http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Deszczowe dożynki gminy Czerniejewo

Wyróżniony Deszczowe dożynki gminy Czerniejewo

To nie był rok urodzaju i dużych plonów. Jednak przedstawiciele środowisk wiejskich w gminie Czerniejewo mogą być zadowoleni, bo zebrali z pól i sadów wszystkie swoje uprawy. Dziś świętowano zakończenie tegorocznych plonów w ich ponad 7-tysięcznej jednostce samorządowej.


Coroczne święto plonów zorganizowano tym razem we wsi Szczytniki Czerniejewskie, dokąd spod Pałacu w Czerniejewie ruszył w niedzielne popołudnie w strugach deszczu uroczysty korowód dożynkowy. Po przybyciu na miejsce najpierw odprawiono mszę polową w intencji rolników, której przewodniczył ks. Jacek Felcyn z pobliskiej parafii św. Mikołaja w Marzeninie. Podczas homilii odniósł się on m. in. do symboliki chleba: - Zwykło się mówić, że jak w domu jest jest chleb i woda, to nie ma głoda. Sięgając pamięcią do lat wcześniejszych możemy powiedzieć, że chleb był traktowany jak świętość. Wyrzucanie go do śmieci uważane było kiedyś za grzech ciężki, a przed krojeniem nowego bochenka zawsze robiono na nim znak krzyża. Chleba nie wolno było kiedyś jeść w czapce na głowie ani, a jeżeli podczas posiłku jego okruszyny przypadkiem spadły na ziemię, to należało je podnieść, ucałować i zjeść – przypomina ks. Felcyn.

W ceremonii uczestniczyli zarówno mieszkańcy, jak również najwyżsi przedstawiciele władz miasta i gminy na czele z burmistrzem Tadeuszem Szymankiem oraz sołtysi wszystkich wsi, radni powiatowi i gminni. Dojechał także poseł Zbigniew Dolata z Prawa i Sprawiedliwości, lokalny lider partii rządzącej aktualnie w Polsce. Starostami tegorocznych dożynek w gminie Czerniejewo byli: Monika Moch z Pawłowa, która wspólnie z mężem prowadzi od 2012 roku roku gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 38 ha oraz Kazimierz Perek, który jest ojcem czterech dorosłych córek i który od 1975 roku prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 40 ha w Żydowie.

Po mszy świętej nastąpił główny punkt uroczystości, czyli obrzęd dożynkowy. Dziękowano nie tylko rolnikom, ale także sadownikom, ogrodnikom i pszczelarzom. - Chciałbym podziękować Panu Bogu oraz wszystkim pracującym na roli i przyczyniającym się do tego, żeby na każdym polskim stole zawsze gościł chleb i żeby tego chleba zawsze było pod dostatkiem. Oni swoja ciężką i nie zawsze docenianą pracą udowadniają, że na polskiej ziemi gospodarują ludzie mądrzy i sumienni – uważa Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo.

Stwierdza chwilę później, że tegoroczne żniwa z pewnością nie należą do rekordowych. - Jednak zastanówmy się nad tym, czy uzyskane plony w porównaniu z innymi regionami Polski nie są w miarę dobre. Przecież inni dziś jeszcze żniwują i nie wiedzą, czy zbiorą to, co nie dawno zasiali. Nasze plony z tego co wiem, to wszystkie są już w magazynach i czekają na sprzedaż albo na przerobienie na paszę – dodaje T. Szymanek.

Po symbolicznym poczęstowaniu wszystkich chlebem rozpoczęto biesiadę. Na scenie zaczęły prezentować się zespoły taneczno-wokalne. Rozwiązano również konkurs na najładniejszy kosz dożynkowy, który wygrało Sołectwo Gębarzewo. Przy stoiskach gastronomicznych za darmo częstowano m. in. kawą, wypiekami, sałatką warzywną, chlebem ze smalcem lub masłem czosnkowym, a także serwowano pieczone ziemniaki w mundurkach z twarożkiem. - Mamy także nasz specjał, czyli kompot z dyni – dopowiada członkini Koła Kobiet Aktywnych w Czerniejewie, które skupia blisko 40 pań. To one serwowały, a wcześniej własnoręcznie wykonały wszystkie serwowane specjały.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 29 sierpień 2016 18:56

11 komentarzy

 • Feliks Brzeziński
  Feliks Brzeziński wtorek, 23, sierpień 2016 11:53 Link do komentarza Raportuj

  Bez topowej gwiazdy muzycznej - nawet może być disco polo - dożynki nie są dożynkami

 • Wioletta
  Wioletta wtorek, 23, sierpień 2016 11:39 Link do komentarza Raportuj

  Dożynki były ok tylko ta pogoda !

 • Seba
  Seba wtorek, 23, sierpień 2016 11:38 Link do komentarza Raportuj

  czy panu Szymankowi kończy się już dobry czas w fotelu burmistrza? Wybory za dwa lata a sukcesów nie widac. Może czas na zmianę burmistrza.

 • Zniesmaczony
  Zniesmaczony poniedziałek, 22, sierpień 2016 14:06 Link do komentarza Raportuj

  Jaka gmina, takie dożynki

 • Monika
  Monika poniedziałek, 22, sierpień 2016 09:43 Link do komentarza Raportuj

  Pierwsze dożynki w tym roku i szału nie było. Pogoda też dała psikusa i tak zimno.Szkoda

 • Danka
  Danka poniedziałek, 22, sierpień 2016 09:33 Link do komentarza Raportuj

  Słabe te dożynki... Jak się czyta prasę to widać, gdzie gwiazdy i poważne podejście do mieszkańców, a gdzie robi się chałturę podczas dożynek...

 • Piotr
  Piotr poniedziałek, 22, sierpień 2016 00:13 Link do komentarza Raportuj

  DESZCZ - Czyżby to znak dla WŁODARZA :-) jaka pogoda taki najbliższy rok

 • Agnieszka Zielińska
  Agnieszka Zielińska niedziela, 21, sierpień 2016 23:43 Link do komentarza Raportuj

  Szkoda, że nie było gwiazdy muzycznej znanej z telewizji, bo pewnie więcej osób by na dożynki przyjechało, a tak ławki świeciły pustkami.

 • Obserwator
  Obserwator niedziela, 21, sierpień 2016 22:37 Link do komentarza Raportuj

  Wychodzi na to, że pogoda sprzyja tylko bogatym gminom...

 • KRZYSIEK
  KRZYSIEK niedziela, 21, sierpień 2016 21:24 Link do komentarza Raportuj

  Masakryczna pogoda a szkoda przecież do święto plonów.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.