http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Społeczność Łagiewnik Kościelnych spełniła swoje marzenie!

Wyróżniony Społeczność Łagiewnik Kościelnych spełniła swoje marzenie!

W Łagiewnikach Kościelnych w gminie Kiszkowo odbyło się wczoraj wielkie, historyczne wydarzenie. Oficjalnie została oddana do użytku nowa sala sportowa, na którą czekano bardzo długo.


Jak to się zaczęło?
W 2011 r. wójt gminy zlecił wykonanie dokumentacji projektowej Bartoszowi Haremzie. Zespół wkomponował nowy obiekt w istniejący już budynek szkoły. Sala sportowa jest jego integralną całością, mimo iż jest od niego młodsza o 50 lat. Wniosek wraz z dokumentacją projektową został złożony do Urzędu Marszałkowskiego. Gdy został pozytywnie oceniony, w czerwcu 2017 r. podpisano umowę z Marszałkiem Województwa Wielkopolskiego. Nie czekając na umowę, w kwietniu ubiegłego roku rozstrzygnięto przetarg na realizację zadania i wyłoniono wykonawcę Firmę Grinbud Jarosława Sierzchuły. Inspektorami nadzoru byli: Artur Nowakowski, Maciej Kanoniczak i Andrzej Kabaciński. Pan Bartosz Haremza miał nadzór autorski. Realizacja tego zadania była przewidziana do października tego roku. Jednak dzięki sprawnym działaniom i zabiegom, udało się je ukończyć w sierpniu. Można teraz cieszyć się, mając wszelkie pozwolenia na użytkowanie tego obiektu, włącznie z pozwoleniem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Projekt został zrealizowany w ramach dofinansowania WRPO. Wójt podziękował Marszałkowi za uwzględnienie wniosku w tym dofinansowaniu oraz panu Piotrowi Gruszczyńskiemu, który wspierał gminy nie należące do obszaru OZI, by mogły skorzystać z tej formy dofinansowania.

Inwestycję wspierało wiele osób. Wójt podziękował radnym powiatowym panom Stanisławowi Szczepańskiemu i Piotrowi Staszczakowi, sołtysowi Łagiewnik Kośc. Zbigniewowi Wołczykowi, mieszkańcom, Firmie Jutar oraz dyrektorowi Andrzejowi Szprywie i jego całemu zespołowi: nauczycielom, woźnemu Piotrowi Kozłowskiemu,  Bartkowi Kaczor i wszystkimi pracownikami obsługi.

Wielki dzień
- Dzisiaj bardzo doniosły moment i wielka radość. Tak na prawdę nie wiem, kto z nas najbardziej się cieszy: czy Wy, czy ja. Ale myślę, że wspólnie będziemy tą radością się dzielić z naszymi gośćmi – tymi słowami Tadeusz Bąkowski, wójt gminy Kiszkowo, powitał wszystkim przybyłych na uroczystość. - Bardzo serdecznie Was witam, od tych najmłodszych po ośmioklasistów, uczennice, uczniów, nauczycieli. Witam mieszkańców obwodu szkolnego Łagiewniki Kościelne. Radość trzeba przeżywać wspólnie. Cieszę się również z tak licznie przybyłych gości, do których wystosowaliśmy zaproszenie. Cieszę się z waszej obecności – dodaje.

Dalej wójt podkreśla: - Dnia 14 września 1968 r. został oddany do użytku budynek szkoły podstawowej. Wówczas jako ośmioklasista postrzegałem szkołę, jako coś niebywałego, nowocześnie urządzonego. Wielkie przestronne sale lekcyjne i korytarze, które służyły nam za salę gimnastyczną, centralne ogrzewanie, wszyscy w jednym budynku. Cieszyliśmy się ogromnie. Wówczas nikt z nas nie marzył o tym, aby powstało coś jeszcze bardziej nowoczesne i funkcjonalne, które będzie miało szkołę ubogacić. Dzisiaj właśnie to się dzieje. Oddajemy salę gimnastyczną, byście mogli aktywnie korzystać jako uczniowie, ale tez i środowisko. Jest to sala środowiskowa. Jedenaście lat temu w 2007 r. oddaliśmy do użytkowania pełnowymiarową Halę Widowiskowo-Sportową w Kiszkowie. Wówczas była to pierwsza taka hala w powiecie gnieźnieńskim. Dzisiaj tych sal oddawanych jest bardzo dużo, choćby wczoraj podczas inauguracji roku szkolnego w Wielkopolsce, oddana została sala przy III Liceum w Gnieźnie oraz przy Szkole Podstawowej w Zdziechowie oddana została pełnowymiarowa duża hala sportowa. Na ukończeniu jest w Czerniejewie oraz kompleks w Dębnicy. Powstaje tych obiektów bardzo dużo. Takie jest m.in. zadanie samorządu lokalnego, by gmina wypełniła ten element zabezpieczenia sportowego.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali m.in.: Wojciech Jankowiak, wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, Andrzej Szprywa, dyrektor szkoły, przedstawiciel uczniów i szkoły, parlamentarzyści, Jarosław Sierzchuła z firma Grinbud, która ten obiekt budowała oraz wójt Tadeusz Bąkowski. Następnie poświęcenia dokonał ks. proboszcz Paweł Krzewiński.

