http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowa droga Wierzyce - Czerniejewo oddana do użytku!

Wyróżniony Nowa droga Wierzyce - Czerniejewo oddana do użytku!

Na trasie z Wierzyc do Czerniejewa została oddana do użytku nowa droga powiatowa, która na nowo połączyła dwie sąsiadujące ze sobą gminy z terenu powiatu gnieźnieńskiego. Ma długość około ośmiu kilometrów, została poszerzona oraz wyposażona w pas pieszo-rowerowy, co znacznie poprawiło bezpieczeństwo dla poruszających się tam pieszych oraz rowerzystów.


To najdłuższa wybudowana przez władze powiatowe w tej kadencji droga posiadająca ścieżkę rowerową. Łączy ona dwie gminy, Łubowo i Czerniejewo, ale można dojechać nią także do granicy powiatu gnieźnieńskiego z powiatem poznańskim. – Ta droga łączy również gminę Czerniejewo z węzłem prowadzącym na drogę krajową S-5 i większość tego odcinka przynależy do gminy Czerniejewo, ale dziś jesteśmy na jej początku, czyli niedaleko tego węzła, na terenie jeszcze gminy Łubowo – mówi Jerzy Szczepański, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Gnieźnie.

– Mamy obecnie taki okres, że oddajemy kolejne inwestycje drogowe do użytku, a ta inwestycja jest ważna szczególnie, bo na jej realizację pozyskaliśmy środki zewnętrzne w kwocie 5 milionów złotych, ze swoich środków musieliśmy dołożyć jedynie dwa miliony. Sądzę, że dla gminy Łubowo oraz gminy Czerniejewo to jest bardzo ważna inwestycja, bo uzbrojona w tę ścieżkę rowerową i życzę, by dobrze służyła ona mieszkańcom tych miejscowości, bo to rozwiązanie zostało zastosowane z myślą o większym bezpieczeństwie – uważa Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński.

Inwestycja była długo oczekiwana przez władze gminne i ja dziś mówią, teraz trzeba zacząć realizować nowy etap tego zadania. – Długo na nią czekaliśmy i chciałbym powiedzieć, że ta inwestycja jest przykładem, bo żyjemy w czasach, że ileś lat temu każda gmina  to robiła i mówiła, że zobaczcie, ile zrobiłem sąsiadom, a dziś trzeba współpracować pomiędzy samorządami, i gminnymi, i powiatowymi, żeby łączyć te drogi i ścieżki – wskazuje Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo, która jest jednym z beneficjentów zrealizowanej właśnie inwestycji. – Tę ścieżkę rowerową dziś trzeba dalej budować, do Kiszkowa i dalej, tak żeby każdy mieszkaniec tego powiatu mógł wszędzie dojechać, czyli nie robimy już tylko dla siebie, a do tego również miasto Gniezno powinno teraz wyjść ze ścieżkami, żeby każdy mieszkaniec z Gniezna mógł dojechać na Ostrów Lednicki i do pałacu w Czerniejewie. W tym kierunku iść powinniśmy, bo kto zamyka się dziś we własnej gminie i bawi się swoimi zabawkami to nie jest trendy, trendy będzie otwierać się dziś na cały powiat, żeby można było zwiedzać cały powiat na rowerach – dodaje A. Łozowski.

Droga będzie bardzo uczęszczana rzecz jasna również przez samochody. – Ona ułatwi dojazd nie tylko gminom naszego powiatu, tu jest jeszcze Witkowo czy Niechanowo z naszych terenów, ale także Nekla, Kostrzyn, bo stamtąd też będą dojeżdżać do S-5 i dalej na Gdańsk. Na pewno teraz będzie tu trochę rola policji w tym miejscu, bo nowy asfalt zachęca do nieco szybszej jazdy, a nam zależy, by było bezpiecznie w tym miejscu – twierdzi Tadeusz Szymanek, burmistrz miasta i gminy Czerniejewo. – Ta droga była przecież w stanie agonalnym, można powiedzieć, a jest drogą bardzo ładną w tej chwili i my, jako gmina dzięki tej drodze możemy się pochwalić, że przybyło nam łącznie 12 kilometrów ścieżek rowerowych i już mamy plany budowy kolejnych – zapowiada T. Szymanek.

Droga została przebudowana w rok, choć remont był początkowo planowany na dwa lata. – Ta droga była priorytetowa, jeśli chodzi o naprawienie i w ten sposób wywiązaliśmy się tutaj z naszej obietnicy i dzisiaj możemy się cieszyć, a ta droga jest otwierana i może służyć wszystkim mieszkańcom – mówi Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński.

– Gdy otwieraliśmy dziś przed kilkoma godzinami ścieżkę rowerową w Owieczkach, to pan dyrektor szkoły podstawowej, tak popatrzył i powiedział o tym, jak bardzo separacja ruchu pieszo-rowerowego od ruchu samochodowego służy dzieciom i rodzicom. Rodzice mogą bezpiecznie posyłać dzieci do szkoły i dzieci mogą swobodnie jeździć rowerem na boisko i to jest ważne. Myślę, że nasz powiat w następnych latach będzie szedł właśnie w tym  kierunku, by było bezpieczniej – podsumowuje Zbigniew Dolata, przewodniczący powiatowych struktur Prawa i Sprawiedliwości w Gnieźnie.

1 komentarz

  • Mee
    Mee wtorek, 16, październik 2018 22:39 Link do komentarza Raportuj

    Kiedyś była mowa, że "50" w lesie jest dlatego,że nie ma chodnika,a teraz jest chodnik/ścieżka i "50" jest więcej niż na r.... drodze było

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.