http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dwa tunele na Dalki?

Wyróżniony Dwa tunele na Dalki?

Coraz ciekawsze scenariusze są rysowane w odpowiedzi na koncepcje rozwiązania niedogodności komunikacyjnych dla przejazdu kolejowego na Dalkach. Dziś swoje stanowisko w sprawie przeprowadzonych przez Starostwo Powiatowe w Gnieźnie konsultacji społecznych i propozycje budowy nowej drogi z Urzędu Miejskiego w Gnieźnie odpowiedziało stowarzyszenie Gniezno Bliżej.


Podczas zwołanego w sali wiejskiej w Mnichowie spotkania z mediami i mieszkańcami, we wtorkowe popołudnie zaprezentowano aktualne stanowisko stowarzyszenia w sprawie pomysłów zaprezentowanych w  obu urzędach. – Życie jest dynamiczne i nas cieszy, że ta sprawa staje się coraz bardziej nośnym tematem – mówi Jan Dębiec ze stowarzyszenia Gniezno Razem, które od trzech lat walczy o nowe rozwiązanie komunikacyjne dla terenu os. Dalki oraz sąsiednich miejscowości. – Nasze wnioski są takie, że trzeba zarzucić myślenie, iż przy pomocy jednego projektu rozwiąże się ten problem kompleksowo, bo to jest niemożliwe naszym zdaniem. Należy połączyć koncepcję miejską z koncepcją powiatową, ponieważ tylko w tym momencie uzyskujemy rezultat optymalny. Trzeba pamiętać o tym, że to co się teraz rodzi będzie aktualne przez najbliższe 100 lat – zauważa J. Dębiec.

- My jesteśmy zadowoleni z tego, że miasto przedstawiło swoja koncepcję, bo wreszcie został przerwany okres chowania przez miasto głowy w piasek. Ta koncepcja ma jednak swoje wady, o których opowie nam jedna z mieszkanek os. Dalki, która zbiera podpisy pod petycją o odrzucenie tej koncepcji – zapowiada organizator całego spotkania, który tłumaczy, że trzeba znaleźć wspólną koncepcję i wytyka władzom miejskim błąd dotyczący ich koncepcji. – Problem polega na tym, że trasa wytyczona przez miasto przebiega przez teren tzw. głównego łącznika ekologicznego, który w studium jest obwarowany jednoznacznym zapisem zakazującym wszelkiej zabudowy i owszem, można zmieniać to studium, ale jeśli tutaj ekolodzy przyjadą, to skoro potrafili wstrzymać słynną wycinkę Puszczy Białowiejskiej, to co dopiero takiej drogi – dodaje przedstawiciel stowarzyszenia Gniezno Razem.

Innym argumentem przeciw koncepcji zaprezentowanej przez Urząd Miejski jest niepotrzebne pokonywanie dłuższego dystansu przez mieszkańców wsi: Dalki, Pawłowo, Mnichowo. – Mieszkańcy tych miejscowości jadąc według nowego połączenia będą zmuszeni dojeżdżać do połowy ul. Dalkoskiej i dokonywać tam nawrotu niemalże o 180 stopni, żeby wrócić do terenów prowadzących do terenów ulicy Kostrzewskiego czy ulicy Poznańskiej. To generuje sztuczny ruch w centrum – uważa Jan Dębiec, który proponuje uzupełnić miejską koncepcję, którą zaprezentowano przed niespełna tygodniem. – To jest drobny pomysł, który pozwoli wykorzystać tę koncepcję, bo tunel pod nasypem kolejowym przy ulicy Dalkoskiej i droga po drugiej stronie tego tunelu to nam się nawet podoba, tylko chodzi jeszcze o uwzględnienie tunelu dodatkowego na Dalkach, dzięki któremu kierowcy jeżdżący od strony Czerniejewa nie będą zmuszani dojeżdżać do centrum Gniezna, gdzie mogą natrafiać na korki. Do tego trzeba uwzględnić drugi lub trzeci wariant przygotowany przez Starostwo Powiatowe z drugim tunelem, do którego można będzie dojechać przedłużeniem ulicy Dalkoskiej, czyli ulicą Przybyszewskiego, która ma przebiegać wzdłuż torowiska kolejowego prowadzącego do Pierzysk – tłumaczy szczegółowo.

