http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

O co chodzi ze szpitalem? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze

Wyróżniony O co chodzi ze szpitalem? Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze

Była już starosta Beata Tarczyńska zwolniła z umowy o pracę dotychczasowego dyrektora Krzysztofa Bestwinę. Zrobiła to w sumie w przededniu złożenia urzędu. Poseł Zbigniew Dolata  i jego środowisko postulowało nie dalej jak wczoraj dymisję nowego starosty Piotra Gruszczyńskiego. Dziś w imieniu obecnego Zarządu Powiatu oświadczenie wygłosiła obecna dyrektor Wydziału Zdrowia Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.


Szpital, szpital, szpital tak wyglądała w uproszczeniu polityka informacyjna poprzedniego Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Czy obecny zarząd też zasłoni wszystko inne odziedziczonym pomnikiem, Szpitalem Pomnikiem Chrztu Polski? Wszystko wskazuje na to, że przynajmniej na starcie tak będzie. I o jednym i drugim zarządzie takie przekonania ma spora część mieszkańców. Obecny Zarząd ma nie łatwy orzech do zgryzienia, poprzedni też powoływał się na działania jeszcze poprzedniego, parafrazując Reja: nam pacjentom zewsząd nędza.

Potrzeba 100 milionów?
Po ostrym wystąpieniu posła Zbigniewa Dolaty dotyczącym rzekomej niekompetencji starosty Gruszczyńskiego dziś Zarząd Powiatu ogłosił swoje oświadczenie. Zarząd w oświadczeniu żongluje tabelkami i liczbami, które mają przemówić, bo liczby nie kłamią – jak mówi Małgorzata Cichomska-Szczepaniak. Wszelkie zestawienia niezbyt czytelne tracą jednak znaczenie wobec faktu, że kasa powiatu nie ma pieniędzy na dokończenie rozbudowy szpitala powiatowego. - Żeby dokończyć tę rozbudowę co do budowy z Alstalem to potrzeba nam około 25 milionów. Proszę jednak pamiętać, że umowa z Alstalem obejmuje jedynie roboty budowlane. Należy pamiętać, że jest jeszcze konieczność wyposażenia. Częściowe wyposażenie pozyskamy z tych oddziałów, które teraz funkcjonują. Będzie jednak konieczność starań jeśli chodzi o resztę wyposażenia, a cena zależy od jakości – mówi Małgorzata Cichomska-Szczepaniak dyrektor wydziału.

Z tego co mówi dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia koszt rozbudowy faktycznie osiągnie blisko 100 milionów złotych. Co oznacza, że jeśli nawet starosta mógł pewne kwoty częściowe interpretować w swojej wypowiedzi inaczej niż osoby reprezentujące stanowisko byłego Zarządu to jego szacunki nie były wyssane z palca.

Tarczyńska zwolniła Bestwinę!
Dyrektor Cichomska–Szczepaniak nie zaprzecza, że współpraca z dyrektorem Bestwiną przez decyzję byłej starosty gnieźnieńskiej została zamknięta. Natomiast dotychczasowy dyrektor ds. ekonomicznych jest gotowy do współpracy z nowym zarządem. - Dyrektor Bestwina dostał wypowiedzenie umowy o pracę w dniu 21 listopada, a więc na dzień przed podjęciem przez Radę Powiatu uchwały o powołaniu nowego Zarządu. Został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, a wczoraj do Starostwa dotarła wiadomość na ten temat. Dzisiaj byłam w szpitalu i personel szpitala nic nie wiedział o tym fakcie. W rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem jest zapis o zwolnieniu z zakazu wykonywania pracy o charakterze konkurencyjnym. Co to może rodzić i możemy przypuszczać? Prawdopodobnie pan dyrektor Bestwina rozpocznie pracę w innej jednostce ZOZ-u w okresie wypowiedzenia, bo przepisy prawa pracy dopuszczają taką sytuację - podkreśla Małgorzata Cichomska–Szczepaniak o zaskakującej dla obecnego Zarządu Powiatu jednej z ostatnich decyzji kadrowych Beaty Tarczyńskiej.

Zapytana o kandydata na stanowisko Krzysztofa Bestwiny, dyrektor Cichomska – Szczepaniak nie podaje nazwisk. Mówi ostrożnie o potrzebie znalezienia rozważnej koncepcji i odpowiedniego człowieka do jej realizacji. Ubiegając nasze pytanie dyrektor Wydziału Ochrony Zdrowia poprzedniej i obecnej kadencji mówiła o tym, że finanse szpitala nie podlegały wydziałowi.

Ciszej nad...
W tej przepychance polityków można mieć wrażenie pewnego zapętlenia. Mieszkańcom tak naprawdę dziś bardziej zależy jak wysondowaliśmy na tym, by ktoś dokończył rozbudowę szpitala niż szukaniu winowajcy. Kiedy Zarząd, który ustąpił obejmował władze pojawiały się z jego strony apele o to by pozwolić mu pracować. Dziś można odnieść wrażenie trzeba by o to samo apelować o to właśnie do strony która obecnie jest w opozycji w powiecie. Chciało by się powiedzieć ciszej w sprawie szpitala, by nie trzeba było mówić ciszej nad jego trumną, znaczy zgliszczami. Mieszkańcy od jednej i drugiej strony oczekują mniej słów.

24 komentarzy

 • sekretarek medyczny
  sekretarek medyczny środa, 05, grudzień 2018 16:54 Link do komentarza Raportuj

  https:// fakty. interia. /swiat/news-siedmiu-poslow-nowoczesnej-przeszlo-do-klubu-po,nId,2715325

  A Pani Poseł zajęta ratowaniem gnieźnieńskiego szpitala nic nie zauważyła ???

