http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Z wizytą w Bad Berleburgu

  • Napisane przez Maciej Maciejewski, Wioletta Łubińska
  • Dział: Reportaż
  • 0 komentarzy
Wyróżniony Z wizytą w Bad Berleburgu

Przez pięć dni kilkunastu uczniów z Gimnazjum nr 4 w Gnieźnie uczestniczyło w wymianie polsko- niemieckiej. Gościli, już po raz kolejny (pierwsze kontakty miały bowiem już miejsce w 2007 roku), w niemieckim mieście Bad Berleburg. Przez niemieckich gospodarzy zostali przyjęci niezwykle ciepło. W czasie wymiany mieli okazję poznać nie tylko szkołę, ale i piękną okolicę oraz mieszkańców górskiego miasta.


Pierwszy dzień pobytu gimnazjaliści z czwórki rozpoczęli uroczystym powitaniem przez dyrektora niemieckiej Realschule – Manfreda Müllera i obejrzeniem programu artystycznego przygotowanego przez uczniów tamtejszej szkoły. Po części oficjalnej gnieźnieńscy gimnazjaliści zwiedzali szkołę, poznając klasopracownię biologiczną, techniczną czy gastronomiczną. Mieli okazję również uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych z matematyki oraz sztuki, prowadzonych oczywiście w języku niemieckim. Głównym punktem programu wymiany tego dnia było zwiedzanie pięknego zamku w Bad Berleburgu, należącego do rodziny Wittgenstein, spokrewnionej z duńską rodziną królewską.

Kolejnego dnia wymiany młodzież odwiedziła jedną z renomowanych fabryk instrumentów perkusyjnych „Sonor”. Po prześledzeniu całego cyklu produkcyjnego uczniowie mogli osobiście wypróbować różnego rodzaju zestawy perkusyjne. Na zakończenie dnia udali się do galerii handlowej w mieście Siegen. Ostatni dzień programu wymiany przed powrotem do domu obejmował wizytę w Muzeum Górnictwa Rud i Kopalnię Ramsbeck w Bestwig. Wiele atrakcji tego dnia dostarczył zjazd kolejką w podziemnych korytarzach wydrążonych w głąb góry do 1500 metrów. Uczniowie poznali również sposoby wydobycia rud cynku i ołowiu na przestrzeni wieków, począwszy od wieku XVI, kiedy to wydrążono pierwsze korytarze. W muzeum gimnazjaliści mieli okazję podziwiać również bardzo interesującą kolekcję minerałów.

Zwieńczeniem atrakcji tego dnia była wizyta w niezwykłym wesołym miasteczku Fort Fun. Atrakcji w tym miejscu było co niemiara: Wielki Orzeł, na którym można było sfrunąć ze sporej wysokości, Szybki Wąż, po którym wagoniki pędziły z szaloną prędkością, czy Kanał Rio Grande z pływającymi pontonami.

Uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Gnieźnie w czasie wymiany mogli nie tylko podszkolić swoje umiejętności językowe, czy też poznać nowe miejsca. Przede wszystkim nawiązali nowe przyjaźnie i bardzo zżyli się ze swoimi niemieckimi kolegami. Łatwo było więc przewidzieć, że na zakończenie pojawią się łzy. Kolejne spotkanie z uczniami z Bad Berleburga już za rok w Gimnazjum nr 4 w Grodzie Lecha.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.