http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pomoru świń nie ma, ale alarm należy podnieść

Wyróżniony Pomoru świń nie ma, ale alarm należy podnieść

Co prawda w powiecie gnieźnieńskim, ani też w województwie wielkopolskim i ościennych nie stwierdzono dotąd ani jednego przypadku zachorowania na wirus ASF, to jednak postanowiono w obliczu zagrożenia zwołać przedstawicieli władz i służb samorządowych, by wszystkim przedstawić istotę problemu.


W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Gnieźnie odbyło się posiedzenie antykryzysowego sztabu, który omawiał działania dotyczące profilaktyki i przeciwdziałaniu chorobie zwierzęcej ASF, czyli Afrykańskiego Pomoru Świń. - To spotkanie ma cel taki mentalny, to jest żebyśmy wszyscy uzmysłowili sobie, co ze sobą niesie ta groźna dla trzody chlewnej choroba – mówi Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński, który zapewnia jednocześnie, że na terenie naszego powiatu nie odnotowano żadnego przypadku wystąpienia tego wirusa. - Chcemy natomiast, żeby każda jednostka samorządu była jednak przygotowana na ewentualne wystąpienie tej choroby. Nie ulega wątpliwości, ze coraz więcej jest sztuk chorych na terenie Polski, szczególnie na ścianie wschodniej, w województwach: podlaskim i lubelskim. To zagrożenie niestety do nas się zbliża i trzeba poczynić takie kroki, żeby zminimalizować do minimum zagrożenie wystąpienia tej choroby. Wystąpienie tej choroby w danym stadzie jest równoznaczne z likwidacją danego stada, a także każdego innego w promieniu trzech kilometrów – alarmuje J. Berlik.

Podczas spotkania przedstawiono tzw. program bioasekuracji. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa ASF są dziki, które często są jego nosicielami. - Bioasekracja chroni stada przed wtargnięciem z zewnątrz wrogiego zarazku, który niszczy ich cały dorobek. To jest dość szeroko pojęty zespół działań i przede wszystkim trzeba chronić zwierzęta i też ściółkę dla zwierząt przed kontaktem z dzikami. Jeżeli zatem rolnik ma możliwość magazynowania słomy, to powinien tak robić ku lepszemu zabezpieczeniu. Inni rolnicy już dzisiaj w tym celu opłotowują swoje pola i miejsca, gdzie zwierzęta przebywają – tłumaczy Dariusz Nowaczyk, pracownik Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gnieźnie. - Rolnicy, którzy jednocześnie są myśliwymi i którzy chodzą do lasu polować na dziki, a także osoby biorące udział w nagonce, to ich stada są najbardziej narażone. Takie osoby powinny wyciągnąć pewne wnioski w sferze mentalnej – uważa D. Nowaczyk.

W apelu, który wystosowano do rolników czytamy także o innych zasadach bioasekuracji: nie kupowanie świń z niewiadomego źródła pochodzenia, stosowanie tylko pasz zabezpieczonych przed dostępem do zwierząt wolno żyjących oraz wyłożenie przed wejściem do pomieszczeń inwentarskich oraz przy wjeździe na teren posesji gospodarskiej specjalnych mat nasączonych środkami dezynfekcyjnymi. - Ten wirus jest groźny z kilku powodów, po pierwsze nadal nie ma na niego szczepionki i druga sprawa, to następstwa ekonomiczne, bo wywóz żywca i wielu innych towarów do krajów trzecich jest zaraz blokowany. Pamiętajmy, że niektóre kraje wymagają dokumentu czy takiego świadectwa weterynaryjnego, które stwierdza, że na danym terenie nie występuje wirus ASF i takie embargo nakłada się niemal automatycznie – przestrzega pracownik Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Gnieźnie.  

Komunikat z tego spotkania wydaje się być prosty: pomoru świń w powiecie gnieźnieńskim nie ma, ale alarm należy podnieść i przekazać instrukcje okolicznym hodowcom trzody chlewnej. W spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie wzięli udział przedstawiciele wszystkich służb, które działają na terenie powiatu gnieźnieńskiego. - Są dziś tutaj przedstawiciele straży pożarnej i policji, a także nadleśnictwa. Zaproszenia otrzymali także włodarze wszystkich gmin, czyli wójtowie i burmistrzowie. Obecny także jest przedstawiciel Izby Rolniczej i członkowie Powiatowej Komisji Infrastruktury, Rolnictwa i Ochrony Środowiska – informuje Janusz Winiarski z biura ds. rolnictwa w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.