http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Myślmy więc o historii i przeszłości”

Wyróżniony „Myślmy więc o historii i przeszłości”

Kilkudziesięciu mieszkańców uczestniczyło dziś w obchodach Święta Wojska Polskiego w Gnieźnie. Oprócz złożonych tradycyjnie wiązanek kwiatów i zniczy, padły także ważne słowa, które powinny dać nam temat do kilku ważnych przemyśleń.


Z asystą wojskową odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny z okazji Święta Wojska Polskiego, która tradycyjnie odbyła się w kościele garnizonowym w Gnieźnie. We wspólnej eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz członkowie parlamentu. - W sierpniu, czyli miesiącu świąt maryjnych, pielgrzymek do Obrazu Matki na Jasnej Górze, a także narodowych wspomnień i rocznic, ten czas nas skłania do zadania pytania o naszą miłość do Ojczyzny, o to, co ją stanowi i co ją wyraża, to pytania o nasz patriotyzm, pytania o naszą wiarę – powiedział w czasie homilii ks. mjr Maciej Śliwa, proboszcz Parafii Garnizonowej w Gnieźnie. - Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia kiedyś napisał: „tak często słyszymy zdanie, że rzeczą piękną i zaszczytną jest umrzeć za Ojczyznę, ale jakże trudniej jest jednak żyć dla Ojczyzny; można w odruchu bohaterskim oddać swoje życie na polu walki, to trwa krótko, a często większym bohaterstwem jest żyć, trwać i wytrwać – cytuje.

Święto Wojska Polskiego jest rokrocznie organizowane - 15 sierpnia, w rocznicę osławionej kontrofensywy, potocznie określanej „Cudem nad Wisłą” z 1920 roku, w której wyniku polscy żołnierze pod dowództwem marsz. Józefa Piłsudskiego zdołali zwyciężyć ostatecznie Armię Czerwoną w Bitwie Warszawskiej. Walki zbrojne obejmowały znacznie szerszy zasięg, bo około 450 kilometrów, a ich uczestnikami byli również żołnierze wielkopolscy, a także gnieźnieńscy. Z tej okazji delegacje złożyły również kwiaty i znicze na Cmentarzu Świętego Wawrzyńca, przy obelisku poświęconym Bohaterskim Synom Ziemi Gnieźnieńskiej, którzy polegli w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921.

- Ta wojna nie była do uniknięcia, bo my chcieliśmy odbudować suwerenną Rzeczpospolitą w wielkich granicach, a Rosja prowadziła swoją imperialną politykę, tylko już nie carską, nie pod hasłem imperium Romanowów, tylko pod czerwonym sztandarem z sierpem i młotem. Armia Polska zatrzymała nawałę bolszewicką w Bitwie pod Warszawą, zwanej „Cudem nad Wisłą” i potem w Bitwie nad Niemnem. Wszystko skończyło się naszym zwycięstwem dzięki niesamowitej mobilizacji wojska i narodu, który stanął wokół wojska właśnie. Udało nam się przetrwać i to jest wielkie zwycięstwo, o którym należy pamiętać, pamiętajmy o zwycięzcach, a te cmentarzach, które są miejscem ich pochówku powinny być pod nasza opieką – uważa Robert Gaweł, senator Prawa i Sprawiedliwości.

Polityk i znany historyk odniósł się także do ostatnich wydarzeń, które dotknęły Gniezno. - Trudne chwile przeżywamy i to są momenty, kiedy się powinniśmy mobilizować, nie patrzeć na to, skąd ktoś przychodzi, tylko jakie ma zamiary, bo wszyscy liczymy na to, że mamy wspólne zamiary, tzn. pracować dla Polski. Ja myślę, że 15 sierpnia to dzień pamięci i chwały naszego oręża i także niesamowita skuteczność polityków, którzy się wtedy umieli w jakiś sposób porozumieć i to wpłynęło pozytywnie na naród. Myślmy więc o historii i przeszłości, bo jakaś nauka powinna także płynąć dla nas, dzisiejszych mieszkańców Rzeczpospolitej, bo mamy ją jedną i tak jak ją będziemy budować i urządzać, tak będziemy w niej mieszkać – dodaje R. Gaweł.

Święto to miało wyglądać trochę inaczej, ale piątkowa nawałnica spowodowała, że odwołano zaplanowane wcześniej imprezy miejskie o charakterze militarnym. - Musieliśmy niestety zmienić plany, ja jednak i tak muszę podziękować tym wszystkim wolontariuszom, którzy wczoraj zaangażowali się pracując do godzin wieczornych, żebyśmy w ogóle mieli miejsce, w którym mogła się odbyć ta uroczystość – zauważa Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, który docenia i chwali ten rodzaj poświęcenia. - Tak mi się przypomniało, że 97 lat temu też staliśmy u bram wielkiej katastrofy, czyli najazdu armii radzieckiej i też była ogromna konsolidacja w kraju i też walczyliśmy ramię w ramię, nie patrząc na barwy polityczne. To jest pewnie w dużo mniejszym wymiarze, ale też mamy dzisiaj potrzebę stanięcia w naszym mieście ramię w ramię, nie patrząc na barwy polityczne i trzeba dołożyć wszelkich sił, starań i środków, byśmy usunęli ten kataklizm, którego skutki cały czas mamy. Wierzą, że już za rok to Święto Wojska Polskiego będziemy mogli obchodzić w sposób godny i uroczysty – stwierdza T. Budasz.

Dziś kwiaty złożono również na grobie mł. chor. Jarosława Maćkowiaka, który zginął podczas misji wojskowej w Afganistanie w 2011 roku. - Pamiętamy o wszystkich żołnierzach, którzy polegli w obronie Ojczyzny, nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami i przykład chor. Maćkowiaka jest przykładem, że także w czasie pokoju można oddać swoje życie w obronie wartości, które mają charakter i wymiar ponadnarodowy. To dobrze, że dziś możemy jemu także oddać należną cześć i honor – podsumowuje prezydent Gniezna.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.