http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Te pieniądze są na budowę szpitala”

Wyróżniony „Te pieniądze są na budowę szpitala”

Polityczne przepychanki między politykami Platformy Obywatelskiej i Prawa i Sprawiedliwości od czasu do czasu przenoszą się także na grunt gnieźnieński. Przed tygodniem poseł Paweł Arndt z PO mówił, że pieniądze rządowe na szpital powiatowy znów będą mogły być wykorzystane tylko na jego wyposażenie. Dziś te słowa spotkały się z reakcją ze strony rządzących, której posłowie stanowczo zaprzeczyli tym informacjom.


Polityk Platformy Obywatelskiej przekazał informację, że składał poprawki do budżetu centralnego i że chciał, by na gnieźnieńskiemu szpitalowi przekazano w formie dotacji 10 milionów złotych, lecz jego wniosek został odrzucony. Szpital dostanie natomiast 2 700 000 zł, co zdaniem posła Pawła Arndta będzie można wyłącznie wykorzystać na jego rozbudowę. - Pan poseł miał 8 lat, żeby składać poprawki i tego nie robił, a do tego przez dwie kadencje był przewodniczącym komisji finansów publicznych, więc jego możliwości były ogromne. Dziś natomiast każdy może sobie wymyślać dowolne kwoty na dowolne cele, tylko trzeba patrzeć na budżet realistycznie i Prawo i Sprawiedliwość rządząc w powiecie gnieźnieńskim pozyskuje ogromne środki finansowe. To już jest blisko 23 miliony złotych ze środków zewnętrznych, a cały pierwszy etap przebudowy to jest kwota 31 milionów – przekonuje Zbigniew Dolata, poseł Prawa i Sprawiedliwości i szef struktur powiatowych partii w Gnieźnie.

Czy pieniądze rzeczywiście nie zostaną przeznaczone na rozbudowę? – Te słowa świadczą o tym, że oni nawet nie zadają już sobie trudu, żeby sprawdzić, jak cała ta inwestycja się nazywa. Ta nazwa zawiera stwierdzenie, że może dotyczyć usług internetowych, ale ona w sobie niesie realizację całości inwestycji, czyli od prac budowlanych, które teraz trwają, ale także poprzez kwestie wyposażenia w sprzęt medyczny i sprzęt informatyczny. Więc szpital będzie z tych pieniędzy budowany, wyposażany i nie powinna opozycja dzisiejsza na ten temat zbyt wiele mówić, bo w czasach kiedy rządzili i w powiecie gnieźnieńskim, i w całym województwie, i w całej Polsce, to mieli wszelkie możliwości i ten szpital dawno powinien tu stać i dawno powinien przyjmować już pacjentów, a niestety zostawili to w takim stanie, jak wszyscy widzieli, a teraz my realizujemy tę inwestycję i ja dokończymy. Te pieniądze są na budowę szpitala i to chce zaznaczyć – mówi Z. Dolata.

Na tezę stawianą przez innego z polityków Platformy Obywatelskiej – byłego senatora, Piotra Gruszczyńskiego o tym, że nowa część szpitala nie powstanie w tej kadencji odpowiada poseł Krzysztof Ostrowski. – Jeśli chodzi o całkowite zakończenie tej rozbudowy, to pewnie ma rację. Ja może przypomnę tutaj historię, że pierwsza łopata pod budowę była wbita w 2010 roku, pełniłem wtedy obowiązki starosty gnieźnieńskiego. W międzyczasie było dużo zdarzeń i już nie chcę o nich przypominać, bo idą święta, natomiast teraz mamy tylko dobre wiadomości, bo jest 2017 rok i po raz kolejny spore pieniądze dostajemy na rozbudowę i modernizację tego szpitala. To już gołym okiem teraz widać, że jest mobilizacja i ten szpital powstanie, a czy powstanie on w 2018, 2019 czy 2020 roku, to o tym ten cykl wyborczy niekoniecznie musi decydować – zauważa Krzysztof Ostrowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Jestem przekonany, że w dekadzie od wbicia wspomnianej łopaty ten szpital jednak powstanie. Myślę, że będzie to szpital nowoczesny, na miarę aspiracji gnieźnian i wszystkich mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego. Jestem przekonany, że będzie to szpital społeczny, który będzie dobrze służył nam wszystkim, tak jak sobie to wyobrażaliśmy, gdy ta łopata została wbijana. Panu senatorowi tu może jeszcze raz odpowiem, że już chyba nie ma po co się spierać i może warto zacząć patrzeć w przyszłość, bo ten szpital powstanie i będzie dobrze służył mieszkańcom, a z tego należy się cieszyć – podsumowuje K. Ostrowski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.