http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Młodzież, która powoli przejmuje odpowiedzialność”

Wyróżniony „Młodzież, która powoli przejmuje odpowiedzialność”

Szkoła Podstawowa w Witkowie, jako zwycięzca konkursu powiatowego „Ekolider” przejęła właśnie kronikę, na której kartach są kolejno odnotowywane wszystkie wydarzenia, których świadkiem był Dąb Wolności.


Dzieci z kilku szkół powiatu gnieźnieńskiego dziś odwiedziły zasadzony trzy lata temu Dąb Wolności, który rośnie na Placu Świętego Wojciecha w tle mając katedrę gnieźnieńską. Podczas krótkiej uroczystości z udziałem prezydenta Tomasza Budasza i Magdaleny Musiałowicz z Wydziału Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie, został zaprezentowany krótki program artystyczny oraz odśpiewano Rotę i Mazurka Dąbrowskiego. – Szkoły dość często sadzą drzewa, a my sadząc ten Dąb Wolności w 2014 roku stwierdziliśmy, że temu trzeba nadać szerszy wymiar. On ma mieć takie znaczenie wyjątkowe, nie tylko znaczenie przyrodnicze, bo my przede wszystkim chcemy promować i edukować w tym temacie, ale również znaczenie patriotyczne i tu, na tych naszych spotkaniach ten wymiar zawsze jest bardzo podkreślany – mówi Grażyna Bernaciak, prezes oddziału Polskiego Klubu Ekologicznego w Gnieźnie. – Młodzież przygotowuje się przed tymi spotkaniami i z ich ust padają tu słowa o miłości do Ojczyzny, o odpowiedzialności za nią i o tym, że musimy się troszczyć o wiele rzeczy, nie tylko o rzeczy własne, przyziemne, ale także w tym szerszym wymiarze, również ekologicznym – zaznacza G. Bernaciak.

Dzieci i młodzież spotkały się przy Dębie Wolności po raz czwarty. Drzewo zostało posadzone z inicjatywy Lasów Państwowych w  90. rocznicę istnienia instytucji i przy okazji 25-lecia pierwszych demokratycznych wyborów parlamentarnych w Polsce. – Dąb jest drzewem szczególnym, bo mamy w Polsce najwięcej pomników, które stanowi dąb, który przecież stanowi najstarsze drzewo polskie, bo jest Dąb Bartek liczący już 700 lat. On jest okazem siły oraz zdrowia, a w lesie dęby są bardzo dobrym gatunkiem, jako gatunek lasotwórczy. Ten dąb, jeśli nic się mu nie przydarzy, to może dożyć nawet 300 lat, 500 lat lub tak samo, jak ten „Bartek” i 700 lat – uważa A. Kiszkarewicz, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Gniezno.

Rokrocznie dzieci przekazują sobie również kronikę zatytułowaną „Strażnik Dębu Wolności”, ich wybór nie jest przypadkowy, bo ta trafia zawsze do rąk zwycięzców rywalizacji w ramach konkursu „Ekolider”. – Te dzieci prowadzą świetną kronikę, w niej odnotowywane są takie ciekawe wydarzenia o szerszym wymiarze, czyli o wyjątkowych spotkaniach, które w tym roku się wydarzyły na tym placu czy we wnętrzu katedry i których świadkiem był ten nasz Dąb Wolności. To młodzież dokumentuje i to chce przekazywać kolejnym opiekunom, czyli młodzieży, która powoli na naszych oczach dorasta oraz powoli przejmuje odpowiedzialność i która pewnie przejmie za wiele rzeczy odpowiedzialność w przyszłości także – dodaje G. Bernaciak.

Do tej pory kronikę tworzyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Gnieźnie, czyli dwukrotnemu triumfatorowi „Ekolidera” w latach 2014-2015, następnie obowiązki kronikarskie przejęła młodzież ze Szkoły Podstawowej w Karniszewie, a dziś dzieci ze Szkoły Podstawowej w Witkowie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.