Logo
Wydrukuj tę stronę

Jak Gniezno radzi sobie z odpadami wielkogabarytowymi

Wyróżniony Jak Gniezno radzi sobie z odpadami wielkogabarytowymi

100 ton odpadów wielkogabarytowych zebrano podczas ostatniej zbiórki na terenie Gniezna. Z tą dużą ilością niepotrzebnych już mieszkańcom mebli czy sprzętu RTV i AGD radzi sobie specjalna maszyna w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie.


Pełna nazwa maszyny to mobilny rozdrabniacz wolnoobrotowy. To właśnie dzięki niej możemy uporać się z odpadami wielkogabarytowymi, zbieranymi z terenu Miasta Gniezna. Tych, jak pokazała przeprowadzona niedawno zbiórka, nie brakuje.  Właśnie te odpady rozdrabnia specjalna maszyna.

Producentem sprzętu, który w listopadzie 2016 roku trafił do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie jest firma Pronar z Narwii. Dwuwałowy rozdrabniacz jest w stanie poradzić sobie z każdym rodzajem odpadów, a zamontowane w nim elektromagnesy pozwalają na oddzielenie części metalowych od materiałów, które nie nadają się do dalszego recyklingu.  400-konny silnik w trakcie godziny pracy spala 17 litrów oleju napędowego i jest w stanie zutylizować 40 m3 odpadów.

Rozdrabniacz nie tylko pomaga w gospodarowaniu odpadami wielkogabarytowymi. Jest także powodem częstych odwiedzin gości z różnych części świata. Zakład Zagospodarowania Odpadów jest niejednokrotnie wybierany przez firmę Pronar jako miejsce prezentacji możliwości tej maszyny. Tylko w ostatnim czasie gościliśmy delegacje z Ukrainy, Rosji, Korei Południowej, USA, Australii, Danii, Anglii i Norwegii.

Zbiórki odpadów wielkogabarytowych przeprowadzane są zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Gniezna przyjętego uchwałą Rady Miasta Gniezna. Zbiórki odbywają się od kilku lat, 3 razy w roku: przed Bożym Narodzeniem, Wielkanocą i w okresie wakacyjnym.

Informacjelokalne.pl