http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Polityczny poker Tomasza Budasza! Prezydent gra va banque! Bez Platformy Obywatelskiej!

 • Napisane przez Wojciech Orłowski, Karol Soberski
 • Dział: Polityka
 • 13 komentarzy
Wyróżniony Polityczny poker Tomasza Budasza! Prezydent gra va banque! Bez Platformy Obywatelskiej!

To, o czym mówiło się od dawna, a w co wielu nie wierzyło, stało się faktem! Tomasz Budasz wystartuje w wyborach prezydenckich z własnego komitetu, bez szyldu Platformy Obywatelskiej. Prezydent Gniezna ma zamiar skonfigurować własny komitet kandydatów do Rady Miasta Gniezna. I chce zdobyć większość w Radzie Miasta!


Tomasz Budasz gra va banque i chce mieć większość w Radzie Miasta, dlatego zdecydował się – jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy – wystartować w jesiennych wyborach prezydenckich z własnego Komitetu Wyborczego. Przypomnijmy, że według nowej ordynacji wyborczej, obecny prezydent będzie ubiegał się o 5-letnią kadencję z możliwością późniejszej walki o jeszcze jedną reelekcję. To oznacza, że gospodarz Pierwszej Stolicy Polski ma przed sobą wizję całej dekady rządzenia, która sięga niemal 2029 roku i nie zamierza tego robić do spółki z nikim, a już na pewno nie z Platformą Obywatelską. I nikogo to nie dziwi.

Szyld PO byłby dla prezydenta Budasza wielkim obciążeniem i tylko mógłby zaszkodzić w prezydenckiej elekcji. Z kolei walka o fotel prezydenta z samodzielnego komitetu, może spowodować, że jego kandydaturę poprą ci, którzy nigdy by go nie poprali, gdyby startował jako kandydat Platformy Obywatelskiej (nieoficjalnie mówi się, że jego kandydaturę poprzez Lewica i – pod pewnymi warunkami – Nowoczesna). Na ile ten polityczny manewr okaże się skuteczny i sprawi, że T. Budasz spokojnie wygra listopadowe wybory? Czas pokaże.  

Całe cztery pierwsza lata jego urzędowania, krok po kroku pokazywały, że Tomasz Budasz staje się postacią coraz bardziej niezależną i to nawet niezależną od partyjnych nacisków, które dotyczyły m. in. obsady stanowisk wiceprezydentów, a potem prezesów dwóch głównych spółek komunalnych, tj. PEC i MPK, a nawet obsady stanowiska dyrektorskiego w MOK-u, bo ta też nie odbyła się zgodnie z mocnymi sugestiami.

W ostatnim akcie wybijania swojej niezależności, prezydent najpierw odmówił organizacji zapowiadanych już Targów Ogrodniczych, które w maju na Rynku zamierzała wystawić Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa i która kierowana jest przez Piotra Gruszczyńskiego, szefa struktur PO w Gnieźnie.

Kto znajdzie się zatem na listach wyborczych bloku obecnego prezydenta? Niemal pewne wydaje się, że trafią tam jako pierwsi niektórzy radni miejscy Platformy Obywatelskiej (którzy zapewne odejdą z tej partii), czyli – jak się nieoficjalnie mówi – Michał Glejzer, Dariusz Banicki, Arkadiusz Masłowski, czy też Maciej Maciejewski i to wokół nich będzie budowane dalsze zaplecze. Do tej listy prawie na pewno dopisać możemy także Rafaela Wojciechowskiego, dziś radnego niezależnego, sympatyzującego w pewnym momencie z ruchem Kukiz’15, który obecnie współdowodzi klubem żużlowym Start Gniezno.

Na listach znajdzie się też wielu gnieźnian (także tacy, którzy do tej pory nie angażowali się w politykę – prezydent chce mieć bowiem „świeże”, „nowe” twarze na listach; osoby społecznego zaufania), którzy działania prezydenta dobrze oceniają i chcą wzbogacić kontynuację jego projekt rozwoju Gniezna swoim nazwiskiem.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że do biura prezydenta Tomasza Budasza ustawia się już „kolejka” chętnych, którzy chcą zasilić szeregi jego komitetu. Z tego co się dowiedzieliśmy, zaczęły też już spływać różne oferty dotyczące współpracy przedwyborczej i po ich zweryfikowaniu, mają powstać z nich konkretne listy wyborczy dla każdego z czterech obwodów głosowania w naszym mieście.

Jedno jest też pewne, że prezydent Budasz dokona szerokiej analizy kandydatów, ponieważ nie chce popełnić błędów Platformy z poprzednich wyborów, gdy na listy brani prawie wszyscy chętni, często osoby niesprawdzone... Prezydent Budasz chce mieć w swoim komitecie tylko i wyłącznie ludzi godnych zaufania.  

Taka decyzja prezydenta Budasza powoduje, że już dzisiaj jesienne wybory samorządowe zapowiadają się niezwykle ciekawie. Powołanie własnego komitetu przez obecnego gospodarza miasta – w co wielu do końca nie wierzyło (chociaż o konflikcie T. Budasz z P. Gruszczyńskim nieoficjalnie mówiło się już od blisko 4 lat) – może spowodować, że dojdzie do politycznych sensacji związanych z zaskakującymi transferami kadrowymi.

