http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Wielkanocny Targ Wiejski z wysoką frekwencją

Wyróżniony Wielkanocny Targ Wiejski z wysoką frekwencją

Na dziedzińcu przed Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie po raz drugi został zorganizowany targ wiejski, na którym swoje plony, przetwory i efekty wytwórstwa zaprezentowali okoliczni rolnicy, pszczelarze i przetwórcy z powiatu gnieźnieńskiego.


Współorganizatorem przedsięwzięcia było Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, które przez takie działania chce lepiej promować lokalne rolnictwo. Trzeba przyznać, że osób odwiedzających było dużo więcej niż przed kilkoma miesiącami, podczas podobnej akcji, którą zorganizowano na tydzień przez Bożym Narodzeniem. - To jest nasze pierwsze targowisko wielkanocne i sądzę, że narodziła się nam pewna tradycja, która będziemy kontynuowali w latach następnych. Przed nami święta, które powodują, że mamy trochę inne, może bardziej refleksyjne spojrzenie na życie. Mam nadzieję, że to też będzie okazja do małego odpoczynku od tego życia w biegu, a dziś mamy dzień zakupów i zaprosiliśmy wszystkich do stoisk z naszymi lokalnymi wyrobami, które są skarbem naszego powiatu – zaznacza Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Oprócz stoiska z wędlinami, które tradycyjnie cieszyło się największą popularnością, obok można było spróbować pasztetów i wypieków pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie Paczkowym. Dalej są też miody, sery ruchocińskie oraz różnego rodzaju ozdoby, od wyrobów garncarskich po rękodzieła podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z okolicznych miejscowości. - To warto sprawdzić, każdy przekona się, że te nasze lokalne produkty są lepsze od innych. Prosimy przekazywać dalej, że taką akcję organizujemy i że można przyjść i miło tutaj spędzić wolny czas, kogoś znajomego spotkać i porozmawiać. Dziękuję wszystkim wystawcom za chęci i pomoc w organizacji Wielkanocnego Targu Wiejskiego – przekazuje Jerzy Berlik,wicestarosta gnieźnieński.

- Ja jestem wdzięczny za taką inicjatywę, która jest dowodem, że rolnicy w powiecie gnieźnieńskim mogą liczyć na różne formy wsparcia, także w postaci takiej akcji promującej lokalne gospodarstwa wytwórstwa i przetwórstwa. Dzięki temu możemy pokazywać to, co jest najpiękniejsze w całej ziemi gnieźnieńskiej – dodaje Zbigniew Stajkowski, przewodniczący Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Gnieźnie, które również włączyło się w organizację targowiska.

A dlaczego warzywa uprawiane na polach powiatu gnieźnieńskiego są dużo lepsze od tych, które są sprowadzane do naszych marketów z Hiszpanii i Portugalii? - Te warzywa przede wszystkim są świeże, szykujemy je na bieżąco, a do tego są produkowane na polskiej ziemi, która jest bardziej żyzna i bardziej wartościowa dla nas Polaków. My w swoim gospodarstwie rolnym produkujemy głównie ziemniaki i warzywa okopowe oraz kapustne, a także zboża różne – mówi Alina Ukleja z Modliszewa, przy której stoisku ujrzeliśmy okazałą cebulę, marchew, seler, por, buraki, ziemniaki oraz sałaty i kapusty.

Okazuje się na koniec, że pozyskany przypadkiem przepis na zakwas pod żurek wielkanocny, najlepiej wykorzystać właśnie w sobotę, na tydzień przed Wielkanocą. - Bierzemy letnią wodę przegotowaną, mąkę żytnią i otręby żytnie, do tego dodajemy dużo czosnku. Cały sposób polega na tym, że mąka i otręby muszą być dobrej jakości. Najlepszy zakwas na żur musi stać dobry tydzień w ciepłym miejscu. Trzeba go codziennie dokładnie mieszać Ja ten zakwas przygotowuję do tak dawna, że już nawet nie pamiętam od ilu lat – zdradzam nam swój przepis Danuta Ratajczak z Koła Gospodyń Wiejskich w Jarząbkowie, która serwowała dziś gościom Targu Wiejskiego własnoręcznie przygotowany żur z jajkiem i białą kiełbasą.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.