Logo
Wydrukuj tę stronę

Gimnazjaliści z Kłecka lepsi od gimnazjalistów z Łubowa

Ogólnopolski konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” adresowany jest tylko do uczniów gimnazjów z gmin, które znajdują się na terenie parków krajobrazowych. Udział w nim pozwala zrozumieć zależności zachodzące w ekosystemach oraz pozwala dostrzec ich piękno i bogactwo. Kłeckie gimnazjum uczestniczy w konkursie już 18. raz, czyli bez przerwy od 1999 r. Za przeprowadzenie XVI edycji konkursu odpowiedzialny jest w roku szkolnym 2016/2017 Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach.


Głównym celem konkursu jest zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony przyrody i ochrony środowiska. Uczniowie doskonalą umiejętności rozpoznawania gatunków i interpretowania mapy. Pogłębiają zamiłowanie oraz szacunek dla przyrody, podejmują działania na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego w najbliższym otoczeniu. Następuje integracja oraz wymiana doświadczeń między szkołami i służbami parków krajobrazowych. Konkurs corocznie odbywa się w 5 etapach: szkolnym, gminnym, parkowym, wojewódzkim i ogólnopolskim.

Po zaciętej rywalizacji w etapie szkolnym (4 listopada) oraz gminnym (9 grudnia) do etapu parkowego zakwalifikowali się drugoklasiści: Marcelina Jósiak, Nina Krupa, Agata Lasecka oraz Michał Lasecki. Ekipa w takim składzie reprezentowała dzisiaj Gminę Kłecko w etapie parkowym w Dziekanowicach. Opiekunem grupy była Beata Trocha. Rywalami młodych przyrodników z Kłecka byli gimnazjaliści z Łubowa: Anna Kasprzyk, Martyna Rusak, Julia Kluczyńska oraz Mateusz Wawrzyniak. Opiekunem uczniów była Ilona Hartwich. Od kilku lat w konkursie nie uczestniczy Gmina Kiszkowo.
    
W gościnnej siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy uczniowie odpowiadali na pytania testowe. Tegoroczne zadania nie były proste. Organizatorzy postawili na wiedzę ekologiczno – geograficzną. Tylko 10 pytań dotyczyło parków. Uczestnikom kibicowali: dyrektor Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, p. Andrzej Wyrwa oraz koordynator konkursu - Krzysztof Gronikowski. Po podliczeniu wyników punktowych wyłoniono ekipę, która 24 marca będzie reprezentowała Lednicki P. K. w finale wojewódzkim w Poznaniu. Została nią reprezentacja Gimnazjum im. prof. W. Nehringa w Kłecku. Indywidualnie najlepszym zawodnikiem okazał się Michał Lasecki (16 pkt.) przed Niną, Marceliną i Agatą. Miejsce od 5 do 8 zajęli uczniowie z Łubowa.
    
Dodatkową motywacją dla uczestników 3 etapu były nagrody: albumy przyrodnicze i encyklopedie ufundowane przez Burmistrza Gminy Kłecko, Adama Serwatkę oraz wójta Gminy Łubowo, Andrzeja Łozowskiego. Sponsorami konkursu byli także dyrektorzy gimnazjów: z Łubowa, Mirosław Kabaciński oraz z Kłecka, Zbigniew Beling. W sali reprezentacyjnej Muzeum nagrody wręczali uczniom członkowie jury. W czasie wolnym uczestnicy konkursu zwiedzali teren Wielkopolskiego Parku Etnograficznego.
    
Dodatkową nagrodą dla wszystkich uczestników etapu wojewódzkiego są coroczne 5 dniowe warsztaty ekologiczne w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Chalinie lub Lądzie. Z tej nagrody młodzież cieszy się najbardziej! Gratulujemy kłeckim gimnazjalistom i życzymy im powodzenia w marcu.

Ostatnio zmienianyniedziela, 15 styczeń 2017 22:32
Informacjelokalne.pl