http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Łubowo zaprasza na Powiatowo-Gminne Święto Plonów!

Już 4 września w Dziekanowicach odbędą się Powiatowo-Gminne Dożynki, których organizatorami są Gmina Łubowo i Starostwo Powiatowe. Starostami dożynek będą Maria Lisiecka z Kosowa i Mirosław Nowak z Żydówka.


Coroczne obchody święta plonów w powiecie gnieźnieńskim zbliżają się wielkimi krokami. W tym roku zorganizowane zostaną one na terenie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Wybór tego właśnie miejsca nie jest przypadkowy i zbiega się z obchodzoną w tym roku rocznicą 1050-lecia Chrztu Polski. - Część obrzędowa i rozrywkowa tegorocznych dożynek będzie się odbywała w tym roku nad brzegami jeziora Lednickiego i to jest także nawiązanie do tego ważnego jubileuszu, który przeżywamy przez cały rok – mówi Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński. Władze powiatu przykładają dużą wagę do tego wydarzenia. - Dobrze wiemy, że powiat gnieźnieński jest obszarem rolniczym i to jest bardzo ważny element naszej gospodarki. Chcemy uszanować tę pracę rolnika, która nie jest łatwa, bo jak zaobserwowaliśmy w tym roku jest bardzo zależna od pogody. Wyniki tegorocznych plonów są też wynikiem tej suszy, która w pewnym momencie zagroziła wegetacji tych roślin. Sądzę, że rolnicy jednak bardzo dobrze sobie z tymi plonami poradzili i to jest wynik swojej pracy i opieki nad tymi uprawami roślinnymi – dodaje B. Tarczyńska.

Znani są już także starości dożynkowi. - Ja razem z mężem oraz zajmujemy się gospodarstwem rolnym w Kosowie. Uprawiamy buraki, pszenicę i rzepak. Mamy dwoje dzieci, córkę i syna. Syn pracuje razem z nami w gospodarstwie. Działam również społecznie w Kole Kobiet Aktywnych – opowiada o sobie Maria Lisiecka, którą wybrano na starościnę dożynek. W roli dożynkowego starosty wystąpi w tym roku Mirosław Nowak, sołtys Żydówka i przewodniczący Rady Gminy Łubowo. - Pracuję w rolnictwie od zawsze, jeszcze z rodzicami prowadziłem gospodarstwo, które kiedyś miało tylko 12 hektarów, a teraz posiadamy 230 hektarów,  czyli co jakiś czas coś tam dokupujemy. Prowadzimy produkcję rośliną i zwierzęcą, tzn. 100 macior i 133 sztuki bydła. Jestem ojcem trzech córek i czterech synów. Dwóch synów pracuje razem ze mną w gospodarstwie – wylicza M. Nowak.

Jak będzie wyglądał program artystyczny tegorocznych dożynek? Uroczystość rozpocznie się mszą święto na terenie skansenu w kościele św. Anny i św. Wawrzyńca w Dziekanowicach. Następnie przejdzie korowód dożynkowy, który przemieści się ok. 700 metrów na teren muzeum. - Program mamy dość bogaty. Przewidujemy występy orkiestry dętej oraz Zespołu Pieśni i Tańca ”Wiwaty” z Pobiedzisk, a potem dzieci będzie zabawiać duet Rico & Ruphert. Dla szerszej publiczności wspomnienia i piosenka włoska w wykonaniu Halinki Benedyk, która wystąpi ze swoim przyjacielem z Włoch. Gwiazdą programu będzie zespół Long & Junior – zapowiada Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo. Rozstrzygnięty zostanie także konkurs na najładniejsze zagospodarowanie posesji na terenie całej gminy, a na koniec zaplanowano pokaz fajerwerków.

Organizatorzy zapraszają na dożynki nie tylko rolników z rodzinami, ale także mieszkańców Gniezna. - Tradycyjnie asystentami starostów dożynkowych będzie przedstawiciel najmłodszej Izby Rolniczej i absolwent Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 o kierunku rolniczym. Z takiego klucza dokonany został ten wybór i tak asystentami zostali: pan Jakub Szczepaniak i pani Monika Brejak. Na koniec przedstawimy także gminę, z którą będziemy organizować dożynki w roku przyszłym – zauważa Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński.

W uzupełnieniu należy jeszcze wspomnieć, że starostami gminnymi dożynek będą Emilia Dolata, która uprawia gospodarstwo o pow. 183 ha w gm. Łubowo oraz Janusz Labrenc, prowadzący 64-hektarowe gospodarstwo w Fałkowie.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 05 wrzesień 2016 13:21

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.