http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Dożynki, to jest czas na czerpanie zadowolenia z podjętego wysiłku”

Wyróżniony „Dożynki, to jest czas na czerpanie zadowolenia z podjętego wysiłku”

Kończący się weekend można nazwać weekend dożynek. Po Kiszkowie, z którego relację zmieściliśmy wczoraj, dzisiaj przyszedł czas na Święto Plonów w Niechanowie (a świętowały także Kłecko i Mieleszyn). Dożynki Gminy Niechanowo odbyły się na niechanowskich Plantach, a towarzyszyła im piękna pogoda.


W ostatnią niedzielę sierpnia na Plantach w Niechanowie odbyły się Dożynki Gminne, które tradycyjnie rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele św. Jakuba. Potem ulicami Niechanowa przemaszerował Korowód Dożynkowy, który szybko dotarł na miejsce oficjalnej części uroczystości obrzędowych. - Dożynki, to jest czas na czerpanie zadowolenia z podjętego wysiłku i podziękowań dla rolników za trud wykonanej pracy, dzięki której na naszych stołach pojawia się chleb – mówi Eugeniusz Zamiar, wójt gminy Niechanowo. Jego zdaniem każdy rok w rolnictwie jest inny, ale każdy wymaga ciężkiej pracy. - I choć nasze plony nie były takie, jakich się spodziewaliśmy, to niech to piękne święto pozwoli na jak najlepsze wyrażenie naszej wdzięczności umożliwiając przeżywanie radości i satysfakcji z tegorocznych zbiorów – zauważa E. Zamiar.

Części obrzędowej uroczystości Święta Plonów towarzyszył zespół muzyczny Klubu Seniora „Róża” z Niechanowa, który odśpiewał m. in. słynną pieśń „By nie brakło chleba”. Następnie starości dożynkowi przekazali wypieczony z tegorocznych plonów chleby, którymi poczęstowano wszystkich uczestników festynu. - Chleb wyraża zawsze miłość, bo kto wyciąga rękę w geście dzielenia się chlebem, to znaczy, że chce dzielić się sercem. Na jednym ze zrobionych wieńców jest napis, że Bóg jest miłością i niech rzeczywiście ta miłość do ludzi, do ziemi sprawi, aby te dzisiejsze obrzędy przypomniały wszystkim nam, że Bóg Stwórca kocha człowieka i zawsze będzie mu błogosławił. My zaś, kochając Boga i ludzi dzielmy ten chleb zawsze z dobroci serca – apeluje ks. kan. Andrzej Ziółkowski, proboszcz parafii św. Mikołaja  w Niechanowie.

Funkcję starostów dożynkowych pełnili w tym roku Agnieszka Strzyż z Trzuskołonia i Piotr Jaworski z Górowa. Coroczny konkurs na najlepszy wieniec dożynkowy wygrała wiązanka przygotowana przez sołectwo Czechowo. Na dalszych miejscach w tej rywalizacji znalazły się wieńce przygotowane w Trzuskołoniu i Mierzewie. Dodajmy, że najładniejszy wieniec będzie reprezentował gminę Niechanowo podczas powiatowych dożynek w Dziekanowicach, które odbędą się za tydzień. - Dziękujemy także za te wszystkie piękne wieńce dożynkowe, które są dowodem na to, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie. Tak samo niech nie braknie nadziei i wiary na lepsze przyszłe plony – podsumowuje E. Zamiar.

Ostatnio zmienianyśroda, 31 sierpień 2016 10:00

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.