http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowy żłobek miejski powstanie na Winiarach?

Wyróżniony Nowy żłobek miejski powstanie na Winiarach?

Chce powrócić do pracy w samorządzie po kilku latach nieobecności i ma kilka propozycji, które pozwolą usprawnić życie mieszkańców w jego okręgu wyborczym. Zapraszamy do lektury rozmowy Wojciecha Orłowskiego ze Zdzisławem Kujawą – kandydatem do Rady Miasta Gniezna w okręgu nr 4, który obejmuje osiedle Winiary.


- Mieszkańcy os. Winiary znajdą propozycje dla siebie w programie komitetu wyborczego „Tomasz Budasz - Koalicja Obywatelska”?
- Oczywiście, że znajdą, choć osiedle Winiary w większości jest zabudowane na gruntach Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej i poszczególnych nieruchomości, to znajdują się obszary, które uwzględniliśmy w naszym programie wyborczym. To m. in. budowa i przebudowa dróg oraz chodników, budowa nowych miejsc parkingowych, dalsza rewitalizacja terenu wokół jeziora Winiary, termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej nr 12 czy budowa niezwykle potrzebnych ścieżek rowerowych. Są to propozycje realne do wykonania, bo my nie obiecujemy „gruszek na wierzbie” i nasz program jest zbiorem propozycji, które na przestrzeni 5 lat chcemy zrealizować.

- Sporo pisaliśmy o nowym żłobku miejskim, który przygotowała w swoich zasobach Gnieźnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa i które zostało następnie przekazane w dzierżawę Urzędowi Miejskiemu. Myśli Pan, że można znaleźć więcej takich rozwiązań z innymi podmiotami, które dysponują tego typu pustostanami?
- Tak. Moją propozycją, która się zrodziła niedawno, i jest również akceptowana przez prezydenta Tomasza Budasza jest otwarcie kolejnej filii żłobka miejskiego na Winiarach. Taki żłobek mógłby się również znajdować w pomieszczeniach po sklepie spożywczym na osiedlu Kazimierza Wielkiego, w budynku nr 7. To pomieszczenie jest własnością miasta Gniezna.

- Co się Panu nie podoba w Gnieźnie najbardziej? Co najbardziej by Pan chciał zmienić?
- Nie podobają mi się niektóre układy komunikacyjne, które utrudniają sprawne poruszanie się mieszkańców naszego miasta. Wiele się w tej materii zmieniło na lepsze, ale wciąż jest wiele skrzyżowań, które utrudniają życie kierowcom. Jednym z takich skrzyżowań jest skrzyżowanie ulic: Winiary, Gdańska, Biskupińska (chcę zaznaczyć, że jest to w ciągu dróg powiatowych). System sygnalizacji świetlnej nie zdaje tutaj w pełni egzaminu, bo nie pozwala mieszkańcom os. Orła Białego na skręt w lewo, w kierunku do centrum i chyba jedynym rozsądnym rozwiązaniem, byłoby pobudowanie tam ronda, które rozwiązałoby ten swoisty „węzeł gordyjski”. Jestem przekonany, że to dopiero pozwoliłoby kierowcom jadącym od strony os. Orła Białego włączyć się skutecznie do ruchu w kierunku centrum miasta.

- Mamy okres przedwyborczy, trwa kampania przed ważnym głosowaniem i nie dziwi w niej obecność dużej ilości polityki. A co potem? Czy polityki będzie nieco mniej? I tak w ogóle, czy samorząd można jeszcze usprawniać bez uprawiania w nim polityki?
- Dzisiaj polityka jest wszechobecna i każdą podejmowaną decyzję można nazwać, że ma ona znamiona politycznej. Politycznej przez małe „p”,  bo jak mawiają klasycy, dziura w drodze nie ma barw politycznych. Każdy samorząd, a samorząd gminny w szczególności powinien być wolny od emanacji centralnych. Samorząd z samej nazwy powinien być suwerenny w swoich decyzjach i wyrażać się wolą mieszkańców danej gminy czy miasta. Nie wyobrażam sobie, żeby na moją decyzję dotyczącą mieszkańców Gniezna miał wpływ jakiś polityk z Warszawy czy Poznania.

- Jest taka najbardziej nierealna wyborcza propozycja, jaką usłyszał Pan w tej kampanii?
- Pewnie znalazłoby się wiele takich nierealnych propozycji wyborczych, bo niektórzy kandydaci, żeby zaistnieć w przestrzeni publicznej prześcigają się wciąż w swoich populistycznych propozycjach. Nie śledzę tego tak szczegółowo, ale uznanie geotermii za receptę na całe zło w naszym mieście kojarzy mi się z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego i marzeniami Cezarego Baryki o szklanych domach, które okazały się tylko mitem i nierealną wizją.

Materiał sfinansowany ze środków KWW Tomasz Budasz - Koalicja Obywatelska

3 komentarzy

 • Wyborca
  Wyborca poniedziałek, 08, październik 2018 19:59 Link do komentarza Raportuj

  Proszę o odpowiedź na poniższe pytania:

  1. Kto jest właścicielem lokalu w którym ma powstać nowy żłobek?
  2. Jaka jest całkowita powierzchnia użytkowa, przeznaczona na nowy żłobek?
  3. W przypadku wynajmu lokalu ile będzie wynosił miesięczny czynsz?
  4. Kto komu będzie płacił owy czynsz za wynajem lokalu?
  5.Jaki całkowity koszt poniesie UM z adaptacji pomieszczeń na potrzeby nowego żłobka?
  6. Ile dzieci będzie mogło korzystać z nowego żłobka?
  7. Ilu pracowników będzie zatrudnionych w nowej instytucji?

 • Bogdan
  Bogdan poniedziałek, 08, październik 2018 18:46 Link do komentarza Raportuj

  A czy pracę w nowym żłobku dostaną znowu koleżanki pani dyrektor? Może w końcu ktoś przyjrzy się temu.

 • Wyborca
  Wyborca poniedziałek, 08, październik 2018 17:17 Link do komentarza Raportuj

  Przedwyborcza kampania koalicji SLD-PO ruszyła. Panie Kujawa czy planuje pan obniżyć czynsze w blokach? Ile Pan zarabia?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.