http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Zła pamięć czyni nas niewolnikami i więźniami”

W sobotni poranek w katedrze gnieźnieńskiej została odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył Prymas Polski i metropolita gnieźnieński - abp Wojciech Polak, który mówił w homilii o roli naszego patriotyzmu.


Modlitwę w miejscu, gdzie zaczęło się polskie państwo zaakcentowano dziś myślą, by mądrość rządzących i uczciwość obywateli były źródłem dobrobytu całej Ojczyzny, w której żyjemy wszyscy wspólnie. – Papież Franciszek w czasie swojej ubiegłorocznej pielgrzymki do Polski, podczas przemówienia na Wawelu wskazywał, że cechą charakterystyczna narodu polskiego jest jego pamięć. Mówił, że tak Jan Paweł II uczył go patrzeć na dzieje i historię naszego narodu – przypomina podczas homilii abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński.

Chwilę później nawiązuje do dużego podziału, który można obecnie zaobserwować w polskim narodzie, a szczególnie na scenie politycznej. - Istnieją dwa rodzaje pamięci. Jest dobra pamięć i zła pamięć, pozytywna i negatywna. Pierwsza z nich wiąże się m. in. z wdzięcznością i uwielbieniem Boga, za dary opatrzności, za dzieło zbawcze . Natomiast ta druga - negatywna, obsesyjnie koncentruje umysł i serce człowieka na złu, zwłaszcza na tym, popełnianym przez innych. Owocem tej pierwszej, dobrej pamięci jest więc przebaczenie i pojednanie, jest zdolność budowania wspólnego dobra, oparta na mocnej nadziei i ufności w tym, który kieruje losami narodów. Druga zaś, pamięć negatywna i kładzie się jak cień na naszych relacjach, zatruwa je i niszczy, rozpamiętuje doznane krzywdy i wciąż szuka za nie rewanżu. Czyni nas niewolnikami przeszłości i więźniami naszych zranień, nie pozwalając z nadzieją patrzeć w przyszłość – tłumaczy Prymas Polski.

- Jesteśmy razem, by dziękować dziś Bogu za dar odzyskanych przez naszych przodków wolności. Ona jest dla nas w każdym pokoleniu i w każdym czasie, ale wciąż nowym zadaniem, rozeznając współczesne wyzwania i podejmując się wspólnego budowania naszej Ojczyzny, trzeba pamiętać, jak mówił św. Jan Paweł II, że wolności można używać dobrze lub źle i że można będąc wolnym budować albo niszczyć. Trzeba pamiętać, że prawdziwą wolność mierzy się stopniem gotowości do służby i daru siebie, tak pojęta wolność przyczynia się do troski o nasz wspólny dom, którym jest Polska, o każdą i każdego, kto nosi ją w swym sercu, kto ja kocha i kto zdolny jest poświęcić za nią nie tylko swój wolny czas i siły, ale dosłownie siebie samego – mówi abp W. Polak.

Na koniec Prymas Polski zaznaczył, na czym polegać powinna miłość do Ojczyzny, zwana popularniej patriotyzmem i znów przywołuje tu słowa papieża Jana Pawła II sprzed wielu lat: – Prawdziwy patriota nigdy nie zabiega o dobro własne kosztem innych, to bowiem ostatecznie przyniosłoby szkody jego własnemu krajowi – mówił, prowadząc do negatywnych konsekwencji, zarówno dla napastnika, jak i ofiary – zauważa. W słowach dzisiejszej Ewangelii odszukuje natomiast fundament, który jednoczy i spaja narody. – Przypomina, że prócz pracy i bogacenia się, oprócz płacenia podatków i troski o rozwój materialny, jest ważna także życzliwość, solidarność, uczciwość, troska o budowanie wspólnego dobra dla tych, którzy wierzą w Boga, będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra, piękna i dla tych, którzy nie podzielają tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzą z innych źródeł. Miłość Ojczyzny konkretyzuje w szacunku dla prawa i zasad, które porządkują i umożliwiają życie społeczne, w zainteresowaniu sprawami publicznymi i w odpowiedzialnym uczestnictwie w demokratycznych procedurach, w sumiennym i uczciwym pełnieniu obowiązków zawodowych, w pielęgnowaniu pamięci historycznej, szacunku dla postaci i symboli narodowych, w dbałości o otaczającą nas przyrodę, w zaangażowanie w samorządność i działalność licznych organizacji, w podejmowaniu różnych inicjatyw społecznych – podsumowuje abp W. Polak.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.