http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Zima to dla pszczelarzy czas edukacji

Wyróżniony Zima to dla pszczelarzy czas edukacji

Kolejne szkolenie dla pszczelarzy organizowane przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie odbyło się dziś w Miejskim Ośrodku Kultur. Kilka miesięcy w roku, kiedy pszczelarze nie mają pracy w pasiekach, to czas, który przynajmniej w powiecie gnieźnieńskim wykorzystują na pogłębianie wiedzy.


Od pewnego czasu gnieźnieńskie Starostwo wspiera działania Koła Pszczelarzy w Gnieźnie. - Podczas dzisiejszego szkolenia pan profesor będzie mówił przede wszystkim o pożytkach pszczelich. Ta wiedza to elementarz pszczelarski, należy jednak pamiętać, że i w tej materii świat idzie do przodu. Dlatego my pszczelarze te krótkie miesiące od listopada powiedzmy do marca chcemy wykorzystać na edukacje i samokształcenie – powiedział nam Krzysztof Jarus, przewodniczący Powiatowego Zarządu Kół Pszczelarzy w Gnieźnie.

- Dziś faktycznie będę mówił o pożytku pszczelim, ale też jakie są relacje roślin, które są pożytkiem z resztą środowiska. Przede wszystkim powiem o roślinach miododajnych, ale też co pszczoły czynią dla roślin nie tylko tych kwitnących w uprawie ale i tych dziko rosnących jako zapylacze. To są takie dwa aspekty. Z jednej strony wartość roślin miododajnych, żeby pszczelarze znali pożytki pszczele, bo to jest klucz do dobrej gospodarki pasiecznej i do wysokich zbiorów miodu. Natomiast z drugiej strony to jeszcze dbałość o owady zapylające i o pszczoły miodne, jako zapylaczy naszych roślin uprawnych - mówi prof. Zbigniew Kołtowski z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach.

W spotkaniu uczestniczyło kilkudziesięciu pszczelarzy z powiatu gnieźnieńskiego.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.