http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/dazzle.png?_t=1591455267

Nowe porządki w gminie Gniezno

Wyróżniony Nowe porządki w gminie Gniezno

W piątkowe popołudnie na pierwszej sesji nowej kadencji została zebrana Rada Gminy Gniezno. Swój urząd objęła zatem nowa wójt - Maria Suplicka, a potem z niemałymi problemami powoływano przewodniczącego i wiceprzewodniczących.


Obrady otworzył radny senior, czyli najstarszy pośród wybranych Bolesław Dziel i tak samo, jak miało to miejsce w innych miejscach i tu najpierw wszyscy nowo wybrani radni złożyli ślubowanie, a tym samym objęli swoje mandaty. Po nich zaprzysiężono wójt Marię Suplicką, która właśnie rozpoczyna swoją pracę w tym miejscu.

Jak zaznacza, w swoich rządach chce postawić na większą ilość konsultacji społecznych. – Chcę pogratulować wszystkim osobom, które uzyskały mandat radnego gminy Gniezno, która będzie pracować w tej kadencji w nieco zmienionym składzie osobowym, a skład ten jest prawie że zrównoważony, bo jest połowa kobiet i połowa mężczyzn – podkreśla Maria Suplicka, wójt gminy Gniezno. – Dziś złożyłam ślubowanie, które zamierzam rzetelnie wypełniać, bo jest to praca dla mieszkańców gminy Gniezno. Inspiracją mojego programu były rozmowy z mieszkańcami i tak naprawdę to mieszkańcy zadecydowali, że ta gmina potrzebuje dziś zmian. Apeluję, żebyśmy wszyscy włączyli się w budowę lepszej przyszłości dla naszej małej Ojczyzny. W szczególności zwracam się do radnych, aby nasze wspólne działanie odbywało się ponad podziałami. Nie zapominajmy, ze praca w samorządzie jest służba dla mieszkańców i pamiętajmy, ze interes mieszkańców jest nadrzędnym interesem względem naszych osobistych ambicji – dodaje.

– Demokracja daje taką możliwość, ze potencjał społeczny może się rozwijać i mieszkańcy naszej gminy mają doskonały potencjał. Jestem przekonana, że będą dalej pracować na rzecz rozwoju naszej Ojczyzny. Szczególną rolę upatruję w konsultacjach społecznych. Ja takie konsultacje społeczne rozumiem, mówiąc najprościej, jako rozmowy z mieszkańcami, są one niezbędne do rozwiązań społeczno-gospodarczych. My urzędnicy musimy nauczyć się rozmawiać z mieszkańcami, musimy rozumieć mieszkańców i dbać o ich potrzeby. Musimy wychodzić naprzeciw ich sprawom, problemom i musimy też mieć dużo inicjatywy, aby wspierać ich w realizacji ich potrzeb. Za najwyższe działania na rzecz mieszkańców uważam po pierwsze poprawę bezpieczeństwa i mówię tu zarówno o bezpieczeństwie drogowym, bo to najczęściej było podnoszone w rozmowach z mieszkańcami, ale bezpieczeństwo również w szerszym zakresie – wskazuje M. Suplicka.

Po gratulacjach dla nowej gospodarz gminy Gniezno, przystąpiono niezwłocznie do wyboru przewodniczącego Rady Gminy Gniezno. Do tej funkcji zgłoszono dwóch kandydatów, tj. Mariusza Nawrockiego i Jakuba Fryzę, który debiutuje jako radny. Już podczas głosowanie zaistniała jednak pierwsza nieścisłość, a polegała na tym, że jeden z radnych zamiast wypełnić kartę głosowania w miejscu do tego przeznaczonym, postanowił wypełnić ją wcześniej, przy stole obrad. Finalnie, po długiej i bardzo wycieńczającej dyskusji w głosowaniu zdecydowano, że wypełniona niezgodnie z regulaminem kartę zniszczono, a radny otrzymał do ręki nową, z którą ponownie się udał do miejsca głosowania. Za kandydaturę Mariusza Nawrockiego zagłosowało 8 radnych, natomiast Jakuba Fryzę postanowiło poprzeć 7 radnych. I to właśnie ten pierwszy, chwilę potem przejął prowadzenie zgromadzenia.  

W części ostatniej posiedzenia zostały zarządzone wybory wiceprzewodniczących. Na dwa takie stanowiska, które przewiduje statut gminy zgłoszono trzech kandydatów: Wiolettę Nawrocką, Ryszarda Majewskiego, Marię Brykczyńską. W pierwszym głosowaniu tylko pierwsza z nich uzyskała większość i została wybrana, a pomiędzy pozostałymi kandydatami, który dostały po sześć głosów zarządzono II turę głosowania. Po przeliczeniu wszystkich głosów wrzuconych do urny okazało się jednak, że pomiędzy kandydatami padł znów remis i tym razem oboje otrzymali po siedem głosów. Na podstawie kolejnego głosowania tym razem jawnego zdecydowano się zakończyć procedurę i zarządzić zgłoszenie dwóch nowych kandydatur. Tym razem, po długiej przerwie i licznych rozmowach  zakulisowych zostali zgłoszeni Kamila Butrymowicz i ponownie Jakuba Fryza, a wynik uzyskany przez pierwszą kandydatkę w postaci ośmiu głosów, przy siedmiu głosach kontrkandydata przyniósł wreszcie długo wyczekiwane rozstrzygnięcie.

5 komentarzy

 • Osiniec
  Osiniec czwartek, 10, styczeń 2019 19:38 Link do komentarza Raportuj

  Zaczęło się kiepsko i będzie jeszcze goszej

 • Janek
  Janek poniedziałek, 26, listopad 2018 07:55 Link do komentarza Raportuj

  Czy teraz za Panią Wójt pojawią się w urzędzie ludzie którzy utracą stołki w starostwie.

 • obserwator
  obserwator sobota, 24, listopad 2018 08:25 Link do komentarza Raportuj

  Pani Wójt miała jeden pomysł - władza absolutna. Niestety nie zrealizowała go wczoraj. Od wyborów minął miesiąc. A Pani Wójt nie obejmując przez ten czas urzędu już zdążyła zrazić do siebie kilka osób, które popierały ją w kampanii. Może dlatego, że powoli zaczyna wychodzić prawda o działaniach stosowanych względem wyborców....

 • Molo
  Molo sobota, 24, listopad 2018 00:38 Link do komentarza Raportuj

  Czas na zmiany w urzędzie gminy

 • Mieszkaniec Jankowa
  Mieszkaniec Jankowa sobota, 24, listopad 2018 00:37 Link do komentarza Raportuj

  To czekamy na te rewelacyjne pomysły pani wójt!

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.