http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Maszyna tnąca pracuje na jeziorze Winiary

Wyróżniony Maszyna tnąca pracuje na jeziorze Winiary

Od czwartkowego poranka po tafli jeziora Winiary pływa maszyna tnąca, która ma za zadanie wycięcie bylin wyrosłych na dużym obszarze akwenu.


Od ponad tygodnia na jeziorze Winiary widoczny jest osad, który z daleka przypomina duże plamy, jednak po bliższym przyjrzeniu się wodzie można bez trudu zauważyć że jest to roślina. Jak informował wcześniej Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna jezioro opanowała rdestnica kędzierzawa. Prezydent uspokaja, że w obecnym stadium nie jest niebezpieczna dla akwenu, a nawet przynosi pożytek.  – Generalnie w tym okresie czasu ta roślina jest bardzo pożyteczna, bo zabiera fosfor i azot potrzebne do wzrostu, a oddaje tlen – mówi Jarosław Grobelny. Jednak kolejne studium rozwoju czyli wykłoszenie byliny już takie pożyteczne nie jest. Obumarłe części zaczynają gnić i zabierać z wody tlen, a pozostawiać fosfor. By temu zapobiec, właśnie ruszyła wycinka rośliny z toni wodnej jeziora. Samo pojawienie się byliny wiąże się z ostatnim bardzo ciepłym okresem – gorącym ostatnim latem, ciepłą zimą i ciepłą obecną wiosną, a to sprzyja jej pojawianiu się w jeziorach.

Jak udało nam się dowiedzieć od przedstawiciela firmy zajmującej się wycinką rdestnicy kędzierzawej, w pewnym stadium rozwoju jest bardzo pożyteczna, lecz w kolejnym – już niestety nie. Co nie znaczy, że nie może po wycięciu być przydatna. Pokos rośliny jest świetnym nawozem, który może sprawdzić się w przydomowych ogródkach. W Stanach Zjednoczonych jest on używany jako nawóz w rolnictwie. Jest także przysmakiem krów, choć jak przyznaje przedstawiciel firmy, w Polsce wiedza o rdestnicy jest nikła, stąd po wycięciu najczęściej trafia do zakładów utylizacji jako odpad zielony. Nie inaczej będzie w Gnieźnie.

Większość bylin znajduje się w zachodniej części jeziora i to tam przez najbliższe dni będzie odbywać się wycinka rośliny.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.