http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Czy środki na oświatę są dobrze wydatkowane?

Wyróżniony Czy środki na oświatę są dobrze wydatkowane?

W środę obradowali radni miejscy, którzy podjęli kilka decyzji oraz dyskutowali na temat innych istotnych zagadnień. Najwięcej uwagi poświęcono przeszacowaniom w budżecie miejskim, ale został również poruszony temat budżetu obywatelskiego. Poinformowano także o tymczasowej zmianie miejsca odbywania się sesji Rady Miasta Gniezna, która nastąpi z początkiem lipca.


Tradycyjnie już o tej porze roku Rada Miejska podjęła decyzję na temat zmiany opłat za wodę i odbiór ścieków na terenie tutejszej aglomeracji, którą obsługuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie. To jest dość istotna decyzja z punktu widzenia mieszkańców, bo jak się okazuje za wodę i ścieki zapłacimy trochę więcej od lipca – opłata za wodę wzrasta z 3,45 do 3,50 zł, a za odbiór ścieków z 6,40 do 6,50 zł.

Dyskusję rozgrzała jednak jedna z pierwszych uchwał, które dotyczyły zmian budżetowych. - Pan prezydent wprowadza do budżetu 3 352 000 zł na przebudowę chodnika ulicy Chrobrego i modernizację elewacji Szkoły Podstawowej nr 2 przez wykonanie iluminacji świetlnej. Jestem temu przeciwny, bo nie jesteśmy jeszcze na tyle bogatym miastem, żeby każdą szkołę iluminować, to nie jest żaden zabytek klasy jeden, a jak się coś świeci, to nas kosztuje, bo prąd kosztuje – mówi Marek Zygmunt, radny klubu Samorządni, który krytykował także kilka innych inwestycji oświatowych, m. in. budowę placu zabaw w Gimnazjum nr 3 przy ulicy Paczkowskiego. - Postawmy najpierw nową szkołę w południowej części miasta, a przestańmy się bawić w jakieś iluminacje pod publiczkę. Tam będzie wielki krach, w „Ósemce” za chwilę będzie wielki tłok, bo wyż demograficzny za chwilę przyjdzie, bo „500 plus” działa i w Gnieźnie też nam tych dzieci przybędzie – dodaje M. Zygmunt.

Na słowa radnego zareagowali przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. - W zamian za wspomnianą iluminację świetlną nie można wybudować szkoły w południowej części miasta. Ja myślę, że takie wypowiedzi w stylu „nie stać nas” lub „nie jesteśmy na tyle bogatym miastem”, to często przerabialiśmy w poprzednich kadencjach, a ta kadencja, tego prezydenta pokazuje, że wiele rzeczy można zrobić i wiele rzeczy się zmienia, np. jak pięknieją nasze parki – zauważa radny Arkadiusz Masłowski, który ripostuje także drugi zarzut, dotyczący placu zabaw przy Gimnazjum nr 3. - Nie wiem, czy pan zauważył, ale do tego gimnazjum za chwilę przyjdą dzieci, które będą uczęszczały do klas I-III i tam taki plac zabaw jest potrzebny. To nie będzie wielki plac zabaw, ani jakiś wielki wydatek – dopowiada szybko A. Masłowski.

Pochwał nie szczędził prezydentowi radny Dariusz Banicki, który jest z zawodu nauczycielem. - Te przesunięcia środków w kierunku oświaty są bardzo celne i trafione, w tym jest sześć placówek oświatowych, w których jest zwiększenie wydatków na modernizację, tu nie chodzi tylko o kwestie elewacji. Widzę, że oświata jest ważnym elementem polityki prezydenta Budasza i dlatego powinniśmy za tym głosować, żeby podnosić jakość funkcjonowania placówek oświaty, podnoszą bezpieczeństwo i to jest wyjście naprzeciw tym zmianom, do których miasto jest zmuszone z racji wprowadzanej reformy, a więc dziwię się, że głosy padają w tej sali, które negują zasadność wydawania środków na rozwój oświaty – stwierdza D. Banicki.

- Co do tego zdania, że za koszty iluminacji nie można wybudować nowej szkoły, to proszę pana, już w szkole podstawowej, zachęcając do zbierania pieniędzy, mówiono: „załóż SKO i złotóweczkę po złotóweczce zbieraj, zbieraj a będziesz mógł w końcu sobie kupić to, o czym marzysz i zbierając tak te złotóweczki, można będzie wybudować w końcu nową szkołę dla południowej części miasta – podsumował tę część dyskusji M. Zygmunt.