Po przejściu do budynku sali sportowej, głos zabrali zaproszeni goście.
Marszałek Wojciech Jankowiak: - Jestem pod wrażeniem tej Sali. To jest naprawdę piękny obiekt. Rozpoczęcie roku szkolnego często bywa okazją, by przekazywać do użytkowania nowe wybudowane obiekty. Cieszę się, że przybywa tego typu obiektów. Jest to znak czasu. Chciałbym podkreślić rolę pana Wójta i rady, że zdecydowali się na podjęcie tej inwestycji. Taka jest właśnie rola gospodarza, który myśli o całym terenie, o wszystkich i dorosłych i o dzieciach. Za podjęcie tego trudu i ryzyka oraz decyzji, ze należało ten obiekt wybudować chciałbym podziękować. Tak postępuje dobry gospodarz. Chciałbym życzyć uczniom i nauczycielom, aby ten obiekt dobrze służył, ku radości i zadowoleniu wszystkim.

Poseł Zbigniew Dolata: - Dziękuję za zaproszenie na uroczystość. Być z Wami, radować się tym pięknym obiektem. Środki, które są przeznaczane na infrastrukturę szkolną i sportową, to są środki najlepiej zainwestowane. To środki zainwestowane w przyszłość naszych dzieci, młodzieży. Będą służyły harmonijnemu rozwojowi. Rzymianie mówili W zdrowym ciele zdrowy duch. Więc abyście rozwijali się duchowo i intelektualnie oraz sportowo. Pewnie wśród was są tacy, którzy mają ambicje by być sportowcami. Nie ma lepszego prezentu od władz gminy, jak taki obiekt sportowy, który pozwoli pójść w ślady naszych olimpijczyków, naszych reprezentantów. Abyście kiedyś potrafili cieszyć się z sukcesów ale i też umieć przeżywać porażki. Sport uczy i jednego i drugiego. Sport uczy życia. Jest bardzo ważny w wychowaniu młodego człowieka. Ważne jest też, że nauczyciele będą mogli w pełni realizować program. Jest to radosny dzień dla grona pedagogicznego, młodzieży, rodziców oraz mieszkańców Łagiewnik i okolicznych miejscowości.

Starosta  Beata Tarczyńska: - Bogactwo gminy jest bogactwem powiatu. Każda inwestycja, która jest oddawana w gminie jest wartościową rzeczą dla powiatu. Mamy wiele tego typu inwestycji. Wczoraj oddawane były 2 sale sportowe. Dzisiaj wasza sala. Sądzę, że wszyscy się z tego cieszą. Gratuluję inwestorom panu wójtowi i panu dyrektorowi oraz radnym, ze ta inwestycja zakończyła się sukcesem. A wam drogie dzieci życzę wszystkiego dobrego w nowym roku szkolnym.

Senator Robert Gaweł: - Bardzo się cieszę, że tu jestem. Witam wszystkich bardzo serdecznie: nauczycieli, młodzież szkolną, a szczególnie pierwszoklasistów. Chciałbym podziękować za tę inwestycję Wójtowi oraz wszystkim, którzy się do tego przyczynili. Wam młodzi przyjaciele życzę, abyście więcej korzystali z Sali sportowej niż z tych komputerów. Komputery przyciągają, a sport daje zdrowie. Wszystkiego dobrego! Pamiętajcie, w tym roku jest stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Niech żyje polskość!!!

Dyrektor biura euro posłanki Krystyny Łybackiej, Tadeusz Tomaszewski: - W imieniu pani profesor, dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość. To bardzo ważne, ze w tych mniejszych miejscowościach coraz więcej jest obiektów sportowych tworzących kompleks edukacyjny na poziomie XXI w. Nasza konstytucja mówi: władze publiczne popierają rozwój sportu zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Samorząd i państwo, łącząc wysiłek, postawiły tą piękną salę gimnastyczną, która będzie Wam służyć.  Kiedy patrzę na tę salę, dostrzegam w rogu stół tenisowy. Łagiewniki Kośc. Od wielu lat znane są jako kuźnia talentów młodych tenisistów stołowych. Wielokrotnie w powiecie gnieźnieński, Wielkopolsce i Polsce byliśmy na zawodach sportowych, mimo że ćwiczono na korytarzach w szkole. Mam nadzieję, że mając teraz taką wspaniała salę, będziecie dalej doskonalić swoje rzemiosło.

Zaproszeni goście na ręce dyrektora szkoły przekazali piłki sportowe, a pan powroźnik własnoręcznie wykonał linę, którą miał okazję przeciągać Wójt i Dyrektor. Pojedynek zakończył się remisem.

Po zakończeniu części oficjalnej, dzieci szkolne przygotowały część artystyczną. Recytowano wiersze oraz wykonywano ćwiczenia sportowe. Wójt rozegrał również jednego seta w tenisie stołowym z posłem Dolatą.

Następnie zaproszeni goście przeszli do sali komputerowej, by zobaczyć miejsce, w którym będą uczyć się dzieci.

Więcej o nowej hali w Łagiewnikach Kościelnych tutaj.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.