Zdaniem zwolenników takiego rozwiązania, w ten sposób udałoby się pogodzić interesy mieszkańców protestujących przy ulicy Herberta i przy ulicy Czereśniowej, dla których każde rozwiązanie pojedynczo zastosowane jest związane ze wzrostem natężenia ruchu drogowego w okolicy ich działek i stojących na nich nieruchomości. – Koncepcja miejska nie rozwiązuje problemu mieszkańców os. Dalki, a jedynie spowoduje duże komplikacje dla mieszkańców ulic: Gajowej, Lipowej i właśnie Czereśniowej, pod oknami których zwyczajnie będzie odbywać się cały ruch samochodowy, który do tej pory przebiegał przez wiadukt kolejowy. Zbieramy podpisy mieszkańców i wkrótce przekażemy je do Urzędu Miasta, że jesteśmy przeciwni temu projektowi. Mamy już ok. 100 podpisów, a będzie więcej, bo nie do wszystkich zdążyliśmy z tą petycją dotrzeć – zapowiada Renata Sałamacha, mieszkanka os. Dalki w Gnieźnie. – Dla nas ta koncepcja miejska oznacza znaczne pogorszenie jakości życia, bo te ulicy są gęsto zabudowane, a ogrody są małe i na ulicy gajowej okna niemal wychodzą na ulicę i my już chyba od kilku lat jesteśmy mocno zaniepokojeni znacznym wzmożeniem ruchu drogowego w tym miejscu, a nasilenie tego jeszcze bardziej, to już nikt sobie tego nawet nie wyobraża – przekonuje R. Sałamacha.

W ocenie członków stowarzyszenia Gniezno Razem, takie podjęcie podwójnej inwestycji przy udziale środków pochodzących ze spółki PKP PLK nie powinno stanowić problemów dla samego inwestora, który obecnie dysponuje dużymi możliwościami ekonomicznymi, które przeznacza na inwestycje infrastrukturalne. – Widzimy, że coś się dzieje i ja się cieszę, że pan Ostach z panem wiceprezydentem też się zaangażowali w to wreszcie, o co ja walczę już prawie 10 lat. Doprowadziliśmy wreszcie do tego, że mamy w zasadzie już cztery koncepcje i teraz trzeba usiąść do tego wspólnie i znaleźć najlepsze wyjście – podsumowuje Ryszard Majewski, sołtys wsi Dalki, który ma swoje przemyślenia na temat . – Trzeba oczywiście jeszcze zabiegać o te finanse, a jak będzie to dalej realizowane, to mi już trudno coś powiedzieć. Propozycje przygotowane przez doktora Marcina Kicińskiego z Politechniki Poznańskiej są opcjami najtańszymi i to też jest jakiś argument na ich obronę, więc proszę o tym pamiętać. Jeśli chodzi o ten tunel pod nasypem kolejowym przy ulicy Dalkoskiej, to ja tylko przypomnę, że on powstał w czasie zaborów, bo był tam teren bagnisty i nie wiem, czy jest ten przewiert jest możliwy, ale niech wypowiedzą się już w tej sprawie geolodzy – dodaje R. Majewski.

2 komentarzy

 • Leon
  Leon środa, 16, maj 2018 16:39 Link do komentarza Raportuj

  Oni myślą nad ulepszeniem komunikacji ich z miastem do czego mają prawo, podobnie jak Ty, Julianie, wypowiadałbyś się np na temat dojazdu do Poznania, Bydgoszczy, Inowrocławia czy Wrześni.

  A że dodatkowo myślą, jak lepiej dojechać mieszkańcom Gniezna do Czerniejewa i dalej to chwała im za to.!!

 • Julian
  Julian wtorek, 15, maj 2018 22:29 Link do komentarza Raportuj

  Proponuje aby mieszkańcy wiosek koło Gniezna zaczęli płacić daninę do miasta, a później mogą się wypowiadać na tematy usprawniające komunikacje w naszym mieście.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.