http://informacjelokalne.pl/images/banners/skwp_baner.jpg

Gnieźnieńska historia sprzed 210 lat z... Kołobrzegu

Wyróżniony Gnieźnieńska historia sprzed 210 lat z... Kołobrzegu

Gnieźnieńska historia ma swoją nową odsłonę, która sięga 1807 roku i rozegrała się w dalekim Kołobrzegu. Tam wówczas obchodzono 16. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a w specjalnych uroczystościach z tej okazji uczestniczyli żołnierze gnieźnieńscy.


Zbliżające się obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w tym roku będą miały dla naszych mieszkańców znaczenie szczególne. 210 lat temu książę Antoni Paweł Sułkowski sformował w Gnieźnie 1. Pułk piechoty Legii Poznańskiej, z którym na rozkaz Napoleona Bonaparte wyruszył na Pomorze. Z tej okazji została ufundowana tablica pamiątkowa, o której pobłogosławienie poproszony został w sobotę ks. abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i Prymas Polski. Z tej okazji gościli także w Gnieźnie: Rober Maziarz, założyciel Muzeum Patria Colbergiensis w Kołobrzegu oraz jego dyrektor, Ewa Wendland.

Uroczystości odsłonięcia tablicy w Kołobrzegu będą miały miejsce w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w miejscu, gdzie niegdyś stacjonował 1. Pułk Legii Poznańskiej. W obchodach weźmie udział Tomasz Budasz, prezydent Gniezna. - To jest piękna historia, raczej mało znana, że na początku XIX wieku, w czasie wojen napoleońskich, to właśnie na ziemiach gnieźnieńskich sformowano legion liczący ponad 1000 osób, który wysłano z wojskami napoleońskimi pod wtedy Kolberg, a dziś Kołobrzeg. Dziś zbieg historii, że za pośrednictwem gnieźnieńskiej firmy, która ufundowała tę tablicę, udało się nawiązać kontakt ze mną przedstawicielom miasta Kołobrzeg i będziemy wspólnie świętowali 3 maja właśnie w Kołobrzegu. Tego dnia będę miał wielką przyjemność do reprezentowania tamtej historii w tym nowym dzisiaj Kołobrzegu – zauważa Tomasz Budasz, prezydent Gniezna.

- 3 maja 1807 roku żołnierze Sułkowskiego pod Kołobrzegiem, jako pierwsi świętowali rocznicę uchwalenia konstytucji na ziemiach zachodnich i północnych, które jeszcze do niedawna nazywaliśmy ziemiami odzyskanymi. Postanowiliśmy w kołobrzeskim ratuszu uczcić to święto, stawiamy w tej chwili w lesie kołobrzeskim obelisk z tablicą, którą mamy i którą ufundował pan Roman Pączek z firmy AKWA – mówi Robert Maziarz, założyciel Muzeum Patria Colbergiensis w Kołobrzegu.Wszystko ma swój początek po 14 października 1806 roku, kiedy cesarz Napoleon Bonaparte wygrał z armią pruską dwie wielkie bitwy pod Jena-Auerstedt. - W tym momencie Napoleon wezwał do swojej siedziby Jana Henryka Dąbrowskiego, Wielkopolanina i twórcę Legionów Polskich we Włoszech. Powiedział mu wówczas, że to w rękach Polaków jest to, czy będą mieli oni swoją własną Ojczyznę i by wykazali, że są godni, by ja posiadać. Efektem spotkania tych dwóch posągowych postaci było napisanie odezwy przez Józefa Wybickiego, która wzywała Polaków, by ci stanęli u boku Napoleona Wielkiego. Powstały trzy legie: kaliska, poznańska, warszawska, a wiodącą była legia poznańska. Gniezno jest tym miejscem, w którym również powołano wojsko polskie – przypomina R. Maziarz.

W Gnieźnie powstał wtedy 1. regiment Legii Poznańskiej stworzonej przez księcia Antoniego Pawła Sułkowskiego, ordynata z Rydzyny. - Sułkowski udał się do Gniezna, w którym wojewodą był jego ojciec. Miasta musiały dać najpierw rekrutów i kontrybucję na ich oporządzenie. Pułk piechoty powstały w Gnieźnie ruszył do walki na Pomorze i walczył najpierw o Mewę, następnie Tczew i wreszcie oblegli także Gdańsk. Jako, że Napoleon nie mógł poradzić sobie z niepokorną twierdzą, którą był Kołobrzeg, stąd żołnierze gnieźnieńscy detaszowani byli pod tę nadbałtycką twierdzę. Stanęli na wschód od miasta obozem i postanowili zdobyć to miejsce – dodaje.

3 komentarzy

 • Wk@ny
  Wk@ny środa, 10, maj 2017 15:01 Link do komentarza Raportuj

  To i ja dopytam, kiedy w Gnieźnie odsłoni prezydent tablicę? Czy musimy jeździć aż do Kołobrzegu?Jak urząd miasta chce promować Gniezno, skoro tutaj turyści nawet nie uświadczą tablicy o Powstaniu w 1806 roku! Brak słów... Brawo redakcjo, że jako pierwsi w Gnieźnie piszecie o zapomnianych bohaterach!

 • Głos w dyskusji
  Głos w dyskusji czwartek, 27, kwiecień 2017 23:55 Link do komentarza Raportuj

  Czytam i nie wierzę, Gniezno jako miasto początku Powstania Wielkopolskiego 1806, i co? I nic. A tutaj cała filozofia: http://www.informacjelokalne.pl/felietony/item/3421-zapomniani-powstańcy Kiedy w Gnieźnie odsłonimy własną tablicę????

 • Gnieźnianin
  Gnieźnianin środa, 26, kwiecień 2017 18:58 Link do komentarza Raportuj

  Panie Prezydencie, o potrzebie odsłonięcia tablicy pamiątkowej 1 Pułku Piechoty w Gnieźnie już w zeszłym roku pisały "Informacje Lokalne"... Wstyd, że nie szanujemy własnej historii.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.