http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Pani starosta nie będzie (na razie) zarabiała mniej

Wyróżniony Pani starosta nie będzie (na razie) zarabiała mniej

Taką decyzję podjęła na swoim ostatnim posiedzeniu Rada Powiatu Gnieźnieńskiego. Jej efektem teraz będzie skierowanie całej sprawy do wojewody wielkopolskiego. To on właśnie z racji urzędu może zmienić decyzję podjętą przez jednostkę samorządową, jako niezgodną z prawem.


Już dawno radni powiatowi nie byli tak zgodni i utworzyli konfigurację większościową, której jeszcze nie mieliśmy okazji widzieć w tej kadencji naszego samorządu powiatowego. – Przede wszystkim podkreślmy, że to nie Rada Powiatu chce obniżać tę pensję pani staroście. Ja uważam, że to jest zły ruch – sygnalizował od samego początku Dariusz Igliński, przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego, który przedłożył taką uchwałę w związku z wejściem w życie przepisów obniżających pensje parlamentarzystów i niektórych samorządowców o 20 proc. ich obecnej wartości. – Nie powinna być obniżana ta pensja, bo ona wcale nie jest taka wysoka i uważam, że nie powinno się jej obniżać, ani pani staroście, ani panu prezydentowi. My tutaj nie wkraczamy w żaden sposób w ocenę pracy, tylko wykonujemy zarządzenie ministra – tłumaczy D. Igliński.

Przed wejściem na salę sesyjną, sama Beata Tarczyńska nie chciała tej sprawy komentować i tylko stwierdziła, że ona od głosu się wstrzyma. Za to szef największego klubu opozycyjnego i były starosta całą sprawę komentuje w taki sposób: – Ja zadałem jedno pytanie już podczas posiedzenia komisji finansów, która opiniuje tego typu uchwały, czy aby po tym ruchu finansowym nie załamie się siatka płac całego starostwa, bo będzie to wyglądać komicznie, że starosta mniej zarabia od dyrektora każdego wydziału – argumentuje Dariusz Pilak z Platformy Obywatelskiej, który od razu zapowiedział, że jego klub zagłosuje przeciwko temu ruchowi.

W głosowaniu nad uchwałą brało udział w tym punkcie posiedzenia już tylko 20 radnych. Tylko trzech z nich zagłosowało za obniżeniem pensji staroście o ok. 1 500 złotych (Tadeusz Pietrzak, Marek Łykowski, Piotr Kujawski z Prawa i Sprawiedliwości), przeciw uchwale zagłosowało aż 11 radnych (PO, SLD, PSL, Wielkopolanie, Ziemia Gnieźnieńska), a sześcioro wstrzymało się od głosu (Beata Tarczyńska, Zbigniew Bręklewicz, Andrzej Kwapich, Natasza Szalaty, Monika Twardowska i Marek Gotowała z Ziemi Gnieźnieńskiej).

Teraz sprawą zajmować się będzie wojewoda wielkopolski, gdyż po wejściu w życie przepisów obniżających pensje parlamentarzystom, a także wójtom, starostom, burmistrzom i prezydentom, tj. od lipca podjętą uchwałę może będzie traktować jako niezgodną z prawem.

2 komentarzy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.