http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Seniorzy zrobili... raban!

Wyróżniony Seniorzy zrobili... raban!

Na scenie eSTeDe odbyło się dzisiaj premierowe przedstawienie pt. „Raban z Babami” na motywach sztuki Aleksandra Fredry zatytułowanej „Gwałtu, co się dzieje”, w którym wystąpiło dziesięcioro uczestników Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach projektu „Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu” finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


Zespół funkcjonuje od 2011 roku pod nazwą „Teatr Ponad Czasem”, a wszystko rozpoczęło się od warsztatów teatralnych, na które seniorzy zostali zapisani w ramach GUTW. - Po ich zakończeniu sami potem stworzyliśmy swój spektakl, z którym wystąpiliśmy przed publicznością i to się nam do tego stopnia spodobało, że robimy to dalej i tak spełniamy swoje marzenia, a to już jest nasza szósta premiera, dziś zagramy przedstawienie pt. „Raban z Babami – mówi Lucyna Kaszyńska, która zagrała jedną z ról pierwszoplanowych w tej sztuce. - Ta sztuka opowiada o tym, jak kobiety chcą zawładnąć nad pewnym miastem i mają zamiar doprowadzić do tego, ażeby mężczyźni wykonywali pracę kobiet, a kobiety rządziły. Na koniec jednak okazuje się, że nie dają rady i mężczyźni ponownie tę władzę przejmują – dodaje.

Przygotowania odbywały się w trybie warsztatowym, a zajęcia poprowadziła Magdalena Pomierska-Śmigiel, aktorka z Teatru Fredry w Gnieźnie. - Początkowo uczyła nas poruszania się na scenie, języka ciała oraz wymowy, a potem dostaliśmy scenariusz rozpisany na role, tego musieliśmy oczywiście się nauczyć na pamięć. Sam tekst był dość trudny dla nasi musieliśmy popracować, żeby dobrze go opanować – tłumaczy L. Kaszyńska.

Czy to było przekraczanie kolejnych barier czy już może szlifowanie diamentów aktorskich? - To raczej jest jeszcze przełamywanie barier, a nie szlifowanie. Oni mieli dosyć trudny orzech do zgryzienia, bo to jest rzeczywiście trudny tekst, który oczywiście trochę mogliśmy przerobić na język współczesny, choć z Fredrą to nie zawsze do końca się udaje. To była walka, nadszedł moment na jakieś przełamywanie, na zdobywanie jakiś swoich szczytów. Myślę, że wszystko przed nimi, bo widzę, że apetyt aktorski w nich rośnie – opowiada Magdalena Pomierska-Śmigiel, która reżyserowała przedstawienie.

Dodajmy, że zespół ma także za sobą występy poza samym Gnieznem. - Nasz zespół jest znany również w kilku innych miejscach w Polsce, bo „Teatr Ponad Czasem” miał okazję występować w czasie spotkań artystycznych UTW z Wielkopolski, które odbyły się w Międzychodzie, a także podczas juwenaliów UTW w Warszawie i na Jesiennym Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów w Warszawie – zauważa Danuta Wiśniewska, prezes Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Nie mogło zabraknąć przezabawnych sytuacji, które powoli prowadziły do finału, w którym rozwiązaniem okazała się stara prawda, że kobietom najłatwiej jest pokłócić się właśnie o samych mężczyzn. Widownia szczególnie żywo reagowała natomiast na sceny miłosne, których wątki tak naprawdę doprowadziły do finału, w którym kobietom ostatecznie nie udało się sfinalizować zamierzenia przejęcia władzy.

Popisy aktorskie też w niektórych momentach mogły się bardzo podobać. - To jest już mój trzeci rok, odkąd współpracujemy w ramach Gnieźnieńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i mogę powiedzieć, że przy każdej realizacji coś nowego u kogoś innego odkrywam i oni także odkrywają w sobie jakieś zupełnie nowe pokłady sił oraz możliwości. Myślę, że za każdym razem jest lepiej – podsumowuje Magdalena Pomierska-Śmigiel z Teatru Fredry w Gnieźnie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.