 • excel
  excel wtorek, 04, grudzień 2018 15:53 Link do komentarza Raportuj

  Pani Dyrektor Cichomskiej przez 4 lata nie widywano w szpitalu, podziwiać należy zaocznie zdobytą wiedzę! A co konkretnie podlegała Wydziałowi?

  Wiadomo , że Alstal nie wyposaża w sprzęt medyczny i łóżka. ale chyba logiczne jest , ze ten sprzęt i łózka w szpitalu są - bo przecież skoro w szpitalu są pacjenci to na czymś chyba leżą!.
  A Pan Dyrektor Bestwina śmiał się zwolnić!
  Może pani Dyrektor chciałaby zwolnić Bestwię tak jak jej koleżanka Pani Matanda zwolniła kiedyś Pilarczyka (pikanterii dodaje fakt, ze ugrupowaniowi koledzy dyrektora Pilarczyka popierają teraz opcje polityczna która go zwolniła ! ale któż ogarnie sieć interesów, hektolitry butaprenu i metry kwadratowe stołków łączących za pomocą tego butaprenu siedziska z siedzeniami.!

 • Mizia
  Mizia poniedziałek, 03, grudzień 2018 11:55 Link do komentarza Raportuj

  Już wcześniej napisałem, ta ekipa nie miała żadnego pomysłu na Powiat, przyszli do władzy po stołki . Moi drodzy wyborcy z Gniezna - wstyd na całą Polskę ,,niezły obciach z tą władzą , którą wybraliście ". Dobrze, że prowincja normalna. Brawa dla Gniezna za leśnych dziadków...

 • tadek
  tadek sobota, 01, grudzień 2018 20:21 Link do komentarza Raportuj

  Do PiK - podziękować Panu Bogu jeszcze wiem co mówię i piszę, wspominam tam o rządzie a poprzednia władza w powiecie należała do ekipy utożsamianej z Polskim rządem.Pozdrawiam

 • Pik
  Pik sobota, 01, grudzień 2018 16:53 Link do komentarza Raportuj

  Osobiście nie mam jakiejś niechęci do pani Cichomskiej. Na Boga jednak Fakty przecież nikt niej nie zmuszał do pracy w starostwie. Mogła odejść, tak robią fachowcy. Widocznie upokorzenia nie były aż tak dotkliwe. Rozmawiajmy o faktach, a nie emocjach. Firmowała pewne działania swoim nazwiskiem. Bądźmy dorośli. Nie twierdzę, ze trzeba pani dyrektor podziękowań, nie znam się na byciu urzędnikiem, w normalnych warunkach nikt nie podpisuje się pod czymś pod czym nie chce się podpisać. Zmiana pracy to norma dziś, a nie koniec świata.

 • Fakty
  Fakty sobota, 01, grudzień 2018 13:10 Link do komentarza Raportuj

  Wara od Cichomskiej. Nikt nie wie ile oba od pisowskiej władzy zniosła upokorzeń a od pisowskich kolegów dyrektorów drwin.

 • Wyborca
  Wyborca sobota, 01, grudzień 2018 11:31 Link do komentarza Raportuj

  Cześć dyrektorów w starostwie zapadła na tajemniczą chorobę. Czy to dlatego że posłuchali antyszczepionkowcow i się nie zaszczepili. Zresztą sam ich guru poseł Ostrowski wyrażał publicznie wątpliwości w sprawie szczepień

 • Pik
  Pik sobota, 01, grudzień 2018 11:05 Link do komentarza Raportuj

  Myślę, że Tadek się zagalopował. 500 + nie ma nic wspólnego z poprzednią ekipą we władzach starostwa. Komentujący piszą o ekipie budującej szpital. Zrobiła to co zrobiła, nie zrobiła czego nie zrobiła. Mieszkańcy wyrazili swoja opinię podczas wyborów. Demokracja wymaga zachowania godności, również gdy się przegrywa. Jestem przeciwny 500 + jak wszelkim socjalistycznym działaniom rządu. Nie ma to jednak żadnego związku z budową szpitala, a przede wszystkim z oceną tego co zrobiono lub czego nie zrobiono. Myślę, ze obecny zarząd musi zacząć od audytu, powiedzieć wprost jak sprawa wygląda. Nie bawić się w komentarze, wyników audytu, i jakieś najazdy na poprzedni zarząd - wyglądają kiepsko. Od rozliczania jest sąd jeśli faktycznie można udowodnić niegospodarność czy inne nadużycia. Po audycie, opracować plan dalszego działania. Jeśli jest tak źle jak mówi nowy starosta, to powinien odsunąć od spraw zdrowia i szpitala wszystkich, którzy mieli z tymi tematami związek. I tu rodzi się problem bo jednym z niewielu fachowców w tym budynku jest pani skarbnik.

 • dobra rada
  dobra rada sobota, 01, grudzień 2018 10:30 Link do komentarza Raportuj

  Pani Cichomska-Szczepaniak jako urzędnik powinna spojrzeć z rana w lustro i przemyśleć niektóre kwestie po minionych 4 latach.

 • Niesmaczne zachowanie
  Niesmaczne zachowanie sobota, 01, grudzień 2018 10:28 Link do komentarza Raportuj

  Pani Cichomska-Szczepaniak tak ochoczo i z zaangażowaniem współpracowała z Panią Tarczyńską. Przez całe 4 lata tłumaczyła zasadność decyzji Pani Tarczyńskiej i Zarządu. Tak z serca broniła i się szczególnie angażowała, nawet gdy nie musiała. Teraz nagle zmienia front ??????????

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.