http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Chronimy Ptaki Krajobrazu Rolniczego Wielkopolski”

Wyróżniony „Chronimy Ptaki Krajobrazu Rolniczego Wielkopolski”

Ochrona przyrody powinna być ważnym elementem naszego życia ale niestety tak nie jest. Jeszcze częściej jest tak, że tylko o tym mówimy, zgadzamy się z tym i popieramy ale tylko „słowem” a nie czynem. Aby zmienić ten stan rzeczy kilku członków Koła Łowickiego „Sokół” w Kiszkowie stworzyło nieformalna grupę i napisało projekt do Stowarzyszenia Światowid pt „Chronimy Ptaki Krajobrazu Rolniczego Wielkopolski”. Jest to społeczna inicjatywa w ramach programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii.


W tym projekcie biorą udział uczniowie ze szkół podstawowych w Łagiewnikach Kościelnych i Sławna z gminy Kiszkowo. Pierwszym działaniem było wypuszczenie kuropatw, gatunku którego liczebność systematycznie spada oraz bażantów. Dla dzieci była to nie lada przygoda, gdyż nie co dzień istnieje możliwość zobaczyć, a co najważniejsze dotknąć wyżej wymienione gatunki ptaków. Kontakt z przyrodą zwłaszcza w takim wydaniu będzie dla nich wspomnieniem na całe życie.

Po tych zajęciach „terenowych” odbyły się teoretyczne zajęcia w klasach gdzie została uporządkowania i usystematyzowana wiedza o ptakach krajobrazu rolniczego. Mówiliśmy o biologii i ekologi poszczególnych gatunków tzn czy są wędrowne czy osiadłe, ile składają jaj, jak długo je wysiadują i czym się żywią, jak odróżnić samca od samicy i co jest ich największym zagrożeniem. Kolejnym punktem projektu będą budki lęgowe i ich znaczenie jako miejsc lęgowych dla ptaków.

Oczywiście oprócz teorii jak powinna wyglądać prawidłowa budka pójdziemy w teren aby ich jak najwięcej powiesić. Informacja o tym działaniu już wkrótce...

Ostatnio zmienianyponiedziałek, 09 listopad 2015 10:56

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.