zorganizowało Starostwo Powiatowe w Gnieźnie.  Pierwszy dotyczył projektu fotograficznego pt. „Siła przyrody” i za cel miał propagowanie wiedzy dotyczącej przyrody oraz ochrony środowiska. Drugi natomiast był wyzwaniem dla miłośników architektury i zagospodarowania terenu oraz zieleni, który zatytułowano „Ogród w środku miasta”. – To było zmierzenie się z trudnym tematem i próba odpowiedzi na pytanie, czy człowiek jest w świecie przyrody czy może przyroda jest jednak w świecie człowieka. Dwie prace spośród zgłoszonych to prace niemal doskonałe i one zwyciężyły – mówi Marcin Makohoński, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury, Turystyki i Sportu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. – Te prace pokazują w większości teren naszego powiatu, i te wszystkie formy źródeł energii odnawialnej i ten różny mariaż, który nieraz jest piękny, a nieraz kontrowersyjny – zauważa M. Makohoński, który zasiadał tym razem również w jury oceniającym prace nadesłane na konkurs.

Wśród nagrodzonych w pierwszej kategorii konkursu pierwsze miejsce zajęły: Sara Strzelecka z Witkowa i Weronika Olejniczak z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, a wyróżnienia zostały przyznane: Bartłomiejowi Degórskiemu, Julii Stachowiak, Jackowi Przeworskiemu, Laurze Stelmach, Mateuszowi Sporakowskiemu. – Nas cieszy również to, że mogliśmy młodzieży zaproponować coś innego niż tylko codziennie zajęcia lekcyjne. Oni przy okazji mogą rozwijać swoje pasje i zainteresowania. I te prace są naprawdę dobrze wykonane, co daje dodatkową satysfakcję – zauważa Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński, a także oceniający. – Ocenialiśmy wszystkie prace, biorąc pod uwagę walory estetyczne, pomysłowość i innowacyjność, ale też chcemy podnosić świadomość ekologiczną naszej młodzieży. Być może w ten sposób ich zachęcimy do dalszej obserwacji środowiska – twierdzi Magdalena Musiałowicz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie, koordynator projektu.

- Moje zdjęcie przedstawia tęczę podwójną i krajobraz wsi, na jej tle widać jeszcze małą rzeczkę i pola uprawne. Chciałam poprzez to zdjęcie pokazać urok wsi i, że tam naprawdę są ładne widoki, a niektórzy tego wcale nie doceniają i chcą budować tam firmy, fabryki i inne duże budynki. Do tego jeszcze przyjeżdżają różni ludzie z miasta i się budują i jest coraz mniej tego terenu – mówi Julia Stachowiak z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie.

- Moje zdjęcie pokazuje elektrownię wiatrową, ponieważ jest to jeden z rodzajów wykorzystywania energii odnawialnej. Chciałem poprzez to ukazać, w jaki sposób ta energia wiatru jest wykorzystywana, to się obraca i widać właśnie ten ruch na tym zdjęciu. Ja się uczę fotografowania od mojego taty, który zawodowo fotografuje od lat i kiedyś chciałbym być w tym co najmniej tak samo dobry, jak mój tato – podkreśla Bartłomiej Degórski z I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie.

W drugiej kategorii zwyciężył projekt zagospodarowania dziedzińca Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, który stworzyła Weronika Mellem z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie. Wyróżnienia przyznano także Grzegorzowi Dutkiewiczowi i Magdalenie Winkel. – To jest takie spojrzenie bardzo nowoczesne i chodziło również o to, żeby było funkcjonalne. Jest dosyć lekkie, bo znajduje się nad garażem i nie ma tam roślinności w gruncie, tylko w donicach. Jest także fontanna typu mokry chodnik, trzydyszowa oraz bujak dla dzieci, jak rodzice przychodzą do starostwa pozałatwiać swoje spraw, a w tym czasie dzieci nie muszą się nudzić, tylko mogą się przez chwilę pobawić i są też ławki, żeby pracownicy w czasie przerwy mogli usiąść i trochę odpocząć – opowiada Weronika Mellem.

Konkurs zorganizowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.