http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ogórkobranie w Michalczy

Wyróżniony Ogórkobranie w Michalczy

W Michalczy w gminie Kłecko w miony weekend odbyła się impreza rolnicza Ogórkobranie, która zyskuję coraz większą popularność. Zorganizowana została przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, Grupę Producentów Warzyw „Chrobry”, burmistrza Gminy Kłecko oraz sołectwo Michalcza.


Całe spotkanie podzielone zostało na dwa panele, gdzie pierwsza część „Od producenta do konsumenta” skierowana była przede wszystkim do rolników, zainteresowanych działalnością grup producenckich, i uprawą warzyw.

Odbywały się pokazy polowe dotyczące zbioru ogórków. Była możliwość porozmawiania z przedstawicielami firm nasiennych jak i też maszynowych następnie odbył się przejazd do Kłecka  na linię produkcyjną do siedziby Grupy „Chrobry”, gdzie jest sortowany i przerabiany ogórek a prezes grupy Krzysztof Kłosin opowiedział o sensie działania grupy - jakie są możliwości i ewentualne zagrożenia.

Po prezentacji w Kłecku uczestnicy przyjechali do Michalczy, gdzie odbywała się następnie część artystyczno-kulinarna, a swoje stoiska promocyjne zaprezentowali lokalni przetwórcy, sprzedawcy i grupy producenckie.

Druga część imprezy pod nazwą „Polskie specjały z lasu i zagrody” rozpoczęła się w godzinach popołudniowych od konkursu kulinarnego na potrawę z sezonowych warzyw i owoców, skierowanego do Kół Gospodyń Wiejskich  oraz stowarzyszeń działających na terenach wiejskich z obszaru Województwa Wielkopolskiego.

Celem konkursu było zaprezentowanie bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych, wymiana doświadczeń i przepisów oraz promocja regionalnego rynku oraz inicjatyw lokalnych.

W konkurencji rywalizowało 7 Kół Gospodyń Wiejskich z Michalczy, Modliszewa, Rybna Wielkiego, Gorzuchowa, Grupa Dobrodzieje oraz spoza naszego powiatu - KGW Możdżanów i Niepart wszyscy  serwowali  przysmaki przygotowane na bazie warzyw i owoców.

Degustacjom nie było końca, a wyłonienie najlepszej potrawy sprawiło nie małą trudność Komisji Konkursowej. Po burzliwych obradach zapadł werdykt sprawiedliwy do wszystkich: wszyscy zgłoszeni do konkursu zajęli równorzędne pierwsze miejsca. Celem imprezy oprócz prezentacji warzyw i owoców była także promocja wieprzowiny. W tym celu odbyły się pokazy kulinarne, degustacje wyrobów i potraw z wieprzowiny, nie zabrakło dla naszych milusińskich gier i zabaw z nagrodami i dyplomami.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Polskiego Związku Łowieckiego, gdzie myśliwi z zaprzyjaźnionych kół łowieckich zaprezentowali wystawę edukacyjną dla dzieci i dorosłych, a pieczony dzik z farszem uraczył podniebienia największych smakoszy, całości dopełnił zespół muzyczny grający na rogach myśliwskich.

Głównym organizatorem całego przedsięwzięcia był Zbigniew Stajkowski, wiceprezes Grupy „Chrobry”, członek zarządu Wielkopolskiej Izby Rolniczej, a także były sołtys wsi Michalcza, dzięki jego zaangażowaniu, pracy oraz pomocy ze strony mieszkańców wsi udało się zorganizować imprezę która na pewno na długo zostanie w pamięci.

Ostatnio zmienianyczwartek, 18 lipiec 2019 21:51

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.