http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

PSL przekazuje nie tylko dobre wieści

Wyróżniony PSL przekazuje nie tylko dobre wieści

PSL ma dobre wiadomości dla pszczelarzy, którzy już dziś mogą zacząć myśleć o nowych inwestycjach w swoje gospodarstwa. Zmartwić może natomiast pomysł wprowadzenia nowego podatku w Unii Europejskiej, który jest rozważany w konsekwencji opuszczenia wspólnoty przez Wielka Brytanię.


Powiat gnieźnieński został pionierem wspierania pszczelarstwa, a teraz skorzysta na tym całe województwo wielkopolskie, którego samorząd zdecydował się uruchomić nowe dopłaty bezpośrednie, a wzorem dla tego programu były właśnie w jednej z ich części działania naszej jednostki samorządowej w tym zakresie. – Okazało się, że efekt naszych działań trwających już trzy lata i dotyczących dofinansowania zakupu oraz wymiany węzy pszczelej przynosi nie tylko korzyści dla naszych pszczelarzy, ale wytycza też nowe kierunki dla samorządów nawet wyższego szczebla i bardzo cieszę się, że są też inne samorządy, które taką inicjatywę również podejmują, co wpływa bezpośrednio na los pszczół i pszczelarzy – mówi Jerzy Berlik, wicestarosta gnieźnieński, który gościł dzisiaj w Gnieźnie dwóch przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego zajmującymi się sprawami rolnictwa poziomie wojewódzkim, a nawet unijnym.

Drugi system podobnych dopłat zostanie uruchomiony na zakup drzewek miododajnych. – Często jest tak, że drzewa trzeba wycinać przy różnego rodzaju inwestycjach i jest obowiązek nowych nasadzeń, w związku z tym postanowiliśmy, że wesprzemy zakup drzew miododajnych w wysokości do 20 tysięcy złotych i do 90 proc. kosztów, więc myślę, że to jest dużo – zauważa Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego. Dzięki temu, a całej Wielkopolsce zostanie nasadzonych ok. 24,5 tysiąca takich drzew. – Myślimy perspektywicznie o naszych pszczelarzach, bo wiemy, że często te drzewa są traktowane jako chwast, np. akacja, a które dla samych pszczelarzy są bardzo cennymi drzewami – dodaje.

– Postanowiliśmy wesprzeć pszczelarzy także kwotą prawie 2 milionów złotych na zakup węzy pszczelej, bo wiemy, że na tym im zależy. Wzorowaliśmy się tutaj na tym, co dzieje się już jakiś czas na terenie powiatu gnieźnieńskiego, stąd braliśmy przykład, jeżeli chodzi o projekty uchwał dotyczących tego finansowania. Dzięki temu dofinansujemy zakup i wymianę tej węzy w ok. 40-50 proc. a biorąc pod uwagę, że jest coraz więcej powiatów, w których już jest taka dotacja, to finansowanie dla nich jest jeszcze większe, bo ono nie zniknie. Działalność pszczelarzy jest bardzo ważnym elementem i o tym nikogo przekonywać nie trzeba, bo sami doświadczamy tego na co dzień, jako konsumenci miodów różnego rodzaju – podkreśla K. Grabowski.

Drugi z gości, europoseł Andrzej Grzyb, który pracuje obecnie przy tworzeniu nowego budżetu unijnego i alarmuje, że niebawem możemy zostać zmuszeni do odprowadzania wyższej składki członkowskiej do budżetu wspólnoty lub zapłacimy nowy podatek. – Po roku 2020 w nowym budżecie nie będzie już partycypowała Wielka Brytania, co prawda będzie wpłacała ona pewne tantiemy, jako wkład własny do inwestycji finansowanych na jej terenie z tej perspektywy, w której jeszcze będzie funkcjonowała do 2023 roku. W związku z tym będzie nam brakowało ok. 12-13 miliardów euro rocznie i trzeba będzie to uzupełnić, po pierwsze przez własne dochody i to ma pochodzić z niektórych zobowiązań para podatkowych, a jednym z nich np. są pieniądze uzyskiwane ze sprzedaży uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. Druga możliwość jest taka, że państwa członkowskie to uzupełnią przez swoją składkę, bo budżet po roku 2020 ma wynosić 1,11 proc. PKB wszystkich krajów członkowskich, a obecna perspektywa to jest dokładnie 1 proc. i te 0,11 proc. trzeba będzie z czegoś dołożyć – tłumaczy Andrzej Grzyb, poseł do Parlamentu Europejskiego i prezes zarządu wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego w województwie wielkopolskim.

W jaki sposób miałoby to zostać uzupełnione? Jest podobno już pomysł na nową opłatę w Unii Europejskiej. – Mówi się o podatku od plastiku i już w środę ma zostać zaprezentowany projekt regulacji prawnych przez Komisję Europejską i tam ma się znaleźć taki podatek od plastiku. Jak to ma wyglądać, to dziś jeszcze trudno powiedzieć, ale miałaby to być chyba taka opłata środowiskowa, która wynika z fakty, że część tego plastiku przedostaje się jednak do środowiska i są koszty związane z rewitalizacją, czyli odzyskiem tego plastiku. To są kłopoty z mikroplastikiem, który znajduje się głównie w kosmetykach i tu pojawia się problem i to dość poważny, bo przemysł kosmetyczny już mówi: nie róbcie tam tylko żadnych gwałtownych ruchów, bo to nam zepsuje naszą konkurencyjność – opowiada A. Grzyb.

2 komentarzy

  • Piotr Fischer
    Piotr Fischer piątek, 01, czerwiec 2018 18:07 Link do komentarza Raportuj

    Polskie Stronnictwo Ludowe w powiecie gnieźnieńskim pod wodzą Jerzego Berlika w 2014r. zrobiło manewr godny Wincentego Witosa i zawarło koalicję z prawicą - PIS i Ziemią Gnieźnieńską. Bardzo mocno zabolało to towarzyszy z PO i SLD. I boli to ich do dnia dzisiejszego. PSL jest stać, co najmniej, na powtórzenie wyniku wyborczego do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego i bycie nadal istotną częścią centroprawicowej koalicji rządzącej. Tak trzymać Panie Berlik

  • Urzędnik
    Urzędnik wtorek, 22, maj 2018 11:24 Link do komentarza Raportuj

    Pan Berlik... mina smutna, oczy zamyślone i do tego jeszcze posadzili go na skraju stołu... Czyżby to oznaczało że jest na wylocie?

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.