http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Dzwonki szkolne zabrzmią już w poniedziałek

Wyróżniony Dzwonki szkolne zabrzmią już w poniedziałek

Żaden nauczyciel nie stracił zatrudnienia, a Szkoła Podstawowa nr 8 nie będzie przeludniona. Urząd Miejski w Gnieźnie dziś ogłosił swoją pełną gotowość na rok szkolny 2017/2018. Na inwestycje oświatowe przeznaczono w tym roku ponad 4 miliony złotych, a większość z nich już została sfinalizowana.


W budynkach gnieźnieńskich placówek dostosowano przede wszystkim sale lekcyjne, tak ażeby mogły z nich korzystać pierwszoklasiści w przypadku przekształceń szkoły gimnazjalnej w podstawówkę, a pozostałe placówki było trzeba doposażyć w nowe ławki i krzesła dla siódmoklasistów. – To wszystko już jest przygotowane. Przygotowywaliśmy wszystko pod kątem reformy szkół podstawowych, w których teraz nauka będzie trwała 8 lat. To nie tylko przecież remonty pomieszczeń i zakupienie nowych mebli do tych klas, do których za chwilę przyjdą pierwszoklasiści, ale także trzeba było zakupić ławki wyższe dla tych uczniów, którzy zostają w szkołach podstawowych i będą chodzili do klasy siódmej, a za rok ósmej. Na to wszystko wydaliśmy z budżetu miasta ok. 2 300 000 zł, z czego w ramach subwencji pochodzącej z rezerwy budżetu państwa otrzymaliśmy 106 tys. złotych – mówi Michał Powałowski, wiceprezydent Gniezna.

Kwotę dwóch milionów wydano również na inne inwestycje infrastrukturalne, np. w Szkole Podstawowej nr 3 wybudowano coś zupełnie nowego, czyli rzutnię do pchnięcia kulą, a na kilku innych obiektach nowe boiska i dziedzińce. – To także dwie nowe elewacje w Szkole Podstawowej nr 6, gdzie pozostały już tylko drobne prace końcowe i w Szkole Podstawowej nr 2, gdzie z przyczyn niezależnych od nas prace się opóźniają. To były przyczyny, których nie można było przewidzieć, związane z elementami technicznymi i które trzeba było po skuciu tynków elewacji uzupełniać, a nawet opracować program naprawczy, żeby wzmocnić konstrukcję tego budynku – dodaje M. Powałowski.

Przypomnijmy, że dzieci nowy rok szkolny tym razem zaczną dopiero 4 września, czyli w najbliższy poniedziałek. – Na dzień dzisiejszy w szkołach mieć będziemy 5878 uczniów, w 254 oddziałach i na plus wychodzi to, że klasy są mniej liczne, co zapowiadał pan prezydent Tomasz Budasz dwa lata temu i to zapewne lepiej wpłynie na edukację naszych dzieci – uważa Marian Pokładecki, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie. – Nie mamy przeciążeń w szkołach, a nawet ta Szkoła Podstawowa nr 8, o której się mówiło, że tam będą trudne warunki i że zajęcia będą trwały do godz. 18.00 albo nawet dłużej, a tam dzięki naszym staraniom zajęcia trwać będą do godz. 15.30 i to jest szkoła, w której zajęcia będą trwały najkrócej, a do klasy pierwszej przyjętych tam zostało ostatecznie nie 160 uczniów, tylko 87 – informuje M. Pokładecki.

- Z przyjemnością chcemy powiadomić, że nie nastąpiły żadne zmiany w zatrudnieniu nauczycieli, którzy mają umowy na czas nieokreślony. Kilku nauczycieli, którzy mieli umowy na czas określonych pracę straciło, ale 80 proc. z nich znalazło zatrudnienie w innym miejscu, pozostając jednocześnie w oświacie. Jest jeszcze kwestia dziewięciu nauczycieli, którzy łączą pracę w dwóch szkołach, żeby swój etat wyrobić i tak jest, że jedna osoba ma ileś godzin w Szkole Podstawowej nr 2, a resztę wyrabia w Gimnazjum nr 2. Nie został zwolniony także żaden pracownik administracyjny, z tego jesteśmy bardzo zadowoleni i myślę, że ta polityka, która robimy od dwóch lat zdaje egzamin, bo tego trzeba pilnować – podsumowuje dyrektor Wydziału Edukacji.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.