http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Nowa elewacja kamienicy w zamian za ulgę podatkową

Wyróżniony Nowa elewacja kamienicy w zamian za ulgę podatkową

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, prezydent Tomasz Budasz za dwa tygodnie przedstawi podczas kolejnego posiedzenia Rady Miasta Gniezna program ulg podatkowych dla właścicieli prywatnych kamienic w centrum Gniezna, którzy zdecydują się odnowić elewację zewnętrzną swoich budynków.


Władze miejskie sukcesywnie poddają rewitalizacji własne kamienice oraz inne budynki publicznej użyteczności, w tym roku o nowe elewacje wzbogaconych zostanie w sumie siedem takich nieruchomości. Jakiś czas temu prezydent obiecał także, że zostanie stworzony specjalny program, który zachęci również właścicieli prywatnych nieruchomości do takich zabiegów, które upiększą naszą tkankę miejską i słowa dotrzymał. - Ta uchwała będzie proponowała tym wszystkim właścicielom kamienic centrum miasta możliwość uzyskania dofinansowania w 50 proc. kosztów, które poniosą na remont elewacji frontowych swoich budynków. Taką elewację rozumiemy dość szeroko, bo też jako połać dachową, stolarkę okienną oraz oczywiście malowanie, tynkowanie lub oczyszczenie elewacji budynku. W ten sposób będziemy podnosili atrakcyjność naszych kamienic – argumentuje Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

Uchwała omawiana będzie już 21 czerwca podczas sesji Rady Miasta Gniezna i nic nie wskazuje na to, żeby radni mieli do niej jakiekolwiek zastrzeżenia. - Mam nadzieję, że ten ukłon, który chcemy zrobić w stronę właścicieli prywatnych kamienic, ale również wspólnot mieszkaniowych, spowoduje, że kolejne budynki w centrum miasta odzyskają dawny blask. Co jest istotne, to cały obszar, który obejmie swoim zasięgiem ta uchwała jest bardzo szeroki, bo zaczynamy od ulicy Kościuszki, idziemy wzdłuż Dalkoskiej aż do jeziora Jelonek i potem wszystko, co jest dalej, na prawo od Trasy Zjazdu Gnieźnieńskiego, a całość zamykamy ulicami: Żwirki i Wigury, Sobieskiego, Lecha aż do Urzędu Miejskiego – informuje prezydent Gniezna.

W jaki sposób będzie można następnie uzyskać dofinansowanie? - Jest to 50 proc. kosztów kwalifikowanych w postaci zwolnienia w podatku od nieruchomości. Takie zwolnienie nastąpi od 1 stycznia następnego roku, kiedy inwestycja zostanie ostatecznie zakończona – opowiada T. Budasz, który obrazuje sytuację na konkretnym przykładzie z podstawionymi kwotami. - Zakładamy, że inwestycja kosztować będzie 100 tys. zł i ktoś płaci 17 tys. zł rocznie podatku, to jeśli zakończy on swoją inwestycję, złoży potem odpowiednie dokumenty i deklaracje, to będzie potwierdzone przez Konserwatora Zabytków i wówczas przez trzy lata będzie zwolniony z podatku od nieruchomości, dzięki czemu odzyska połowę kwoty, którą zainwestował w remont elewacji – wylicza.

Sprawę monitorować będzie Wydział Gospodarki Finansowej w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie, gdzie można uzyskać bliższe szczegóły dotyczące całego programu. - Jeżeli projekt uchwały zostanie przyjęty przez Radę Miasta Gniezna 21 czerwca, to mamy potem dwa tygodnie na jej ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym i następnie wszystkie nowe inwestycje, które wystartują w zakresie naszych budynków będą mogły korzystać z tej ulgi – dodaje gospodarz Pierwszej Stolicy Polski.

1 komentarz

  • Drugi sort
    Drugi sort poniedziałek, 12, czerwiec 2017 11:29 Link do komentarza Raportuj

    Bardzo fajnie a co z dofinansowaniem remontów budynków które szpecą na ulicy Poznańskiej ???.Miasto sprzedało budynki w stanie ,,agonalnym'', przy ,,rzece tirów''. Radni w sposób beztroski uchwałą RM wpisali je do Zabytków, potem sprzedali mieszkańcom nie informując ich o konsekwencji prowadzenia jakichkolwiek remontów , tylko za zgodą konserwatora zabytków. Tak trzymać, ,,... brakuje słów....

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.