http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Posłanka donosi do prokuratury na dyrekcję szpitala!

Wyróżniony Posłanka donosi do prokuratury na dyrekcję szpitala!

Poseł Paulina Hennig-Kloska złożyła dzisiaj do prokuratury doniesienie na dyrekcję Szpitala Pomnik Chrztu Polski w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa w związku. Zdaniem gnieźnieńskiej parlamentarzystki szpital zarządzany jest niewłaściwie, a dowodem na to jest strata finansowa na podstawowej jego działalności.


Posłanka Nowoczesnej bardzo krytycznie ocenia działalność kierownictwa Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie, które w jej ocenie działa na szkodę interesu publicznego, czego efektem jest strata finansowa, która wzrosła z 1 271 708 złotych w 2015 roku do 6 027 693 złotych w 2017 roku. – Zarzut, który stawiam jako możliwy i którego dopuściła się dyrekcja to niegospodarność, a dokładnie niegospodarne operowanie środkami publicznymi przeznaczonymi do dyspozycji tego szpitala – mówi Paulina Hennig-Kloska i dalej objaśnia powody swojego działania. – Wskazuje w tym zawiadomieniu na szereg sytuacji, które mają miejsce w szpitalu, m. in. odwołując się do tego, że Zarząd nie realizuje nałożonego na niego od wielu lat programu naprawczego, nie wdraża programu restrukturyzacyjnego, który poprawiłby trudną sytuację ekonomiczno-finansową tej jednostki, o których mówią kolejne dokumenty i do czego Zarząd jest zobligowany, a jest wręcz odwrotnie, bo widać, że pewne restrukturyzacje wdrożone przed objęciem Zarządu przez nowe osoby zostały nie tylko zatrzymane, ale także cofnięte. To widać na rosnących poziomach kosztów i przychodów, gdzie koszty rosną zdecydowanie szybciej niż przychody, narastając dość lawinowo – uważa parlamentarzystka.

– Zwracam uwagę na to, że również bieżące okresy obrachunkowe przykuwają uwagę Regionalnej Izby Obrachunkowej, gdzie w pół roku praktycznie uzyskuje się stratę większą niż planowana na cały rok. Moja uwagę przykuł też przy formułowaniu zarzutów względem Zarządu protokół będący efektem kontroli na oddziale chirurgii i w poradni chirurgicznej, która została przeprowadzona na zlecenie prokuratury po wprowadzeniu tych zmian na tym oddziale, bardzo kontrowersyjnych, które były tutaj tematem szerokiej debaty publicznej. Z tego raportu wynika dość jednoznacznie, że w tym dosyć krótkim, ale jednak badanym okresie po zmianach mamy do czynienia ze spadkiem ilości świadczeń, zarówno na oddziale, jak i w poradni, ze spadkiem ilości pacjentów, ze spadkiem ilości operacji chirurgicznych i urologicznych, co sprawia, że powinniśmy przejrzeć, czy rosą nam kolejki i z jakiego powodu. Jednocześnie, ja już wcześniej zwracałam na to uwagę, że wraz ze spadkiem ilości pacjentów i świadczeń, mamy wzrost kosztów funkcjonowania tego oddziału i pogłębiające się straty – ocenia P. Hennig-Kloska.

Dlaczego posłanka postanowiła tą sprawą zainteresować Prokuraturę Rejonową w Gnieźnie? – Tego, czego oczekiwałam po ostatnim moim zabieraniu głosu, m. in. na Radzie Powiatu Gnieźnieńskiego, to zainteresowanie się tymi negatywnymi tendencjami ze strony Zarządu Powiatu i Zarządu Szpitala, tymczasem to co obserwujemy w debacie publicznej, to kompletne bagatelizowanie tego problemu albo posługiwanie się półprawdami przez dyrekcję szpitala oraz niezauważanie, że szpital znajduje się w trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej i że ma nałożony na siebie program naprawczy i jest dedykowany do restrukturyzacji. Tak nieodpowiedzialne dalsze postępowanie Zarządu i dyrekcji może doprowadzić do jakiejś katastrofy, która odbije się na zdrowiu i życiu mieszkańców naszego powiatu i na to bezczynnie patrzeć nie mogę – podsumowuje.

4 komentarzy

 • Paulina Hennig-Kloska
  Paulina Hennig-Kloska poniedziałek, 15, październik 2018 00:05 Link do komentarza Raportuj

  Panie redaktorze ja nie donoszę ja składam zawiadomienie do prokuratury bo to mój obowiązek jako posłanki ziemi gnieźnieńskiej i tego oczekują ode mnie wyborcy - kontroli. Jeśli widzę że coś co kosztowało nas 85 tys zł nagle kosztuje w niektórych miesiącach nawet 240 tys a spada liczba świadczeń, operacji i przyjęć to widzę, że coś jest nie tak i musze reagować. Pan Bestwina musi się wytłumaczyć - to jego obowiązek bo pracuje za publiczne pieniądze.

 • Przewodniczacy
  Przewodniczacy piątek, 12, październik 2018 18:02 Link do komentarza Raportuj

  A moim zdaniem coś jest na rzeczy. Czy powiat ma jeszcze kasę żeby wyłożyć na długi szpitala? ?

 • Wyborca
  Wyborca piątek, 12, październik 2018 12:34 Link do komentarza Raportuj

  Działania tej pani zaczynają być nudne.

 • Moli
  Moli piątek, 12, październik 2018 00:39 Link do komentarza Raportuj

  Przecież łatwiej krytykować , niż pomagać.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.