http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Rolnicy mają wiele uwag”

Wyróżniony „Rolnicy mają wiele uwag”

Kolejne spotkanie przygotowano dla rolników z obszaru powiatu gnieźnieńskiego. To wspólna inicjatywa instytucji rolniczych, takich jak: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Rynku Rolnego, Agencja Nieruchomości Rolnych, Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.


Takie spotkania organizowane są na terenie całej wielkopolski i objęte zostały honorowym patronatem wojewody wielkopolskiego. - Naszym celem jest przybliżenie rolnikom wiedzy na najbardziej aktualne tematy w polskim rolnictwie, a sami rolnicy bardzo cenią sobie takie inicjatywy. Przygotowany mamy cały zestaw zagadnień, które posegregowano w panelach tematycznych pod tytułem „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”. Jest mowa między innymi o zasadach uzyskiwania premii 100 tysięcy złotych na rozpoczęcie działalności pozarolniczej i 60 tysięcy złotych na restrukturyzację małych gospodarstw rolniczych, a także o dopłatach do materiału siewnego – mówi Zbigniew Bręklewicz, radny powiatowy, organizator spotkania, które odbyło się w Centrum Kultury eSTeDe w Gnieźnie.

Przedstawiono również aktualną sytuację dotyczącą tzw. afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypie. Omawiano także zmiany w obszarze świadczeń i ubezpieczeń społecznych. Przeobrażenia zaszły też w służbach doradczych. - Tu mówimy oczywiście o ośrodkach doradztwa rolniczego, który w myśl nowej ustawy przeszły od sierpnia we władanie ministra właściwego do spraw rolnictwa. Od teraz jesteśmy w rządowych strukturach, a do tej pory byliśmy w strukturach samorządowych. Czyli staliśmy się instytucją realizującą rolną politykę państwa, a służby doradcze są właśnie instrumentem, który służy do realizacji tej polityki, a wcześniej samorząd jej nie realizował – tłumaczy Maciej Szłykowicz, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

W jaki sposób te zmiany przełożą się w przypadku samych rolników? - Dla nich to będzie o tyle istotne, że do tej pory kwestie związane z programami działalności, z ustalaniem wszystkich odgórnych zasad funkcjonowania tych służb doradczych były regulowane na poziomie każdego województwa indywidualnie. Właśnie przez to, że samorządy wojewódzkie nie prowadziły polityki rolnej w taki sposób konkretny, to one miały niewielkie przełożenie na taką rzeczywistą działalność. Teraz powoli następuje scalenie działalności tych wszystkich ODR-ów i jest takie nowe odgórne spojrzenie na potrzeby doradcze w całym kraju, a służby rządowe pomagają przy realizacji określonych zadań i to jest teraz szczególnie ważne w okresie trudności epizodycznych, czyli afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy – dodaje M. Szłykowicz.

A jak na tego spotkania i inicjatywy zapatrują się sami rolnicy? - Oczywiście rolnicy mają wiele uwag do instytucji, które tutaj będą się prezentowały, bo nie wiele się zmienia w sprawności działania tych instytucji. Najwięcej zastrzeżeń jest do kilku wniosków, które rolnicy muszą składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – wskazuje Tadeusz Rochowiak, rolnik z Gniezna, który jest także doradcą w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu i który codziennie spotyka się z rolnikami składającymi takie wnioski. - Są tam załączone takie listy, na których umieszczone są inwestycje punktowane, jako sprzyjające środowisku i rolnik wybierając taką inwestycję musi uzasadnić, w jaki sposób ta inwestycja wpłynie na jego gospodarstwo, a tu rolnik jedynie może napisać, że on się na tym nie zna, bo skąd on ma wiedzieć, jak dana inwestycja wpływa na środowisko, przecież nie jest naukowcem czy specjalistą od ochrony środowiska – zauważa T. Rochowiak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.