http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

Grób Pański – tu możemy poszukać sensu naszego ziemskiego istnienia

Wyróżniony Grób Pański – tu możemy poszukać sensu naszego ziemskiego istnienia

Dzisiaj gnieźnieńskie kościoły odwiedzali wierni, którzy nie tylko przynosili do nich święconki, ale także czuwali i modlili się przy Grobach Pańskich, które tradycyjnie symbolizują miejsca spoczynku ukrzyżowanego Chrystusa.


Zwyczaj pochodzi z Palestyny, a do Polski przywędrował w XVI wieku. W centrum instalacji umieszcza się figurę zmarłego Chrystusa oraz Najświętszy Sakrament przykryty welonem na pamiątkę całunu, którym owinięto Jezusa w grobie. Tradycja wiernie została zachowana po czasy obecne, o czym można się było przekonać odwiedzając dziś kościoły usytuowane w centrum Gniezna.

W kościele garnizonowym przy Grobie Pańskim została wystawiona warta honorowa złożona z dwóch żołnierzy Wojska Polskiego. W farze natomiast wyeksponowano przy grobie wymowny napis: WIERZĘ, który ma podkreślać przywiązanie Polski do korzeni chrześcijańskich. Podążając dalej, u św. Wawrzyńca przy grobie spotykamy jak zawsze najwięcej kwiatów i modlących.

Katedra także z bardzo wyraźnym przesłaniem i barwami państwowymi. W kościele Ojców Franciszkanów właśnie odbywa się wspólna modlitwa wspólnoty przyparafialnej. Czuwających nie brakuje również w kościele św. Michała. - To tu warto poszukać tej refleksji, o której często jest mowa przy okazji tego okresu wielkanocnego. Musimy szukać celu i sensu naszego istnienia ziemskiego. Brakuje pokoju na świecie i spokoju w Polsce, o to się modlić trzeba. Każdy ma też swoje troski, o nich warto również wspomnieć – tłumaczy jedna z parafianek.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.