http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Ks. Onufrego Kopczyńskiego uczcili rajdem samochodowym

Wyróżniony Ks. Onufrego Kopczyńskiego uczcili rajdem samochodowym

Za nami VI runda Turystycznych Samochodowych Mistrzostw Polski oraz VI runda Turystycznego Pucharu Polski pt. „Rajd ks. Onufrego Kopczyńskiego”, które odbyły się w minioną sobotę. Celem imprezy było uczczenie 200 rocznicy śmierci ks. Onufrego Kopczyńskiego, pogłębianie wiedzy historycznej i krajoznawczej o regionie oraz propagowanie turystyki samochodowej i zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym.


Tradycyjnie podczas rajdów organizowanych przez Delegaturę Gniezno pogoda nie dopisała i przywitała uczestników obfitym deszczem. Pomimo tego na starcie zameldowało się 19 załóg reprezentujących różne regiony Polski, co zapowiadało duże emocje. Początek zmagań sportowych miał miejsce w rodzimej miejscowości patrona rajdu, a dokładnie na dziedzińcu pałacu w Czerniejewie. Uczestników imprezy zaszczycił swoją obecnością Robert Werle,  prezes Automobilklubu Wielkopolski.

Po odprawie z załogami nastąpiło rozwiązanie testu BRD i historycznego, po czym o godz. 9.30 pierwsza załoga wyruszyła na trasę rajdu. Czas przejazdu I etapu wynosił 100 minut, a jego meta znajdowała się w Kórniku. Nowością były pytania PKP-y z trasy bez konieczności wysiadania z samochodu, natomiast pytania tematyczne nawiązywały do patrona rajdu ks. Onufrego Kopczyńskiego – twórcy gramatyki języka polskiego. Pozytywne wrażenie zrobił na wszystkich ksiądz proboszcz z Gułtów, zapalony motocyklista, który wszystkim uczestnikom rozdał obrazki św. Krzysztofa. Na zakończenie I etapu organizator zapewnił uczestnikom zwiedzanie zamku kórnickiego wraz z przewodnikiem, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o właścicielach zamku, jego historii, anegdotach rodzinnych oraz słynnej białej damie.

Po 45 minutach lekcji historii wyruszyliśmy na II etap zmagań, który dostarczył równie intensywnych doznań. Odwiedziliśmy ciekawe miejsca oraz zapoznaliśmy się z ciekawostkami regionalnymi. Sporą niespodzianką był błąd, który wkradł się w itinerer. Na szczęście został szybko zauważony i po odpowiednich wskazówkach można było kontynuować dalszą jazdę. Po 49 kilometrach wszystkie załogi bezpiecznie dotarły na metę rajdu w strefie aktywizacji gospodarczej w Czerniejewie, gdzie odbyły się 2 próby samochodowe oraz zadania intelektualne (pytania tematyczne, krzyżówka, układanka). Pomimo niesprzyjającej aury pogodowej sędziowie wykonywali swoje obowiązki z poświęceniem i heroicznością. Ani ulewny deszcz, ani śnieg, ani nawet porywisty wiatr nie przeszkodziły w sportowej rywalizacji. Po tak dużej dawce emocji udaliśmy się na pyszny, zasłużony  posiłek zorganizowany w stołówce ZSP w Żydowie. O godzinie 17.00 nastąpiło ogłoszenie wyników końcowych i wręczenie nagród. Gościem honorowym był Tadeusz Szymanek, burmistrz Miasta i Gminy Czerniejewo oraz wiceprezes okręgu PZM - Przemysław Piotrowski.

Za zajęcie pierwszych trzech miejsc w klasyfikacji końcowej wręczono puchary honorowe dla kierowcy i pilota oraz nagrody rzeczowe, natomiast dla wszystkich uczestników przygotowano pamiątkowe upominki. Pierwsze miejsce zajęła załoga nr 14 w składzie Wojciech Puk, Henryka Puk, na drugiej pozycji uplasowała się załoga nr 29 Marek Stachowiak i Marcin Deckert, natomiast najniższy stopień podium uzupełniła załoga nr 32 w składzie Robert Morchało, Małgorzata Morchało. Dodatkową nagrodę rzeczową oraz okazały puchar ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Czerniejewo za spostrzegawczość oraz fair play otrzymała załoga nr 17 w składzie Rafał Kłosin, Anna Kłosin. Po wręczeniu nagród, odebraniu gratulacji od honorowych gości oraz pamiątkowych zdjęciach nastąpiło zakończenie rajdu. Z tego miejsca pragniemy serdecznie podziękować organizatorom za przygotowanie i sprawną obsługę tak dużej imprezy samochodowej. Do zobaczenia na następnym rajdzie.

Organizatorem rajdu był Automobilklub Wielkopolski – Delegatura Gniezno przy współpracy Urzędu Miasta i Gminy Czerniejewo, Rada Seniorów Miasta i Gminy Czerniejewo, PTTK Gniezno Oddział Ziemi Gnieźnieńskiej, Pałac w Czerniejewie oraz Zespół Szkół Publicznych w Żydowie.

Fot. WN

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.