http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Paulina Hennig-Kloska powołuje się na publikacje z IPN

Wyróżniony Paulina Hennig-Kloska powołuje się na publikacje z IPN

Poseł Paulina Hennig-Kloska zaprosiła do swojej siedziby trzech przedstawicieli Młodej Prawicy, którzy w poniedziałek wczesnym popołudniem protestowali po jej wystąpieniu w TVP Info, gdzie przed tygodniem stwierdziła, że wśród Polaków byli tacy, którzy w czasie II wojny światowej otwarcie kolaborowali z nazistami niemieckimi.


Młodzi aktywiści dziś zebrali się pod biurem parlamentarnym, w którym urzęduje w każdy poniedziałek poseł Paulina Hennig-Kloska. W ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec tego, na co posłanka z Gniezna kładła akcent w czasie debaty telewizyjnej. Następnie przedstawicielka partii opozycyjnej  zaprosiła manifestantów do krótkiej rozmowy, których zapytała: – Czy mogą panowie wskazać, wobec którego fragmentu mojej wypowiedzi w TVP Info panowie protestują? W odpowiedzi posłanka Nowoczesnej usłyszała natychmiast: - Powiedziała pani, że Brygada Świętokrzyska współpracowała z nazistami. Nie minęła się pani poseł z prawdę, ale nie powiedziała pani, że Brygada Świętokrzyska wyzwoliła również obóz, ratując 700 kobiet i o tym, ze jako jedyna organizacja wojskowa miała prawo do odznak amerykańskich wojsk i że myślała już o tym, wybiegając w przyszłość, że Armia Czerwona… - odpowiadał Jakub Eltman z Młodej Polski, gdy posłanka postanowiła interweniować.

– Ale stop, stop, stop. Nie o tym był ten program, momencik. W którym miejscu się myliłam i wobec czego wnosicie panowie sprzeciw dzisiaj – pyta ponownie Paulina Hennig-Kloska. – Wykrzesała pani tylko i wyłącznie negatywne zjawiska Brygady Świętokrzyskiej, przez co pośredni słuchacz takiej rozmowy odnosi wrażenie, że Brygada Świętokrzyska działała źle, a proszę pamiętać, że to była wojna i nikt nie wie, kto kolaborował, nie wie pani, czy pani by nie zdradziła – sugerował J. Eltman.

Posłanka Nowoczesnej dalej ripostowała: – W tym programie tylko skrytykowałam film o polskim holocauście, który nie istniał i powiedziałam, że dech zapiera w piersi i brakuje słów, by skomentować ten film i to jest jedna kwestia. Druga kwestia, powiedziałam, że w trakcie wojny pojawili się Polacy, którzy z pobudek indywidualnych interesów, dla własnych korzyści współpracowali z Niemcami i że tacy ludzie również działali pod logo Narodowych Sił Zbrojnych, a dokładnie odwołałam się do Brygady Świętokrzyskiej, czy Pan uważa, że jest kłamstwo w  tym, co ja powiedziałam?

- No i o tym mówiłem, na dole mówiłem, że pani nie skłamała – odparł J. Eltman, po czym trzyosobowa delegacja Młodej Polski się oddaliła.

Po tej krótkiej wymianie poglądów posłanka wydała oświadczenie na ten temat, w którym odniosła się raz jeszcze do całej sprawy. - Jako Polka nigdy nie będę godzić się na zrównywanie winy za Holokaust między Polakami a Niemcami, nie godzę się również na mówienie o „polskich obozach zagłady” – tak myśląc głosowałam za nowelizacją ustawy o IPN. Szybko okazało się, że zapisy ustawy nie zostały przez rząd skutecznie skonsultowane z pozostałymi stronami i rodzi ona liczne wątpliwości interpretacyjne. To zaniedbanie zostało zlekceważone przez polityków PiS i doprowadziło do ogromnego kryzysu międzynarodowego na linii Polska - Izrael - USA – zauważa P. Hennig-Kloska.

- Mówiąc publicznie o współpracy przedstawicieli Brygady Świętokrzyskiej z Niemcami powtórzyłam tylko słowa wielokrotnie wypowiadane przez byłych żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich, udokumentowane w materiałach źródłowych AK oraz BCh, potwierdzone w publikacjach Instytutu Pamięci Narodowej oraz opiniach wybitnych historyków, którzy zajmowali się badaniem tego zagadnienia, takich  jak prof. Dariusz Libionka z PAN czy prof. Rafał Wnuk z KUL – dodaje posłanka Nowoczesnej.

1 komentarz

  • MAJEWSKI MARCIN
    MAJEWSKI MARCIN poniedziałek, 26, luty 2018 20:38 Link do komentarza Raportuj

    brawo za wysoki poziom debaty historycznej
    ..to kto według pani był pierwszym królem POLSKI
    MIESZKO czy TORIN II DĘBOWA TARCZA

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.