http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Kolejne działania na jeziorach

Wyróżniony Kolejne działania na jeziorach

Popularne Łazienki i Wenecja będą dalej rekultywowane. Taką informację przekazali dziś podczas konferencji prasowej prezydent Tomasz Budasz i jego zastępca Jarosław Grobelny. Na łączną kwotę 200 tys. opiewają zaplanowane prace. Pieniądze pochodzą z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jest to bezzwrotne wsparcie, pieniądze będą wykorzystane na kilka przedsięwzięć związanych z rekultywacją jezior Winiary i Jelonek.


W ramach planowanych praz na Jeziorze Jelonek w 2017 roku  zamontowany zostanie aerator z napędem elektrycznym, uruchomiony zostanie także monitoring analizujący parametry wody a także osadów dennych za kwotę 61 tys. zł  Dodatkowo Jelonek zarybiany blisko 20 tysiącami sztuk szczupaka, co przyczyni się do zmniejszenia ryb karpiowatych. Winiary otrzyma blisko 150 tys. Złotych - za te pieniądze wykonanych będzie 13 zabiegów mobilnej aeracji pulweryzacyjnej z precyzyjną inaktywacją fosforu i podobnie jak na jelonku monitoring badawczym analizującycm parametry wody i osadów dennych. Biorąc pod uwagę dotychczasowe działania nie tylko projektu Gekon na Jelonku ale tez te które prowadzone są na bieżąco na Winiarach. Stan wód powinien się w tych popularnych jeziorach poprawić.

- Projekt Gekon przypomnijmy w całości opiewa na kwotę 4 milionów zł. Działania gnieźnieńskie to spora część tej kwoty, a miasto nie daje na to żadnych pieniędzy. Wyniki badań ostateczne poznamy w listopadzie, natomiast można już dzisiaj powiedzieć na podstawie wstępnych danych, że te doświadczenia laboratoryjne, dają dobre wyniki. To co założono się sprawdza jak dotąd – mówi Jarosław Grobelny zastępca prezydenta Gniezna.  

- Od kilku lat borykamy się z problemami związanymi z czystością i jakością wody w Jeziorach: Jelonek oraz Winiary. Mieliśmy przecież przyduchę, sinicę, występował nadmiar traw, brakowało tlenu i z tym wszystkim musimy się zmagać. Od początku prowadzimy działania związane z przywróceniem czystości tych wód i staramy się o redukcję tych niekorzystnych zjawisk – uzasadnia prezydent Tomasz Budasz.

Konsekwentne działania na obu jeziorach mogą przynieść pożądany efekt, na który od lat czekają mieszkańcy.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.