http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Oni są bardzo potrzebni”

Wyróżniony „Oni są bardzo potrzebni”

W późne piątkowe popołudnie w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbywała się coroczna uroczystość czepkowania pielęgniarek oraz pasowania pielęgniarzy. Z okazji przypadającego święta odznaczono również zasłużonych pracowników służby zdrowia w Gnieźnie. Na koniec pojawił się także upominek dla samej szkoły.


Zwyczaj ten sięga początków XX wieku, a po raz pierwszy czepkami pielęgniarskimi pasowano przyszłych absolwentów tego zawodu w 1911 roku na uczelni krakowskiej. Obecnie taką czynność przeprowadza się już w połowie studiów z okazji przypadającego w maju Dnia Pielęgniarki i Dnia Położnej. – To jest druga najliczniejsza po inżynierach grupa naszych studentów, a dla nich samych to jest dzień naprawdę wyjątkowy. Tak naprawdę tą uroczystością przyjmujemy ich dziś do grona szeroko rozumianej społeczności medycznej naszego kraju. To jest oczywiście takie święto symboliczne czy można powiedzieć nawet zwyczajowe, bo te czepki już nie są nawet noszone i są tylko elementem stroju galowego pielęgniarki – mówi prof. Janusz Wiśniewski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Gnieźnie, która kształci studentów w trzech zawodach: fizjoterapia, położnictwo, pielęgniarstwo.

Ok. 50 osób związało się dziś symbolicznie z tym ostatnim bardzo ważnym zawodem, który zaliczamy do zajęć niezwykle odpowiedzialnych. – Ja im życzę, żeby wytrwali, bo przecież cała rzecz polega na tym, żeby skończyć te studia, a oni dopiero są powiedzmy na półmetku. Po drugie należy życzyć wejścia do tego zawodu i znalezienia tego powołania, które jest bardzo potrzebne w tym fachu, a jest to zawód zupełnie u nas niedoceniany. Po trzecie więc należy życzyć im, aby bardziej ich wreszcie doceniono, bo warto zwrócić tu uwagę, że im kraj bogatszy i im większa świadomość, tym większe docenianie tych ludzi, którzy pracują w służbie zdrowia. Oni są bardzo potrzebni w naszym społeczeństwie, które się coraz bardziej starzeje i potrzebuje dobrej opieki z ich strony – zauważa prof. J. Wiśniewski.

Sami studenci też bardzo przeżywali to swoje małe święto. – Dla nas to dość dostojna uroczystość, bo czepkowanie to jest ważny moment dla każdej pielęgniarki, a do tego czujemy się coraz pewniej w tym zawodzie, choć wiadomo, że przed nami jeszcze zdobywanie praktycznego doświadczenia – podsumowuje Małgorzata Majchrzak z PWSZ, która marzy o pracy na oddziale onkologicznym. – Może ginekologia onkologiczna? Zobaczymy, co czas przyniesie. Na pewno wybiorę się dalej na studia magisterskie – dodaje studentka, która przyznaje, że wybrali zawody, w których nie będą się nudzić. – To jest praca, w której człowiek nie będzie się nigdy nudzić, bo każdy dyżur jest inny, zawsze dużo się dzieje i to wymaga od nas dużo umiejętności. Jest chyba w nas taka lekka niecierpliwość, że chcielibyśmy iść już do tej pracy – zauważa.

– Ja wybrałem ten zawód świadomie, ale też poszedłem w ślady mojej mamy. To jest dobra praca, bardzo budująca, niosąca wyzwania i dotychczasowe doświadczenia pozwalają mi sądzić, że się w niej sprawdzę – uważa Kacper Kozierski, który planuje w przyszłości odbyć jeszcze dalsze studia i zostać instrumentariuszem. – Chciałbym pracować w przyszłości na bloku operacyjnym, jako instrumentariusz, czyli człowiek podajający lekarzowi narzędzia. To mnie fascynuje od dawna i będę pracował, aby spełnić to marzenie – przyznaje K. Kozierski.

Z okazji przypadającego święta odznaczono również zasłużonych pracowników służby zdrowia w Gnieźnie, którzy odebrali wyróżnienia z rąk Krzysztofa Bestwiny, dyrektora Zakładu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie. Osobne wyróżnia przyznały władze miejskie i powiatowe, które reprezentowali Tomasz Budasz, prezydent Gniezna oraz Monika Twardowska, członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego. Na sam koniec pojawił się także upominek dla samej szkoły; prezydent Tomasz Budasz przekazał rektorowi czek o wartości 28 tysięcy złotych na zakup sprzętu stanowiącego wyposażenie pracowni zawodowych w Instytucie Nauk Medycznych w PWSZ Gniezno.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.