http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Rolnicy oddadzą hołd Powstańcom Wielkopolskim!

Wyróżniony Rolnicy oddadzą hołd Powstańcom Wielkopolskim!

W powiecie gnieźnieńskim pamięć o Powstańcach Wielkopolskich trwa cały czas. 17 marca rolnicy z całej Polski przyjadą właśnie do Gniezna, aby uczcić zwycięskie stulecie oraz powrót Wielkopolski do macierzy. Na wniosek Ryszarda Majewskiego, przewodniczącego Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” Wielkopolska honorowy patronat nad wydarzeniem „Rolnicy polscy oddają hołd Powstańcom” objęli starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński oraz  Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno.


Pomysłodawca wydarzenia, Ryszard Majewski nie ukrywa dumy z organizacji oraz rangi uroczystości: - Rolnicy cieszą się, że mogą pracować i uprawiać polską ziemię. To zasługa Powstańców Wielkopolskich, którzy nie oglądali się na jakieś dyrektywy tylko sami chwycili za broń i zwyciężyli. Dzięki temu, że nie było między nimi żadnych podziałów politycznych. Była jedyna najważniejsza sprawa - Polska, jeszcze raz Polska. Uroczystości, ale wręcz oddawanie hołdu im się należy. Dali cenę najważniejszą - cenę życia dla Polski.

Ponadto oficjalnie zaproszony przez Ryszarda Majewskiego został minister rolnictwa i rozwoju wsi – Jan Ardanowski. - Osobiście zapraszałem pana ministra Ardanowskiego. Sam pochodzi z Kujaw gdzie Powstanie także trwało i z zadowoleniem odnosi się do takich inicjatyw bo sam jest rolnikiem – mówi.

Wydarzenie o charakterze ogólnopolskim będzie kolejną dużą uroczystością poświęconą pamięci tych, którzy walczyli i oddali swoje życie za wolność Wielkopolski. Uczestniczyć w nim będą rolnicy z całej Polski, w tym z powiatu gnieźnieńskiego. Nie zabraknie pocztów sztandarowych. - Poczty sztandarowe będą z całej Polski, nie ma tutaj żadnej przynależności partyjnej. Tylko środowisko rolnicze i patriotyczne - zaznacza Ryszard Majewski.

Starosta Gnieźnieński oraz Wójt Gminy Gniezno objęli uroczystości honorowym patronatem. Co o tym sądzą? - W tym roku cały czas mamy stulecie, ale już zakończenie walk. Chcę przypomnieć, że w lutym 1919 roku Powstanie Wielkopolskie zakończyło się wielkim sukcesem. To co ma się wydarzyć 17 marca to jest tak naprawdę inicjatywa związana ze środowiskiem rolniczym. Nie ukrywam biorąc pod uwagę, że Powiat Gnieźnieński jest w dużej mierze powiatem rolniczym, że taka inicjatywa ogólnopolska, będzie miała swoje miejsce na ziemi gnieźnieńskiej - mówi Piotr Gruszczyński.

- Gmina Gniezno z przyjemnością objęła patronatem i uczestniczyła w przygotowaniach uroczystości, która odbędzie się 17 marca. Powodów jest wiele - po pierwsze to właśnie rolnicy, mieszkańcy gminy pragną oddać hołd Powstańcom Wielkopolskim. Mieliśmy już okazję uczestniczyć wcześniej w uroczystościach, które też gmina przeprowadzała. Wspomnę tutaj o odsłonięciu pomnika Powstańców Wielkopolskich w Zdziechowie. Miało to miejsce z końcem ubiegłego roku. Tak więc jesteśmy gminą wiejską, w której mieszkańcy, rolnicy z dużym entuzjazmem podeszli do inicjatywy zgłoszonej przez pana Ryszarda Majewskiego stąd odzew bardzo pozytywny – stwierdza Maria Suplicka. - Wspieramy te działania i cieszymy się, że nasi mieszkańcy, ponieważ pan Ryszard Majewski jest też mieszkańcem gminy Gniezno - z takim potencjałem i inicjatywą wystąpili w naszej przestrzeni i przeprowadzą takie ciekawe wydarzenie - dodaje.

Program wydarzenia
Uroczystości rozpoczną się w Katedrze Gnieźnieńskiej mszą świętą o godz. 10.15. Kolejnym  punktem jest złożenie wiązanek kwiatów na Akropolu Bohaterów pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Ostatnia, oficjalna część obchodów zacznie się o godz. 13.00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Kostrzewskiego 3 w Gnieźnie gdzie odbędą się m.in. wystapienia gości, koncert orkiestry dętej, występ zespołu ludowego oraz podjęcie apelu do Polaków z Pierwszej Stolicy Polski w rocznicę zwycięskiego Powstania.

1 komentarz

  • Ciernik
    Ciernik piątek, 15, marzec 2019 23:20 Link do komentarza Raportuj

    Suplicka ma rolników ....... Nic dla nas jeszcze w gminie nie zrobiła i generalnie jej program nie jest skierowany do rolników. Majewski to rolnik uważam że nie zasługuje na taki tytuł?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.