http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpghttp://informacjelokalne.pl/images/banners/nbaner01.jpg

„Dzisiaj mamy wielkie święto narodu”

Nie przeszkodziła nawet pogoda, która w to listopadowe przedpołudnie przyjęła różnorakie konfiguracje, z jednej strony siejąc wiatrem i deszczem, z drugiej natomiast susząc krótkimi chwilami słonecznymi. Mieszkańcy Pierwszej Stolicy Polski jednak dopisali, ci mali i ci starsi, którzy cierpliwie uczestniczyli w dzisiejszej uroczystości. Na koniec wystartował III Gnieźnieński Bieg Niepodległości, do którego sygnał startu dał sam Józef Piłsudski.


Z okazji 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pod pomnikiem Bolesława Chrobrego w Gnieźnie złożono dziś wiązanki kwiatów, a wcześniej odegrano inscenizację z przyjazdu Józefa Piłsudskiego, a którego rolę wcielił się tradycyjnie Bogdan Ferenc, aktor Teatru Fredry w Gnieźnie. Co roku cytowany jest inny fragment przemówienia Marszałka Polski z 11 listopada 1918 roku: – Wybiła godzina rozstrzygająca. Polska przestała być niewolnicą i sama chce stanowić o swoim losie, sama budować swoja przyszłość, rzucając na szalę wypadków własną siłę oręż. Pokolenie całe minęło i odeszło w zaświaty, mamy życie nowe, mamy życie inne. Głębokie zmiany, które żeśmy przeżyli sięgają tak daleko, że staliśmy się nowymi ludźmi. Wielkość tych zmian nie odpowiada wcale owemu względnie krótkiemu okresowi czasu, który nas dzieli realnie od życia ojców czy dziadów naszych.

- Pochodzi to stąd, że pomiędzy nami, a między rokiem 1914 istniała katastrofa, istniał potop z tak szybko postępującymi, nieuchronnymi i niekoniecznymi przeżyciami, że o powolnej ewolucji mowy być nie mogło. Katastrofą tą była wojna europejska, szła ona na Polskę ówczesną jakimś piorunowym pędem, w jakichś lamparcich podskokach, oszałamiając szybkością swojego rozboju i nieubłaganą koniecznością wszystkich ludzi. Na ziemi polskiej tańczono olbrzymiego kontredansa, przy którym całe połacie polskiego kraju przechodziły z rąk do rąk, raz po raz. Półtora wieku walk narodu naszego, nie raz krwawych i ofiarnych, i tą wielką wojną zakończonych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym, Półtora wieku marzeń o wolnej Polsce doczekało swego ziszczenia w obecnej chwili. Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej i ciężkiej nocy cierpień – ogłasza Bogdan Ferenc, jako Józef Piłsudski.

W uroczystości licznie wzięli udział gnieźnianie, którzy cierpliwie uczestniczyli w dzisiejszej uroczystości, mimo niezbyt sprzyjającej ku temu pogody. Rozdawane było biało-czerwone balony i kotyliony, a jednym z nich udekorowano samego Bolesława Chrobrego, pod którego pomnikiem potem składano wiązanki kwiatów. Wśród przybyłych nie zabrakło Prymasa Polski, abpa Wojciecha Polaka – metropolity gnieźnieńskiego, a także wszystkich parlamentarzystów, władz miejskich i powiatowych, partii politycznych, stowarzyszeń oraz innych organizacji pożytku publicznego, a także harcerzy i młodzieży.

Na koniec wystartował III Gnieźnieński Bieg Niepodległości, w którym uczestniczyło ok. 600 zawodników, w tym prezydent Tomasz Budasz, a część oficjalną obchodów zamknął krótki występ Chóru Dzwon z Gniezna.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.