http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Pszczeli Przystanek” w Kalinie otwarty!

Wyróżniony „Pszczeli Przystanek” w Kalinie otwarty!

Dzisiaj, z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko” w Lubochni, w miejscowości Kalina otwarto „Pszczeli Przystanek”. Przystanek powstał w ramach projektu „Ratując pszczoły ratujemy plony - do Szlaku Piastowskiego przez pszczeli przystanek” i był w ramach konkursu grantowego „Tu mieszkam, Tu zmieniam”.


Stowarzyszenia na Rzecz Aktywizacji Społeczności Lokalnej „Siedlisko” w Lubochni już od grudnia realizuje projekt „Ratując pszczoły ratujemy plony - do Szlaku Piastowskiego przez pszczeli przystanek” w ramach konkursu grantowego „Tu mieszkam, Tu zmieniam” organizowanego przez  Fundację Santander Bank Polska S.A. im. Ignacego Jana Paderewskiego we współpracy z Santander Bank Polska S.A. „Pszczeli Przystanek” zostanie otwarty 13 czerwca w miejscowości Kalina.
- Głównym celem projektu jest uświadomienie  turystom i mieszkańcom Kaliny strategicznej roli owadów zapylających w środowisku przyrodniczym, przedstawienie wpływu chemizacji prac rolnych oraz zanieczyszczenia środowiska na gwałtowny spadek plonów w związku z ginięciem owadów zapylających oraz podjęcie  działań wpływających  na zatrzymanie procesu ginięcia owadów zapylających – mówi Maria Brykczyńska, prezes Stowarzyszenia.

Na całym świecie maleje liczba owadów zapylających, w tym  pszczół, które są najważniejszymi zapylaczami roślin kwiatowych i odpowiadają za 40 proc. pożywienia człowieka. Istnienie pszczół dziko żyjących jest zagrożone przez czynniki środowiskowe, choroby i pasożyty , zmiany klimatyczne oraz zwiększające się narażenie na oddziaływanie środków chemicznych wytwarzanych przez człowieka.

- Projekt polegał na stworzeniu „pszczelego przystanku”, który znajduje się w miejscowości Kalina przy licznie uczęszczanej gruntowej drodze na skraju lasu, przy stacji kolejowej, w pobliżu Jeziora Wierzbiczańskiego znajdującego się w granicach Obszaru Natura 2000 PLH 300026 „Pojezierze Gnieźnieńskie”. Drogą tą licznie uczęszczają zarówno rowerzyści jak i piesi ze względu na niewielką odległość od dużego ośrodka miejskiego jakim jest Gniezno oraz łatwość dojazdu do tej okolicy. „Pszczeli przystanek” będzie punktem edukacyjnym, na który składają się: konstrukcja zasiedlająca dla dzikich pszczół i trzmieli, tablica „Poznajemy owady” informująca również o roli owadów zapylających i zagrożeniach dla ich egzystencji, interaktywny drewniany ul i gra edukacyjna o efektach działalności pszczół – wyjaśnia M. Brykczyńska.

Umiejscowienie „pszczelego przystanku” w miejscu o znacznych walorach krajobrazowych i turystycznych oraz będącego naturalnym środowiskiem występowania owadów zapylających, przyczyni się do rozpropagowania tak ważnej kwestii, jaką jest zapobieganie masowym wymarciom owadów zapylających.

Dzięki projektowi zostanie przekazana wiedza związana z biologią pszczół i owadów zapylających, ich znaczeniem w środowisku oraz ich wpływem na wielkość płodów rolnych i sadowniczych, jak również zagrożeniach wynikających dla tej grupy zwierząt w związku ze wzrostem zanieczyszczenia środowiska oraz stosowania środków ochrony roślin. Projekt zaktywizuje turystów i okolicznych mieszkańców do zidentyfikowania zagrożeń wynikających z chemizacji produkcji rolnej i sadowniczej.

Ostatnio zmienianyczwartek, 13 czerwiec 2019 15:21

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.