Logo
Wydrukuj tę stronę

Plac Piłsudskiego i ulica Okulickiego to dobre nazwy według posła Dolaty

Wyróżniony Plac Piłsudskiego i ulica Okulickiego to dobre nazwy według posła Dolaty

Ustawa nakładająca obowiązek zmiany nazw ulic związanych z okresem komunizmu sprawiła, że decyzją wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna z mapy Gniezna zniknie Plac 21 Stycznia i ulica Pstrowskiego.


Ustawa z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gmin, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników nakazała też zmiany ulic nawiązujących do okresu komunizmu. O ile większość gnieźnian nie tęskni za datą nazywaną przez niektórych Dniem Wyzwolenia Gniezna, to wielu z nich widziało by tradycyjną nazwę Targowisko. Poseł Zbigniew Dolata uzasadniał jednak nazwę jaką otrzyma ten plac. - Marszałek Józef Piłsudski, jest niewątpliwie jedną z ważniejszych postaci w historii naszego kraju. Naczelnik jest też jednym z ojców odzyskania Niepodległości przez Polskę. Warto też pamiętać o tym, że marszałek Piłsudski odwiedził Gniezno i spędził tu cały dzień. Było to 27 października 1919 roku. Wydaje się, że to bardzo dobry wybór, i wręcz prosi się, by Gniezno miało ulicę lub plac Piłsudskiego, który o czym często nie pamiętamy jest Honorowym Obywatelem Gniezna - przypomina Zbigniew Dolata.

Podczas dzisiejszej konferencji posłowi towarzyszyli kapitan Józafat Sztuka i Wincenty Kożuch, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Gnieźnie. Poseł zaprosił ich do udziału w konferencji ze względu na nazwę proponowaną przez wojewodę w zamian za Wincentego Pstrowskiego. To ostatni dowódca Armii Krajowej Leopold Okulicki będzie patronem tej ulicy. - Z czterech dowódców AK tylko dwóch przeżyło wojnę. Wśród nich Leopold Okulicki. Choć dowódca rozwiązał Armię Krajową już wtedy zapowiedział, że nie zakończy się walka o niepodległą Polskę. Wiemy też, że Okulicki spotkał się nawet z Hubalem, on miał świadomość, że to, iż skończyła się okupacja niemiecka nie znaczyło, że mamy niepodległą od nikogo ojczyznę. Zresztą wiemy jaka cenę zapłacił za wierność naszym tradycyjnym wartościom – mówi kapitan Józafat Sztuka.

Poseł Zbigniew Dolata, także podkreślał niezłomna postawę Leopolda Okulickiego. - Najwyższy czas by zniknęła ulica Pstrowskiego. Leopold Okulicki był dla mnie bohaterem jeszcze w moich latach młodzieńczych, dlatego cieszę się z decyzji wojewody – dodaje Z. Dolata.

Zarządzenia Zastępcze wojewody Zbigniewa Hoffmanna datowane są na 18 stycznia 2018 zatem w życie wejdą 14 dni po ich wydaniu.
Informacjelokalne.pl