Jesienne wybory zapowiadają się na takie, jakich jeszcze w historii powiatu gnieźnieńskiego nie przeżywaliśmy! Dla wielu zaś będzie to ostatni dzwonek, by zapisać się jeszcze w historii lokalnego samorządu. Później pozostanie już tylko polityczny śmietnik...

13 komentarzy

 • Teodor
  Teodor sobota, 17, marzec 2018 13:19 Link do komentarza Raportuj

  Po co? Bo jest prezydentem miasta, w którym ten wojewódzki szpital jest. Widzę, że ktoś szuka taniej sensacji, bo Budaszowa ma gabinet na 3 Maja.

 • Wiktor M.
  Wiktor M. sobota, 17, marzec 2018 12:44 Link do komentarza Raportuj

  Budasz koalicjantem lewico - nowoczesnej historii Polski. Jeszcze Ryśka Petru sprowadzić do Gniezna, "króla" Mieszko I.

  Nowe info i stare metody ? "Hening-Kloska "wsławiła się" ostatnio nagraniem z Sali Kolumnowej, gdzie nagrywała posła Jacka Żalka, podtykając mu telefon pod twarz. Dzisiaj z kolei pokłóciła się na Twitterze z Tomaszem Siemoniakiem. A wszystko zaczęło się od wypowiedzi polityka Platformy Obywatelskiej, który stwierdził: "
  Nie wiem, dlaczego niektórzy politycy Nowoczesnej odreagowują kryzys sondażowy
  ". poseł Nowoczesnej nie pozostała dłużna...." http://niezalezna.pl/92348-klotnia-siemoniaka-i-posel-nowoczesnej

 • czytelnik
  czytelnik sobota, 17, marzec 2018 12:27 Link do komentarza Raportuj

  Panie Budasz ekonomia to nie wydawanie ale zarabianie. Ile kasy zarobił pan dla Gniezna? Ilu i za ile pracowników ( z nadania PO, SLD i swojej kampanii wyborczej) zatrudnił pan w UM?

  Cyt " Michał Glejzer, Dariusz Banicki, Arkadiusz Masłowski, czy też Maciej Maciejewski i to wokół nich będzie budowane dalsze zaplecze. Do tej listy prawie na pewno dopisać możemy także Rafaela Wojciechowskiego,..." co na to Piotr Gruszczyński?
  Tomasz Budasz nie wygra kolejnych wyborów, gnieźnieńskie struktury PO rozbite.

  Gnieźnianie.... głosujmy na kandydata prawdziwego patriotę, który zechce wam naprawić zniszczenia komunistyczne, zatroszczyć się o miejsca pracy, o rozwój miasta i o mieszkańców

 • Salowa II
  Salowa II piątek, 16, marzec 2018 19:24 Link do komentarza Raportuj

  Po co Budasz jest w Radzie Społecznej Szpitala Dziekanka? Czy znaczy że współodpowiada za to co się teraz dzieje w tym Szpitalu? Czy żona Budasza nie ma czasem gabinetu stomatologicznego na terenie Dziekanki?

 • Wiktor
  Wiktor piątek, 16, marzec 2018 18:07 Link do komentarza Raportuj

  Nie głosowałem na Budasza i nigdy nie zagłosuję. Historia rozliczy ludzi związanych z PO.

 • Gnieźnianka
  Gnieźnianka czwartek, 15, marzec 2018 10:08 Link do komentarza Raportuj

  To jest "myk" przedwyborczy. Przecież wszystkie ważne stanowiska są już obsadzone przez PO i SLD z nadania Prezydenta. Jak dla mnie wiarygodność tego oświadczenia powinna być poprzedzona zmianami na stanowiskach Mok, Pec, MPK itd.
  Jakoś nie mogę uwierzyć, że co się w Gnieźnie zmieni!!!!!!!!!!

 • kazik
  kazik czwartek, 15, marzec 2018 09:31 Link do komentarza Raportuj

  Pięknie! Budasz ma mój głos!

 • Jola
  Jola środa, 14, marzec 2018 22:34 Link do komentarza Raportuj

  Panie T.Budasz z tymi nazwiskami radnych daleko nie zajdziesz. W Gnieźnie powstał chaos wizualny. Po śmieciach to widać i słychać. Mam dziwne wrażenie, że koniecznie chcesz utrzymać się przy władzy. Dziwna sprawa.

 • Janusz
  Janusz środa, 14, marzec 2018 00:10 Link do komentarza Raportuj

  Warto przypomnieć o wspaniałej obsadzie fotela prezesa TBS. Myślę, że to szczególny powód do dumy i oznaka niezależności i wyraz szacunku dla publicznych pieniędzy z których szły niebotyczne pieniądze na pensję.

 • Czytelnik
  Czytelnik wtorek, 13, marzec 2018 23:39 Link do komentarza Raportuj

  Budasz pomarzyć sobie może.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.