http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

„Pielgrzym Nadziei” – papieskie wizyty w Gnieźnie

Wyróżniony „Pielgrzym Nadziei” – papieskie wizyty w Gnieźnie

Dziś, 3 czerwca 2017 roku przeżywamy kolejne rocznice wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II w Gnieźnie, w latach 1979 i 1997. Z tej okazji zorganizowano specjalną wystawę zdjęć oraz zaprezentowano dwa filmy.


Obchody, nad którymi patronat honorowy objął Prymas Polski ks. Wojciech Polak, rozpoczęły się Jutrznią w Bazylice Prymasowskiej. Przybyli na nią młodzi ludzie zmierzający na Pola Lednickie. W nawie bocznej oraz kruchcie południowej odbędzie się wernisaż fotografii Ojca Świętego z pielgrzymek do grobu św. Wojciecha.

O godzinie 15.00, w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym (budynek seminarium) miały miejsce pokazy filmów „Niezapomniane chwile” autorstwa Bogumiła Bieleckiego oraz „Wspomnienie JP II” autorstwa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Gnieźnie.

Z kolei w holu Centrum ustawiono wystawa zdjęć upamiętniających wizyty Jana Pawła II w Pierwszej Stolicy Polski, których autorami są ks. Paweł Kowalski, Henryk Maćkowiak, Zdzisław Stoltman i Maciej Frankowski. Jak się okazało wystawa i pokaz filmów nie przyciągnęły tłumów.

- Szczególnie wspominał tę pierwszą wizytę. To było tak, jakby stało się coś niemożliwego, nierealnego. To było jeszcze na dwa trzy lata przed tą wizytą, coś, czego nawet nie mogliśmy sobie wyobrazić. Przecież żyliśmy wtedy w PRL-u. I nagle, najpierw wybrano Papieża Polaka, a potem on przyjechał do Gniezna. Jako jeden z niewielu fotografów miałem wtedy akredytacje, więc mogłem fotografować papieża z bliska. To ogromne przeżycie, do dziś tak żywe we wspomnieniach jakby to było wczoraj – powiedział nam Zdzisław Stoltman.

Urząd Miasta reprezentował dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Dariusz Pajkert, który wspominał bardziej drugą z pielgrzymek Papieża. - Te wizyty obie wywarły na nas ogromny wpływ. Myślę, że poza tym osobistym znaczeniem, dla wielu z Gnieźnian, też takim wyraźnym znakiem po nich były choćby odnowione kamienice, które wówczas tak naprawdę zmieniały oblicze tylko przy okazji tych wizyt papieskich. Jeśli chodzi o mnie, to rzecz jasna dużo bardziej pamiętam tę drugą wizytę, kiedy już nie byłem dzieckiem. Mieliśmy to szczęście jako miasto, że nasze Gniezno papież odwiedził dwa razy – mówi Dariusz Pajkert.

Zdjęcia budzące sentyment i wspomnienia oraz film Bogumiła Bieleckiego pokazujący przygotowania do wizyty Ojca Świętego były okazją przypomnienia sobie jaką jedność budowały pielgrzymki Ojca Świętego, zwłaszcza ta pierwsza i niestety jak bardzo to oddziaływanie św. Jana Pawła II, przestaje obchodzić nas dziś. I choć sam Jan Paweł II nazywany był papieżem nadziei dziś trudno mieć nadzieję, że podobny entuzjazm jak ten towarzyszący wspominanym Pielgrzymkom ogarnie jeszcze „ziemię, tę ziemię”.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.