http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ze Strzyżewa Paczkowego na Warmię i Mazury

Wyróżniony Ze Strzyżewa Paczkowego na Warmię i Mazury

Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Strzyżewie Paczkowym uczestniczyły – od 20 do 24 sierpnia – w wycieczko-pielgrzymce. Trasa rozpoczęła się od zamku w Golubiu-Dobrzyniu, a zakończyła się w Olsztynie.


- Naszą przygodę z Warmią i Mazurami rozpoczęliśmy od Golubia-Dobrzynia, zwiedzając zamek, który w tym roku obchodzi 450. rocznicę urodzin polsko-szwedzkiej królewny Anny Wazówny – mówi Grażyna Jastrzębska, wiceprzewodnicząca KGW w Strzyżewie Paczkowym. - Następnym punktem na trasie było Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Sanktuarium to nazywane jest „Polskim Lourdes” dzięki cudownemu źródełku pobłogosławionemu przez Maryję. Później pojechaliśmy do Barczewa - miasta kompozytora „Roty” Feliksa Nowowiejskiego. Były też Mikołajki, czyli żeglarska stolica Polski – dodaje.

Będąc tam, nie mogło zabraknąć rejsu po jeziorze Śniardwy. Potem była Krutynia, czyli esencja piękna Mazur, rezerwat „Zakręt” i gród Jaćwingów, dawnych mieszkańców tych terenów.

W kolejnym dniu uczestniczy wycieczko-pielgrzmki zwiedzili twierdzę Boyen i Giżycko, gdzie obejrzeli most obrotowy, jedyny tego typu czynny most w Europie. Później było Sanktuarium św. Brunona i zabytkowa wieża ciśnień, obecnie służącą jako taras widokowy.

- Dalej zwiedzaliśmy Mamerki - słynne bunkry Kwatery Naczelnego Dowództwa Sił Lądowych Armii Niemieckiej. Tutaj też znajduje się wierna replika Bursztynowej Komnaty. Odwiedziliśmy też główną kwaterę Hitlera zwaną „Wilczym Szańcem” - podkreśla G. Jastrzębska.

Później grupa udała się do Świętej Lipki i tamtejszego Sanktuarium Matki Bożej, gdzie wysłuchała koncertu organowego oraz zwiedziła gotycki zamek biskupów warmińskich w Reszlu.

- Ostatni dzień naszego zwiedzania to Olsztyn, stolica Warmii i Mazur, jednego z najpiękniej położonych miast o Polsce, otoczonego licznymi jeziorami i lasami. Ostatnim punktem były pola Grunwaldu, gdzie w 1410 r. odbyła się słynna bitwa Polaków i Litwinów z Krzyżakami – mówi G. Jastrzębska. - Serdecznie dziękujemy ks. kan. Krzysztofowi  Woźniakowi za zorganizowanie wyjazdu i opiekę duchową, ks. Karolowi Świderskiemu za opiekę duchową oraz pilotowi Pani Larysie Jachacy za przekazaną wiedzę i profesjonalizm – dodaje.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.