http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

W Strzyżewie Paczkowym czuć już smak Bożego Narodzenia...

Wyróżniony W Strzyżewie Paczkowym czuć już smak Bożego Narodzenia...

W Strzyżowie Paczkowym można było poczuć zbliżające się Święta Bożego Narodzenia, a to wszystko za sprawą Warsztatów Kulinarnych, które odbyły się świetlicy wiejskiej. Ich organizatorem było miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Warsztaty zakończyły się degustacją...


Wśród zaproszonych na Warsztaty gości był m.in. ks. kan. Krzysztof Woźniak a gościem specjalnym zawodowy kucharz pod którego bacznym okiem przebiegały Warsztaty.

- Celem warsztatów było poznanie specyfikacji, tradycji, smaków potraw wigilijnych i wystroju stołu. Na świątecznie przystojnym stole znalazło się 12 tradycyjnych potraw, symbolizujących wieczerzę wigilijną – mówi Grażyna Jastrzębska, wiceprzewodnicząca KGW w Strzyżewie Paczkowym.

Na stole znalazł się: barszcz czerwony z uszkami, kapusta z grzybami, karp smażony, zupa grzybowa,śledź w śmietanie, fasola z kapustą, pierogi z kapustą, karp w galarcie, kluski z makiem, pierniczki, ciasto z makiem i chleb.

Oprócz tradycyjnych potraw były też nowości takie jak: łosoś faszerowany, pstrąg rolowany, miruna w papilotach z kaparami, dorsz w sosie porowym, śledź w żurawinie, po kaszubsku, w sosie greckim i marynowanymi grzybami, w oleju i musztardzie francuskiej.

Po zakończeniu Warsztatów i podzieleniu się opłatkiem, zaczęła się degustacja przygotowanych potraw. - Potrzebą jest organizowanie takich warsztatów służących integracji i wymianie doświadczeń. Spotkanie upłynęło przy śpiewaniu kolęd w miłej i świątecznej atmosferze – podkreśla G. Jastrzębska.

Ostatnio zmienianysobota, 17 grudzień 2016 22:16

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.