http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Plac Piłsudskiego i ulica Okulickiego to dobre nazwy według posła Dolaty

Wyróżniony Plac Piłsudskiego i ulica Okulickiego to dobre nazwy według posła Dolaty

Ustawa nakładająca obowiązek zmiany nazw ulic związanych z okresem komunizmu sprawiła, że decyzją wojewody wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna z mapy Gniezna zniknie Plac 21 Stycznia i ulica Pstrowskiego.


Ustawa z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gmin, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomników nakazała też zmiany ulic nawiązujących do okresu komunizmu. O ile większość gnieźnian nie tęskni za datą nazywaną przez niektórych Dniem Wyzwolenia Gniezna, to wielu z nich widziało by tradycyjną nazwę Targowisko. Poseł Zbigniew Dolata uzasadniał jednak nazwę jaką otrzyma ten plac. - Marszałek Józef Piłsudski, jest niewątpliwie jedną z ważniejszych postaci w historii naszego kraju. Naczelnik jest też jednym z ojców odzyskania Niepodległości przez Polskę. Warto też pamiętać o tym, że marszałek Piłsudski odwiedził Gniezno i spędził tu cały dzień. Było to 27 października 1919 roku. Wydaje się, że to bardzo dobry wybór, i wręcz prosi się, by Gniezno miało ulicę lub plac Piłsudskiego, który o czym często nie pamiętamy jest Honorowym Obywatelem Gniezna - przypomina Zbigniew Dolata.

Podczas dzisiejszej konferencji posłowi towarzyszyli kapitan Józafat Sztuka i Wincenty Kożuch, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Gnieźnie. Poseł zaprosił ich do udziału w konferencji ze względu na nazwę proponowaną przez wojewodę w zamian za Wincentego Pstrowskiego. To ostatni dowódca Armii Krajowej Leopold Okulicki będzie patronem tej ulicy. - Z czterech dowódców AK tylko dwóch przeżyło wojnę. Wśród nich Leopold Okulicki. Choć dowódca rozwiązał Armię Krajową już wtedy zapowiedział, że nie zakończy się walka o niepodległą Polskę. Wiemy też, że Okulicki spotkał się nawet z Hubalem, on miał świadomość, że to, iż skończyła się okupacja niemiecka nie znaczyło, że mamy niepodległą od nikogo ojczyznę. Zresztą wiemy jaka cenę zapłacił za wierność naszym tradycyjnym wartościom – mówi kapitan Józafat Sztuka.

Poseł Zbigniew Dolata, także podkreślał niezłomna postawę Leopolda Okulickiego. - Najwyższy czas by zniknęła ulica Pstrowskiego. Leopold Okulicki był dla mnie bohaterem jeszcze w moich latach młodzieńczych, dlatego cieszę się z decyzji wojewody – dodaje Z. Dolata.

Zarządzenia Zastępcze wojewody Zbigniewa Hoffmanna datowane są na 18 stycznia 2018 zatem w życie wejdą 14 dni po ich wydaniu.

4 komentarzy

 • Szczepan
  Szczepan poniedziałek, 22, styczeń 2018 09:09 Link do komentarza Raportuj

  Panie "Krzyśku" doprawdy nie wiem o co Panu chodzi. Tekst napisałem wyraźnie i dwukrotnie zaznaczyłem, że nie jest on mojego autorstwa, więc o co Panu chodzi ? Czyżby chciał Pan, abym fałszował to, co o Marszałku mówił jeden z jego żołnierzy, który też tylko wyrażał opinię o Nim funkcjonującą wtedy w Wielkopolsce. Sz. Kropaczewski

 • Krzysiek
  Krzysiek sobota, 20, styczeń 2018 21:14 Link do komentarza Raportuj

  .....cholerze?

 • Szczepan
  Szczepan sobota, 20, styczeń 2018 12:44 Link do komentarza Raportuj

  Mój ś. p. sąsiad, powstaniec wielkopolski i żołnierz który walczył z Piłsudskim na wschodzie, często mówił o nim wiersz, który zaczynał się tak: "Na tej wyspie, na Maderze, świeci słońce tej...."
  Sz.Kropaczewski

 • wicek1
  wicek1 piątek, 19, styczeń 2018 20:44 Link do komentarza Raportuj

  Poznań nie lubi Józefa Piłsudskiego. Więcej - cała Wielkopolska nie lubi Józefa Piłsudskiego. Przez wiele lat po zakończeniu Powstania Wielkopolskiego, taka opinia była wśród mieszkańców powszechna. Co takiego zrobił Józef Piłsudski Wielkopolsce, że przez lata był to bastion Narodowej Demokracji, gdzie Marszałka postrzegano jako intruza z zewnątrz?

  Marszałek Piłsudski czy generał Rozwadowski? Kto pokonał bolszewików w Bitwie Warszawskiej?

  Czytaj więcej na http://nowahistoria.interia.pl/ii-rzeczpospolita/news-marszalek-pilsudski-czy-general-rozwadowski-kto-pokonal-bols,nId,1486514#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.