http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Piknik Myśliwski i lot balonem!

Wyróżniony Piknik Myśliwski i lot balonem!

Pokazy psów rasy myśliwskiej, pokazy sokolnicze, występy dzieci i młodzieży ze szkół z Łagiewnik Kościelnych i Sławna, loteria fantowa ale przede wszystkim... lot balonem – to jedne z wielu atrakcji II Pikniku Myśliwskiego, który w miniony weekend odbył się na boisku przy Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Łagiewnikach Kościelnych! Tegoroczna edycja przyciągnęła tłumy mieszkańców gminy Kiszkowo, jak i sąsiednich miejscowości!


Gospodarzem Pikniku był dyrektor miejscowej szkoły, Andrzej Szprywa, który jest zadowolony, że impreza przyciągnęła tylu mieszkańców. - Tegoroczny Piknik Myśliwski to kontynuacja współpracy z Kołem Łowieckim „Sokół” z Kiszkowa, która ma na celu przede wszystkim nie tylko propagowanie tradycyjnego łowiectwa, ale głównie współpracę edukacyjną. Chcemy, by poszerzała się wiedza dzieci o ochronie przyrody, czyli bardzo szerokie spectrum jest tego naszego spotkania – podkreśla dyrektor.

W trakcie pikniku wielkim zainteresowaniem cieszyły się prezentacje psów ras myśliwskich, w tym ćwiczenia pokazujący jak psy zachowują się podczas polowania, oraz pokazy sokolnicze. Na bardzo profesjonalnie zorganizowanej imprezie dzieci, ale i dorośli, mieli także możliwość zapoznania się m.in. z praca garncarza. Były też tradycyjne dmuchańce dla dzieci, czy nowość – malowanie na folii, co cieszył się dużym wzięciem wśród najmłodszych. Był też specjalny wóz, który dzieci mogły odbyć przejażdżkę po Łagiewnikach Kościelnych.

Zadowolenia z organizacji drugiego Pikniku Myśliwskiego, o znacznie poszerzonym programie niż ubiegłoroczny, nie kryje Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo. - Działalność miejscowej szkoły podstawowej w Łagiewnikach Kościelnych, jej dyrekcja, nauczyciele byli przewidujący, że w związku iż patronem szkoły jest Wincenty Witos, to zawsze będzie związek tej szkoły z rolnictwem, z łowiectwem, z myślistwem, ze wszystkim tym, co się wiąże z działalnością rolniczą – zaznacza. - Jest to drugi Piknik, on jest bogatszy, zapowiada się jeszcze bardziej interesujący niż ubiegłoroczny i myślę, że z każdym rokiem będzie bardziej okazały, będzie budził coraz większe zainteresowanie wśród mieszkańców i dzieci – dodaje.

Wójt Bąkowski wskazuje też na fakt, że w Pikniku organizowany jest w powiązaniu z akcją „Ożywić pola”. - Staramy się, żeby wszystkie szkoły podstawowe z terenu naszej gminy uczestniczyły w realizowanym pod patronatem kół łowieckich i Polskiego Związku Łowieckiego projekcie „Ożywić pola”. Ten rok jest „Rokiem bażanta”, nasze szkoły mają sukcesy, a szkoła w Łagiewnikach wielokrotnie zdobywała nagrody. Cieszy mnie, że udaje się łączyć pasję z tym, co się robi na co dzień w urzędzie, w szkole, w środowisku. To jest bardzo sympatyczne – podkreśla.

Gdy już mowa o akcji „Ożywić pola” i łączeniu pasji z codzienną pracą nie sposób nie wspomnieć o osobie, które ten projekt koordynuje w łagiewnickiej podstawówce. - W ramach „Roku bażanta” to przede wszystkim realizowaliśmy główne cele, czyli remizy śródpolne. Udało nam się kilka utworzyć, co stanowi miejsce żerowania i bytowania zwierzyny drobnej, w tym bohatera naszej edycji – bażanta. Zbieraliśmy kasztany, żołędzie, dbaliśmy, żeby była karma dla zwierząt dziko żyjących. Przeprowadzaliśmy szereg konkursów, zapraszaliśmy gości, wychodziliśmy z myśliwymi w teren, braliśmy udział w ptakoliczeniu, braliśmy udział w akcji obrączkowania, w Europejskich Dniach Ptaków, a dzisiejszy Piknik jest podsumowaniem całorocznej pracy - wyjaśnia Ilona Otuszewska, koordynator programu „Ożywić pola” w szkole w Łagiewnikach. - Dzieci z naszej szkoły bardzo chętnie i z radością angażują się w akcję „Ożywić pola”. Dowodem na to jest też ten Piknik, który w ubiegłym roku organizowany był w środku tygodnia, ale zapotrzebowanie było tak ogromne, i troszeczkę żale dzieci i rodziców, że nie wszyscy mogli wziąć udział, dlatego w tym roku odbywa się w sobotę – dodaje.

Oprócz wspomnianych już atrakcji, na Pikniku można było obejrzeć wystawę pamiątek i trofeów myśliwskich Koła Łowieckiego „Sokół” z Kiszkowa. Ponadto na każdego chętnego czekał bigos myśliwski, czy też różnego rodzaju ciasta. Była również możliwość strzelania z łuku czy z wiatrówki. Wszyscy chętni mogli także zwiedzić – znajdującą się przy łagiewnickiej szkole – Izbę Pamięci i Tradycji Ziemi Kiszkowskiej. Ponadto wielkim zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa (do kupienia było 500 losów), gdzie do wygrania był rower i mikrofalówka. Ciekawym punktem Pikniku był także koncert muzyki myśliwskiej w wykonaniu zespołu „Babrzysko”.

Na Pikniku spotkaliśmy radnego powiatowego z gminy Kiszkowo – Stanisława Szczepańskiego, który także był w ubiegłym roku, stąd zapytaliśmy go o ocenę obu Pikników. - Oceniam bardo dobrze, tylko pogratulować organizatorom takiej imprezy. Dla każdego jest coś miłego, i słowo, i można coś zjeść, wypić, a wieczorem zatańczyć – mówi radny.

Najbardziej wyczekiwanym punktem programu był... lot balonem! Było to historyczne wydarzenie, bo nigdy wcześniej balon nie startował z Łagiewnik. - Lot balonem to jest sport fascynujący i każde takie wzbicie, spojrzenie z lotu ptaka na okolicę, na gminę, na moją rodzinną miejscowość Łagiewniki Kościelne, myślę, że to będzie pasjonujące przeżycie. Jeśli będzie okazja, to te kilka metrów w górę postaram się wzlecieć balonem - deklaruje T Bąkowski.

II Piknik Myśliwski zakończył się zabawa taneczną i... planami, co włączyć do programu przyszłorocznego Pikniku Myśliwskiego.

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 23 maj 2016 11:15

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.