http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Porządkowali Parowozownię

Wyróżniony Porządkowali Parowozownię

To nie był żart z okazji Prima Aprilis, tylko konkretna propozycja do każdego mieszkańca Pierwszej Stolicy Polski. W sobotni poranek na terenie gnieźnieńskiej Parowozowni ruszyła akcja społeczna porządkowania fragmentów terenu. W ramach przygotowań do sezonu turystycznego najpierw zaplanowano porządkowanie zieleni na zewnątrz, w następnej kolejności wysprzątane mają zostać również wnętrza.


Do akcji przystąpiło ostatecznie kilkanaście osób, które chętnie i z pełnym zaangażowaniem włączyli się w zaplanowane działania. - Pracujemy wszyscy bardzo ciężko, główne prace koncentrują się na pielęgnacji zieleni, mamy teraz jeden trawnik, który musimy wyrównać i przystosować do siania trawy. Druga ekipa pracuje wśród drzew, wycina drzewa i krzewy, które stanowią przeszkodę w jednym torowisku – mówi Krzysztof Modrzejewski, prezes Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei. - Wszystko odbywa się w pięknych okolicznościach przyrody i pogody. Szykujemy sobie też małą przerwę i odpoczynek, podczas którego zrobimy małego grilla i się posilimy, bo to nie tylko ma być praca, ale także przyjemność – dodaje.

Partnerem akcji była firma ogrodnicza Gardenia z Gniezna, dzięki której można było skorzystać z piły elektrycznej do wycinki. Przy okazji znalazła się także chwila, by porozmawiać o kolei polskiej oraz historii tutejszej Parowozowni. Przed samym przystąpieniem do prac porządkowych przeprowadzono także krótkie szkolenie BHP. - Wszyscy z nas mają zarówno kamizelki, które są tutaj obowiązkowe, ale też odzież ochronną i robimy wszystko zgodnie z tym, jak się to robić powinno. Po pierwsze chcemy poprawić wizerunek parowozowni, pokazać, że można o to miejsce zadbać, że nie jest ono takie zdziczałe i że nie są to tylko ruiny i chaszcze. To faktycznie może być ładne miejsce. Po drugie chcemy pokazać, że my mieszkańcy sami możemy również o nasze miasto zadbać, to też jest przecież fragment Gniezna. Po trzecie, w ten sposób integrujemy lokalna społeczność, być może ktoś dzisiaj przyszedł jako wolontariusz, a kiedyś stanie się członkiem stowarzyszenia – wyjaśnia K. Modrzejewski.

Efekty poznać będzie można podczas Dni Pary, które zaplanowano w dniach 18-21 maja. Dziś wśród wolontariuszy spotkaliśmy także 7-letniego Franka, który do akcji porządkowania gnieźnieńskiej Parowozowni ruszył w wspólnie z tatą Marcinem. - Chcieliśmy wspomóc działania wokół tej naszej Parowozowni, żeby coś się tutaj działo więcej, żeby nie stało to takim odłogiem i żeby zachęcić innych ludzi do pracy w czynie społecznym. Przy okazji można zaangażować dzieciaki i ich też nauczyć takich prac porządkowych i to jest fajny sposób na taką sobotnią integrację ojca z synem, można porozmawiać trochę sobie z kolegami – przyznaje Marcin Pawlak z Gniezna, którego pasja jest już najwyraźniej zaszczepiona na młodsze pokolenie. - Franek jest tym wszystkim bardzo zainteresowany, co roku pojawiamy się na Dniach Pary, uczestniczymy i pomagamy, jak tylko możemy. On jest tutaj najmłodszy, przy okazji dzisiejszej akcji może nauczyć się czegoś pożytecznego, że nie tylko przy komputerze i telewizorze, ale można zrobić w czasie wolnym coś innego i też ciekawego – podsumowuje.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.