http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Szef MSWiA wizytował Gniezno i zapoznał się ze stratami po nawałnicy

Wyróżniony Szef MSWiA wizytował Gniezno i zapoznał się ze stratami po nawałnicy

Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji wizytował dzisiaj nasze miasto, które zostało dotknięte stratami po piątkowych nawałnicach. Przedstawiciel rządu zapewniał, że niebawem w życie wejdą przepisy przejściowe, które umożliwią uzyskiwanie szybszych pozwoleń na odbudowy zniszczonych gospodarstw, a także odszkodowań.


Gniezno okazało się jednym z miejsc najbardziej poszkodowanych w wyniku piątkowej nawałnicy, gdzie powalonych zostało tysiące drzew oraz pozrywało dziesiątki dachów. Dziś nasze miasto odwiedził szef MSWiA, który obejrzał najpierw uszkodzenia w poszyciu dachowym katedry gnieźnieńskiej, a potem spacerem przeszedł z władzami miejskimi i powiatowymi oraz wojewodą wielkopolskim do domu rodziny poszkodowanej w wyniku kataklizmu. Na koniec zorganizowano także briefing prasowy w hali sportowej przy ulicy Sobieskiego, gdzie również zniszczeniom uległo pokrycie dachowe oraz okna obiektu. - Po przejściu ulicami Gniezna, po wizycie w katedrze gnieźnieńskiej, a także w jednym z domów, który został zniszczony podczas nawałnicy, chciałbym podkreślić, że sytuacja oczywiście jest trudna, jeżeli popatrzymy na skalę zniszczeń, ale także chciałbym mocno podkreślić, że ta sytuacja jest pod kontrolą – zauważa Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Podczas swojej wizyty roboczej w Gnieźnie minister miał okazje osobiście podziękować kilku strażakom oraz przedstawicielom innych służb, które ofiarnie włączyły się w porządkowanie zniszczonych terenów. - Podczas spotkania z samorządowcami sam usłyszałem wiele słów podziękowań pod adresem straży pożarnej, ja dziś także dziękowałem i jeszcze raz dziękuję straży pożarnej za ofiarność i zaangażowanie, to służba, która rzeczywiście jest bardzo profesjonalna i udowodniła swój profesjonalizm w ciągu ostatnich dni. Dziękuje także policji i innym służbom, które zapewniały bezpieczeństwo. Jesteśmy po etapie zapewnienia bezpieczeństwa dla życia i zdrowia, a teraz przyszedł czas na usuwanie skutków tej nawałnicy, która przeszła również nad Wielkopolską, ale także nad województwem pomorskim i województwem kujawko-pomorskim – przypomina M. Błaszczak.

Na co mogą liczyć rodziny dotknięte zniszczeniami? - Podczas spotkania z przedstawicielami samorządów już mówiłem o uproszczeniach dotyczących systemu szacowania szkód. Przygotowany będzie dziś projekt rozporządzenia, które po pierwsze umożliwi uproszczenia w odbudowie budynków – zapowiada w Gnieźnie minister MSWiA, który tłumaczy następnie, na czym będą one polegały. - Te uproszczenia polegają na tym, że tam, gdzie zgodnie z przepisami jest potrzebna zgoda na budowę, wystarczy zgłoszenie, a tam gdzie jest potrzebne wyłącznie zgłoszenie, może się ta odbudowa odbyć bez składania zgłoszenia. Jeśli chodzi o udostępnienie do użytkowania tych obiektów odbudowanych, ono nie będzie obwarowane takimi rygorami, jakimi jest obwarowane udostępnienie do użytkowania w przepisach obowiązujących. Ta zmiana będzie przeprowadzana na podstawie rozporządzenia, w którym wojewodowie, w tym wojewoda wielkopolski zgłoszą gminy, które były najbardziej dotknięte nawałnicą i te przepisy będą obowiązywały na terenie właśnie tych gmin – dodaje M. Błaszczak.

- Wychodząc również naprzeciw postulatom samorządów podjąłem decyzję o uproszczeniu procedur związanych z szacowaniem skutków nawałnicy. W porozumieniu z ministrem infrastruktury, zostaną zmienione wytyczne dotyczące tego, że dziś praca rzeczoznawców jest potrzebna do tego, żeby ocenić skalę strat. Zastąpimy rolę rzeczoznawców poprzez komisje, w których będą urzędnicy posiadający uprawnienia budowlane, przede wszystkim z nadzoru budowlanego, ale nie tylko. To spowoduje znaczące przyspieszenie szacowania strat i to spowoduje znaczące przyspieszenie wypłat z funduszu państwowego dla tych, którzy zostali poszkodowani podczas nawałnicy – zapewnia minister.

Głos zabrał również wojewoda wielkopolski. - Na konto Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły już pieniądze, o które wnioskowaliśmy do MSWiA, tj. 12 milionów złotych na wypłatę zasiłków pomocowych dla wszystkich poszkodowanych – mówi Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.