Dopytywano jeszcze o ulicę Chrobrego i o... zakup choinki, która stanie na Rynku przed świętami Bożego Narodzenia. - Ja bym chciał wiedzieć, jaki będzie efekt końcowy tej przebudowy, jak to będzie wyglądać i w jakiej technologii to zostanie przeprowadzone. Czy już to wiadomo, czy dopiero to będzie ustalane. I jeszcze jedno, czy to prawda, że za 140 tysięcy złotych planowany jest zakup choinki w ramach iluminacji świątecznej czy w tej cenie coś jeszcze ma być kupione – dopytuje wreszcie Maciej Elantkowski, radny klubu Ziemia Gnieźnieńska/Gniezno XXI. - Ja chce jeszcze poprosić o podanie szacunkowego kosztu zużycia energii za ten okres średnioroczny, w którym świeci się iluminacja świąteczna – dodaje Krzysztof Modrzejewski z tego samego ugrupowania.

- Zdecydowaliśmy się na zakup drzewka sztucznego i ten zakup nie obejmuje tylko samego drzewka, które mogłoby stanąć w przestrzeni miejskiej, ono będzie na poziomie 90 tys. zł, jeśli dobrze pamiętam i 40 tys. zł jest przeznaczone na zakup dodatkowej iluminacji świetlnej, w tym m. in. do Parku im. Tadeusza Kościuszki, czyli tego, który za chwilę zostanie odnowiony i oddany do użytku – mówi Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

- Jeżeli chodzi o ulicę Chrobrego, to ona już jest zatwierdzona przez konserwatora, to jest projekt w pozbruku, takim stylizowanym, który będzie pasował adekwatnie do zagospodarowania centrum miasta. Koszt roczny iluminacji świątecznej to jest 650 złotych i dla porównania może powiem, że koszt roczny jednej lampy ulicznej wynosi ok. 200 złotych. Czyli iluminacja, to jest koszt trzech lamp, które świecą w mieście przez cały rok – wyjaśnia Jarosław Grobelny, wiceprezydent Gniezna.

Radni miejscy bezdyskusyjnie przyjęli również uchwały o nabyciu gruntów położonych przy ulicy Turkusowej na osiedlu Piekary, gdzie na terenie prywatnej posesji znajduje się rów melioracyjny, a także zbyciu dwóch działek przy ulicy Kostrzewskiego. Ponadto podjęto decyzję w sprawie udzielenia wsparcia finansowego dla powiatu gnieźnieńskiego na kontynuację programu likwidacji wyrobów azbestowych na naszym obszarze, na cel ten ma zostać przeznaczone 5 tysięcy złotych z budżetu miejskiego.

Ogłoszono także start nowych konsultacji społecznych na temat budżetu obywatelskiego na rok 2018. - Cieszy, że każdego roku jest coraz więcej głosujących, w 2016 roku było to już ponad 5 tysięcy, tj. 11 proc. naszych mieszkańców, a przecież mówi się, że jak głosuje 10 proc. to już jest wtedy dobrze – zauważa Dariusz Pajkert, dyrektor Wydziału Promocji i Kultury w Urzędzie Miejskim w Gnieźnie. W ramach budżetu nadal rozdysponować będzie można 500 tysięcy złotych. - W tym roku propozycje możne będzie zgłaszać od 10 lipca do 11 sierpnia. Na drugą połowę września zaplanowaliśmy ogłoszenie wniosków, które przeszły pozytywną weryfikację. Samo głosowanie będzie natomiast przeprowadzane między 9 a 20 października – dodaje. W pewnym momencie radni opozycji sugerowali powiększenie ilości punktów do głosowania. - Myślę, że to nie jest potrzebne, bo przecież rok temu właśnie zwiększyliśmy te punkty z dwóch do pięciu, to wystarczy – odpowiada D. Pajkert.

Na koniec posiedzenia poinformowano, że z uwagi na rozpoczynający się remont Starego Ratusza, od lipca wszystkie sesje Rady Miasta Gniezna, a także spotkania komisji miejskich oraz Biuro Rady ma zostać przeniesione do budynku Gimnazjum nr 2 przy ulicy Pocztowej, gdzie radni będą już pracować do końca kadencji.

2 komentarzy

  • Rodzic
    Rodzic środa, 07, czerwiec 2017 15:49 Link do komentarza Raportuj

    "........ a więc dziwię się, że głosy padają w tej sali, które negują zasadność wydawania środków na rozwój oświaty – stwierdza D. Banicki." to dlaczego likwidujecie gimnazjum nr 2 ? Oj brzydko manipulować faktami.

  • Rodzic
    Rodzic czwartek, 01, czerwiec 2017 08:23 Link do komentarza Raportuj

    Ponowne inwestycje w oświacie a za chwilę zamkną szkole w którą wpakują masę pieniędzy , gdzie tu logika , chyba że ponownie szykuje się następny budynek ,,wyremontowany ,, do przejęcia .Brawo Panie Prezydencie Pamiętamy ,,najważniejsze dobro dzieci ,,

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.