http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Tadeusz Tomaszewski o Izraelu, IPN i... Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ

Wyróżniony Tadeusz Tomaszewski o Izraelu, IPN i... Brygadzie Świętokrzyskiej NSZ

Do sprawy konfliktu na linii polsko-izraelskiej, w sprawie ostatnich zmian ustawy o IPN,  postanowił odnieść się były poseł Tadeusz Tomaszewski, szef struktur powiatowych Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Gnieźnie.


Według nowej ustawy, każda osoba, która publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność, czy współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez Niemców w czasie II wojny światowej, zagrożony jest grzywną lub karą więzienia do lat trzech. Wyjątek stanowią tutaj osoby, które zabronionego czynu dopuszczą się w ramach aktywności artystycznej lub naukowej. Z taką argumentacją nie zgadza się rząd Izraela, który boi się faktycznego zakazu mówienia o zbrodniach, których dopuszczali się wobec Żydów także Polacy.

Konflikt zaogniła niedawna wypowiedź szefa rządu polskiego, który tłumaczył, że tak samo wśród Polaków, jak również wśród Żydów byli tacy, którzy kolaborowali z Niemcami. - Chcemy wyrazić nasze ogromne zaniepokojenie tym wszystkim, co dzieje się obecnie na arenie międzynarodowej z udziałem Polski. Wystąpienie pana premiera Mateusza Morawieckiego na konferencji w Monachium było dalece niefortunne i niestety podniosło poziom konfliktu dyplomatycznego na poziom dotychczas niespotykany – mówi Tadeusz Tomaszewski, były poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej i przewodniczący powiatowych struktur SLD w Gnieźnie. - Odzywają się przy okazji również bardzo niekorzystne dla Polski reakcje nie tylko w Izraelu, ale także w innych państwach. Z tego miejsca musimy zaapelować do wszystkich polityków koalicji w ramach Zjednoczonej Prawicy, a w szczególności do pana premiera, aby wygasili te napięcia i konflikty – dodaje.

Lewicowy polityk odniósł się także do sugestii, że gdy w Polsce narastały 50 lat temu nastroje antysemickie, to nie byliśmy za nie odpowiedzialni. – Premier państwa polskiego nie może udawać, że nie zna historii, gdy mówi, że w 1968 roku nie było Polski na mapie świata, a więc pytam, jak to się stało, że Polska była w tym czasie czterokrotnie niestałym członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych. To wyjątkowo niemożliwe, aby niebyt państwowy był reprezentowany w ONZ – tłumaczy T. Tomaszewski.

- W międzyczasie premier Morawiecki podczas weekendu oddał cześć Brygadzie Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, czyli brygadzie, która nie zdecydowała się na połączenie z Armią Krajową, a część z nich podczas II wojny światowej kolaborowało z niemieckim najeźdźcą i byli tymi, którzy podsycali antysemityzm. Jeśli analitycy w różnych państwach, to wszystko biorą pod uwagę, to wszystko niestety składa się w taki bardzo niekorzystny obraz dla Polski i myślę, że nadchodzi czas, aby przerwać ten chocholi taniec, bo jeśli tak dalej będzie, to nie będziemy mieli swoich sojuszników, poza Węgrami – zauważa były poseł z SLD.  

- Stąd apelujemy, aby polski interes był tutaj najważniejszy, a nie inne interesy. Ja się mocno zastanawiałem, dlaczego mimo wszystko tak dobrze zapowiadający się start premiera, bo na początku były różne wizyty dyplomatyczne i tak dalej, nagle wszedł w jakąś ślepą ścieżkę. I tak sobie pomyślałem, a może chodzi o to, że premier musi teraz się uwiarygodnić w oczach swojego bosa politycznego, pana Jarosława Kaczyńskiego i chce przypodobać się swemu zapleczu radiomaryjnemu i tej scenie politycznej bardzo skrajnej, ale w żadnym wypadku nie ma w tym interesu publicznego całej Polski – podsumowuje T. Tomaszewski.  

2 komentarzy

  • Ja
    Ja sobota, 03, marzec 2018 14:24 Link do komentarza Raportuj

    Patriotycznym czynem jest składać kwiaty na grobach Polaków żołnierzy bohaterów NSZ walczących o Polskę która nie miała być czerwona. Zastanawia mnie co kieruje tymi którzy dziś składają kwiaty na grobach sowieckich żołnierzy którzy na swych bagnetach przynieśli Polakom cierpienie często śmierć komunizm zacofanie.

  • MARCIN MAJEWSKI
    MARCIN MAJEWSKI czwartek, 22, luty 2018 12:37 Link do komentarza Raportuj

    JAK TAK DALEJ PÓJDZIE TO LSD JUŻ NIGDY NIE BĘDZIE MIEĆ REPREZENTACJI W SEJMIE I SENACIE.KOLABORACJA BRYGADY ŚWIĘTOKRZYSKIEJ POLEGAŁA NA TYM ŻE NIE STRZELALI DO UCIEKAJĄCYCH NIEMCÓW TYLKO DO GONIĄCYCH ROSJAN SKORO BRYGADA ZŁA TO POSTAWMY POMNIK G. ŚWIERCZEWSKIEMU WALTEROWI ON DOBRY TOWARZYSZ BRYGADĘ ZAWLCZAŁ

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.